Fibromiyalji için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fibromiyalji, insanların yaşam kalitesini etkileyen, romatizmal hastalıklar arasında en sık görülen, kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülen bir hastalıktır. Kişi ne kadar uyursa uyusun kalktığında hiç dinlenmemiş gibi kalkar. Bu durum ayrıca uyku bozukluklarına neden olur. Kaslarda oluşan ağrıların yanı sıra kaslarda hassasiyet oluşur. Kişide genel olarak sürekli kendini belli eden bir yorgunluk, halsizlik, sabah tutukluğu görülür. Bu hastalık yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Peki, Fibromiyalji için hangi doktora gidilir?

fibromiyalji hangi bolum
Fibromiyalji hastalığına hangi bölümün doktoru bakar ile ilişkili görsel.

Fibromiyalji için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Fibromiyalji için ne zaman doktora gidilir konusunda öncelikle kişi kendisinde hastalığın belirtilerini analiz etmesi gerekmektedir. Fibromiyalji sendromunda çok belirgin iki belirti vardır. Bunlardan biri sabahları çok zor uyanma ve diğeri ise ağrılardır. Bu belirtilerin yanı sıra kulak çınlamaları ve nefes almakta zorluk çekme Fibromiyalji hastalığının en belirgin belirtileri arasındadır.

Fibromiyalji yani kronik yorgunluk sendromu yaşayan kişilerde aynı zamanda stresin arttığında ağrılarında arttığı görülebilmektedir. Bu konuda bel ve boyun bölgelerinde ağrılar yoğunlaşır. Bu belirtilerin yanı sıra el ve ayaklarda karıncalanma, egzersize karşı isteksizlik, sürekli yorgunluk hali, depresyon, hafıza problemleri gibi birçok neden hastalığın belirtisi olabilir. Kişi kendisinde bu belirtileri kontrol etmeli ve Fibromiyalji sendromundan şüphelendiği zaman kısa süre içerisinde doktora başvurmalıdır.

Fibromiyalji için Hangi Doktora Gidilir?

Fibromiyalji için hangi doktora gidilir konusunda tam bir tedavinin gerçekleşmesi için hastalık birkaç bölümün çalışmalarını gerektirmektedir. Bu sendromdan şüphelenen kişi öncelikle Romatoloji bölümüne başvurmalıdır. Bu bölümde yapılacak tetkikler sonrasında hastalığın teşhisi ile tedaviye geçilebilmektedir. Tedavi ise Fizik Tedavi bölümünde sürdürülmektedir. Bu bölümde Fibromiyalji sendromuna yönelik olarak gerekli tedavi işlemleri başlatılacaktır.

Fibromiyaljiye Hangi Bölüm Bakar?

Fibromiyalji oldukça karmaşık bir hastalıktır. Hastalık vücudun birçok noktasını fiziksel ve zihinsel etkilediği için tek bir tıp bölümü ile tedavi mümkün olmayabilir. Bu nedenle farklı bölümlerden de destek alınarak vücut bir bütün olarak düşünülüp tedaviye başlanmaktadır. Fibromiyalji sendromuna yakalanan kişiler genel olarak mükemmeliyetçi olmakla birlikte kendilerinden olan beklentileri çok yüksektir. Aynı zamanda tizi bir kişiliğe sahip olmalarının yanı sıra karmaşık bir ruh haline sahip olabilirler. Fibromiyalji ye hangi bölüm bakar konusunda zihinsel sorunlar hastalığı ciddi derecede etkilediği için Psikoloji ve Fizyoterapist gibi bölümlerden de tıbbi destek alınabilir.

Fibromiyalji için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Fibromiyalji için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda yukarıdaki bölümlere başvurulabilir. Ayrıca hastalığın tedavisi özellikle kişinin yaşam kalitesini artırması ve yaşam tarzını değiştirmesi ile başlamaktadır. Fibromiyalji tedavisinde en temel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Uygulanan tedaviden sonuç alınması sonrasında bu sürecin devam etmesi için kişinin de dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Özellikle stresten uzak olmak, dengeli beslenme, uyku düzenini koruma gibi detaylara dikkat edildiğinde tedavinin daha da kalıcı olması desteklenmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Fibromiyalji için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. İyi günler nama fibromialji hastalığı teşis konuldu 4 ay sürekli işaç kullanıyordum. Yanlız doktorumun taini çıkmış ve onjn yerine başka fizipterapist uzmanı gelmedi. Ben ise kolumda çok ağrı çekiyorum ve yarı yolda tedavim dırdu. Hangi doktora gitmeliyim bu durumda bana lütfen yardım edin.

    Cevapla

Yorum yapın