Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

1
2102

Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Algoloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce algoloji nedir başlığına değinelim. Halk arasında “ağrı bilimi” olarak bilinen Algoloji, tanım olarak birçok ağrının temelini araştıran, vücutta meydana gelen ağrıların kaynağını araştıran ve tedavi için ilgili tıp dalları ile organize hareket eden bir ana daldır. Ağrının kaynağını fizik tedavi, radyolojik ve elektrolojik metotlar ile saptayan Algoloji bilimi, sorunun kaynağını ortaya koyduktan sonra nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini belirlemektedir.

algoloji nedir ve hangi hastaliklarla ilgilenir
Algoloji nedir ve algoloji hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Bu konuyla ilgili olarak insanlar internet ortamında şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Algoloji hangi hastalıklarla ilgilenir?
 2. Algoloji hangi bölüme girer?
 3. Algoloji nedir ne demektir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap verecek şekilde algoloji hangi hastalıklar bakar konusuna açıklık getirelim.

Algoloji uzmanlığı kendi içinde Anesteziyoloji, Nöroloji ya da Fizik Tedavi uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle süreç ağrının kaynağının saptanması ya da tedavi şeklinin belirlenmesiyle birlikte şekillenmektedir. Algoloji biliminin diğer dallar ile organize tedavi süreci yürütmesinde ortaya çıkan çok çeşitli hastalık kaynağı olmakla birlikte, saptanamayan ağrı nedenlerine de günümüzde rastlanabilmektedir.

Birçok ağrının kaynağı olarak ana dal tedavileri yürütülürken, ortaya çıkan hastalıklar çeşitli dış etkenlere de bağlı olabilmektedir. Söz konusu hastalıklar yalnızca genetik yatkınlık, kronik vakalar ya da yaşam temposu ve yaşam kalitesi ile değil, dış etkenlerden de ortaya çıkabilmektedir. Algoloji dalının saptadığı bazı ağrı kaynaklarını ve baktığı hastalıkları maddeler hâlinde sıralayalım:

 1. Kronik yorgunluk hâli. Gün içinde sürekli yorgunluk ve ağrı şikâyetleri.
 2. Eklem bölgelerinde kireçlenme ya da benzeri şikâyetlerle ortaya çıkan ağrılar.
 3. Yine eklem bölgelerinde fizik tedavi gerektiren kireçlenmeye bağlı doku zedelenmesi, kıkırdak ve kemik sorunu kaynaklı ağrılar.
 4. Mesleğe bağlı çalışma temposu sonrası kronik bir rahatsızlığa dönüşen ve bazı durumlarda çeşitli hastalıkların temelini oluşturan ağrılar.
 5. Fizik Tedavi bölümü hastalıkları dışında nörolojik saptamaların elde edildiği önemli hastalıklar.
 6. El ve ayak parmaklarında meydana gelen ve çoğunlukla kireçlenmeye bağlı şiddetli ağrılar.
 7. Kaynağı belirsiz baş ağrıları.
 8. Göğüs kafesinin her iki tarafında da şiddetli sıkışmalar, ağrılar, iğne batma hissi.
 9. Birçok farklı ana dalın organize ya da bireysel tedavisine gereksinim duyulacak ve vücudun birçok farklı noktasında senkronize şekilde meydana gelen şiddetli ağrılar.
 10. Kuyruk sokumundan başlayarak sırtın belirli noktalarında özellikle gün aşırı kalp çarpıntısı gibi meydana gelen şiddetli ağrılar.
 11. Kasık bölgesinde ani hareketlerde meydana gelen ve gündelik yaşamı etkileyen şiddetli ağrılar.

Algoloji hangi hastalıklara bakar konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konua ltındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here