Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar? Algoloji Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların tedavi edilmesi ve kontrol altında tutulması ile ilgilenen Algoloji bölümü, sadece ağrı üzerine yoğunlaşmıştır. Ağrı şikayeti bilindiği üzere çok yaygın görülür ve yüzlerce hastalığı işaret edebilir. Bu nedenle algoloji çok önemli bir bilim dalıdır. Bu yazımda Algoloji neye bakar ve algoloji hangi hastalıklara bakar sorularına cevaplar vermeye çalışacağım. Aklınıza takılan bir şeyler olursa mutlaka yorum bölümünden yazınız. Hızlıca cevap vermeye çalışacağım.

Algoloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce “algoloji nedir” başlığına değinelim. Halk arasında “ağrı bilimi” olarak bilinen Algoloji, tanım olarak birçok ağrının temelini inceleyen, vücutta meydana gelen ağrıların kaynağını araştıran ve tedavi için ilgili tıp dalları ile organize hareket eden bir ana daldır. Ağrının kaynağını fizik tedavi, radyolojik ve elektrolojik metotlar ile saptayan Algoloji bilimi, sorunun kaynağını ortaya koyduktan sonra nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini belirlemektedir. Bu noktada Algoloji Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

algoloji hangi hastaliklara bakar
Algoloji ağrıyla ilgilenen bir bilim dalıdır.

Algoloji uzmanlığı kendi içinde Anesteziyoloji, Nöroloji ya da Fizik Tedavi uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle süreç ağrının kaynağının saptanması ya da tedavi şeklinin belirlenmesiyle birlikte şekillenmektedir. Algoloji biliminin diğer dallar ile organize tedavi süreci yürütmesinde ortaya çıkan çok çeşitli hastalık kaynağı olmakla birlikte, saptanamayan ağrı nedenlerine de günümüzde rastlanabilmektedir.

Algoloji Neye Bakar?

Birçok ağrının kaynağı olarak ana dal tedavileri yürütülürken, ortaya çıkan hastalıklar çeşitli dış etkenlere de bağlı olabilmektedir. Söz konusu hastalıklar yalnızca genetik yatkınlık, kronik vakalar ya da yaşam temposu ve yaşam kalitesi ile değil, dış etkenlerden de ortaya çıkabilmektedir. Algoloji dalının saptadığı bazı ağrı kaynaklarını ve baktığı hastalıkları maddeler hâlinde sıralayalım:

 1. Kronik yorgunluk hâli. Gün içinde sürekli yorgunluk ve ağrı şikâyetleri.
 2. Eklem bölgelerinde kireçlenme ya da benzeri şikâyetlerle ortaya çıkan ağrılar.
 3. Yine eklem bölgelerinde fizik tedavi gerektiren kireçlenmeye bağlı doku zedelenmesi, kıkırdak ve kemik sorunu kaynaklı ağrılar.
 4. Mesleğe bağlı çalışma temposu sonrası kronik bir rahatsızlığa dönüşen ve bazı durumlarda çeşitli hastalıkların temelini oluşturan ağrılar.
 5. Fizik Tedavi bölümü hastalıkları dışında nörolojik saptamaların elde edildiği önemli hastalıklar. Bu noktada fizik tedavi bölümünün baktığı hastalıklar başlıklı yazıma göz atmanızı öneririm.
 6. El ve ayak parmaklarında meydana gelen ve çoğunlukla kireçlenmeye bağlı şiddetli ağrılar.
 7. Kaynağı belirsiz baş ağrıları.
 8. Göğüs kafesinin her iki tarafında da şiddetli sıkışmalar, ağrılar, iğne batma hissi.
 9. Birçok farklı ana dalın organize ya da bireysel tedavisine gereksinim duyulacak ve vücudun birçok farklı noktasında senkronize şekilde meydana gelen şiddetli ağrılar.
 10. Kuyruk sokumundan başlayarak sırtın belirli noktalarında özellikle gün aşırı kalp çarpıntısı gibi meydana gelen şiddetli ağrılar.
 11. Kasık bölgesinde ani hareketlerde meydana gelen ve gündelik yaşamı etkileyen şiddetli ağrılar.

Algoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımı bitirmiş bulunuyorum. Bu yazıdan sonra yine ağrı ile yakından ilişkili olan fizik tedavinin baktığı hastalıklar başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 14 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar? Algoloji Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Hocam merhaba bel fıtığı için ameliyattan önce bi iğne tavsiye ediliyor tedavi için fakat sordum soruşturdum ama net bi bilgi alamadım ben bu iğne için acaba bu iğne tedavisi ne derece doğru bir şekildir

  Cevapla
 2. hocam ben bacakta kırap ve kalcada ağrı için doktora gittim mra çekti ve bana kas gevşetici ilaç ve merhem verdi 10 gun içinde geçmez ise ameliyat dedi korktum ve birdaha gitmedim aradan 2 ay geçtikten sonra bir fizik tedavi merkezine gittim oradaki doktor muayene etti ve sen daha ameliyatlık değilsin his kaybı ve kaslarda güc kaybı yok dedi elekrotlarla ve sıcak komleksle 15 gun fizik aldım biraz rahatladım fakat sabahları kalktıgımda ağrı ile uyanıyorum gün içerisinde çok bir agrım olmuyor bazen hiç olmuyor fakat sabah yataktan kalktıgımda baya canımı yakacak derecede ağrı oluyor öneriniz veya yapmam gereken birşey varmı diye soracaktım şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Fizik tedavi hekimi ile görüşerek daha uzun süreler tedavi almanız gerekbilir ancak muayene olmadan size net veriler sunamam. Bu nedenle bir ftr hekimi ile görüşmenizi önerierim.
   Mutlu günler.

   Cevapla

Yorum yapın