Letarji Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Letarji Nedir?

Letarji, tıp biliminde yorgunluk ve halsizlik manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Letarji durumundaki hastalar genellikle mental olarak bir zayıflama söz konusudur. Genel uyuşukluk hali, çevreye olan ilgide azalma, uyku hali ve yer yer baş dönmesi tarzında şikayetleri gözlenebilir. Letarji sıklıkla altta yatan bir patolojik nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Normalden daha yavaş hareket etme eğilimi gösteren bu insanlar şaşkınmış gibi görünürler. Bu duruma letarjik durum adı verilir.

Letarji Yapan Hastalıklar Hangileridir?

Yüksek seviyelerde ateş, karbonmonoksit zehirlenmesi, bazı kanserler, tiroid hastalıkları, menenjit ve hidrasyon sorunları letarji yapan nedenler arasındadır. Bazı uyuşturucu madde kullananlarda da bu uyuşukluk hali gözlenir. Bu uyuşukluk ve uyku halini yaşadığınızda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurun.

Aklınıza takılan bir şey varsa alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumları yağdırabilirsiniz 🙂

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın