( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların tedavi edilmesi ve kontrol altında tutulması ile ilgilenen Algoloji bölümü, sadece ağrı üzerine yoğunlaşmıştır. Ağrı şikayeti bilindiği üzere çok yaygın görülür ve yüzlerce hastalığı işaret edebilir. Bu nedenle algoloji çok önemli bir bilim dalıdır. Bu yazımda Algoloji neye bakar ve algoloji hangi hastalıklara bakar sorularına cevaplar vermeye çalışacağım. Aklınıza takılan bir şeyler olursa mutlaka yorum bölümünden yazınız. Hızlıca cevap vermeye çalışacağım.

Algoloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce “algoloji nedir” başlığına değinelim. Halk arasında “ağrı bilimi” olarak bilinen Algoloji, tanım olarak birçok ağrının temelini inceleyen, vücutta meydana gelen ağrıların kaynağını araştıran ve tedavi için ilgili tıp dalları ile organize hareket eden bir ana daldır. Ağrının kaynağını fizik tedavi, radyolojik ve elektrolojik metotlar ile saptayan Algoloji bilimi, sorunun kaynağını ortaya koyduktan sonra nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini belirlemektedir. Bu noktada Algoloji Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

algoloji hangi hastaliklara bakar
Algoloji ağrıyla ilgilenen bir bilim dalıdır.

Algoloji uzmanlığı kendi içinde Anesteziyoloji, Nöroloji ya da Fizik Tedavi uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle süreç ağrının kaynağının saptanması ya da tedavi şeklinin belirlenmesiyle birlikte şekillenmektedir. Algoloji biliminin diğer dallar ile organize tedavi süreci yürütmesinde ortaya çıkan çok çeşitli hastalık kaynağı olmakla birlikte, saptanamayan ağrı nedenlerine de günümüzde rastlanabilmektedir.

Algoloji Neye Bakar?

Birçok ağrının kaynağı olarak ana dal tedavileri yürütülürken, ortaya çıkan hastalıklar çeşitli dış etkenlere de bağlı olabilmektedir. Söz konusu hastalıklar yalnızca genetik yatkınlık, kronik vakalar ya da yaşam temposu ve yaşam kalitesi ile değil, dış etkenlerden de ortaya çıkabilmektedir. Algoloji dalının saptadığı bazı ağrı kaynaklarını ve baktığı hastalıkları maddeler hâlinde sıralayalım:

 1. Kronik yorgunluk hâli. Gün içinde sürekli yorgunluk ve ağrı şikâyetleri.
 2. Eklem bölgelerinde kireçlenme ya da benzeri şikâyetlerle ortaya çıkan ağrılar.
 3. Yine eklem bölgelerinde fizik tedavi gerektiren kireçlenmeye bağlı doku zedelenmesi, kıkırdak ve kemik sorunu kaynaklı ağrılar.
 4. Mesleğe bağlı çalışma temposu sonrası kronik bir rahatsızlığa dönüşen ve bazı durumlarda çeşitli hastalıkların temelini oluşturan ağrılar.
 5. Fizik Tedavi bölümü hastalıkları dışında nörolojik saptamaların elde edildiği önemli hastalıklar. Bu noktada fizik tedavi bölümünün baktığı hastalıklar başlıklı yazıma göz atmanızı öneririm.
 6. El ve ayak parmaklarında meydana gelen ve çoğunlukla kireçlenmeye bağlı şiddetli ağrılar.
 7. Kaynağı belirsiz baş ağrıları.
 8. Göğüs kafesinin her iki tarafında da şiddetli sıkışmalar, ağrılar, iğne batma hissi.
 9. Birçok farklı ana dalın organize ya da bireysel tedavisine gereksinim duyulacak ve vücudun birçok farklı noktasında senkronize şekilde meydana gelen şiddetli ağrılar.
 10. Kuyruk sokumundan başlayarak sırtın belirli noktalarında özellikle gün aşırı kalp çarpıntısı gibi meydana gelen şiddetli ağrılar.
 11. Kasık bölgesinde ani hareketlerde meydana gelen ve gündelik yaşamı etkileyen şiddetli ağrılar.

Algoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımı bitirmiş bulunuyorum. Bu yazıdan sonra yine ağrı ile yakından ilişkili olan fizik tedavinin baktığı hastalıklar başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 14 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

“Algoloji Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın