Farber Hastalığı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Farber Hastalığı (Lipogranülomatozisi) Nedir?

Farber Hastalığı, vücudumuzda yağların parçalanması ve kullanılması ile ilgili bir takım problemlerin ortaya çıktığı nadir görülen kalıtsal hastalıklardan birisidir. Etkilenen bireylerde lipid moleküller vücutta doku ve hücrelerde anormal bir biçimde birikmeye başlarlar. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır. Farber Lipogranülomatozisi‘nin için üç klasik belirtisi vardır. Bunlar :

  1. Şişkin ve ağrılı eklemler
  2. Deri altında şişlik şeklinde nodüller
  3. Ses kısıklığı

Solunum güçlüğü ,dalak ve karaciğer büyümesi gibi bulgular verebilir.Bu konu hakkında çalışmalar yapan bilim insanları Farber hastalığının 7 alt tipini tanımladılar. Şu ana kadar dünya çapında 80 den fazla sayıda vaka bildirilmiş durumda. ASAH1 geninde meydana gelen mutasyonlar Farber Lipogranülomatozisi nedenleri arasındadır. ASAH1 geni asit seramidaz adı verilen bir enzimin doğru üretilmesi için gereklidir. Seramidaz enzimi ise yağları daha küçük parçalara ayıran bir enzimdir. ASAH1 genindeki meydana gelen mutasyonlar asit seramidaz miktarını %10’ların altına çekerek ciddi bir düşüşe neden olur.

farber hastaligi nedir
Farber hastalığı ile ilişkili görsel.

Hastalığın bilinen diğer isimleri:

  1. Farber Uzman Sendromu
  2. Asit Seramidaz Eksikliği
  3. Farber Lipogranülomatozisi

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın