( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Dolven Şurup – Dolven Şurup Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyun!

Dolven Şurup Nedir?

Dolven şurup nedir konusunda 6 aydan büyük olan çocuklarda hafif ve orta derecedeki ateşin düşürülmesi ve ağrının giderilmesinde kullanılan şurup formunda ilaçtır. Portakal kokuludur. Ağız yolu ile alınan ilaç doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Belirli dozlarda kullanılması gereken bu ilaç aynı zamanda belirli bir süre sonra kullanıma devam edilmemelidir. 6 aydan büyük olan çocuklarda kullanımı uygun olmasının yanı sıra özellikle 6 ay ve 1 yaş arasındaki çocuklarda kiloda önemlidir. 7 kilodan büyük olan bebeklerin kullanımı uygun bulunmaktadır.

dolven surup
Dolven şurup ile ilişkili görsel.

İlaç kullanılmadan önce prospektüsü okunması çok önemlidir. İlacın yan etkileri olduğu gibi bazı hastalık durumlarında kullanılması uygun olmayabilir. Belirli süreler boyunca etkili olduğu için kullanım sonrasında bir müddet beklenmeli ve ilacın etkisini gösterip göstermediği kontrol edilmelidir.

Dolven Şurup Ne İşe Yarar?

Dolven şurup ne işe yarar sorusuna cevap olarak kısaca ilaç iltihap, ateş ve ağrı durumlarında tedaviye yönelik kullanılan bir ilaçtır. 6 aydan büyük çocuklarda kullanılmaktadır. Çocuklar görülen bu tür iltihap, ateş veya ağrılarda direk müdahale edilmesi için kullanılan şurup formundaki ilaç doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Etken maddesi sayesinde vücutta ağrının ve ateşin düşmesine yardımcı olur.

Çocukların ilaç kullanması oldukça önemli bir süreçtir. İlaç kullanılması gerektiğinde çocukların kullanabileceği ilaçların tercih edilmesi gerekir. Dolven şurup ise bu ilaçlardan biridir. Özellikle çocukların aşı sonrasında karşılaştıkları ateş ve ağrı gibi durumlardan en az şekilde etkilenmesi için bu tür ağrı kesici şurupların kullanılması doktor tarafından önerilebilmektedir.

Dolven Şurup Yan Etkileri

Dolven Pediatrik şurup kullanıldığında seyrekte olsa yan ektiler gösterebilmektedir. Yan etkilerin görülmesinde birçok sebep söylenebilir. Bu sebeplerden biri gereğinden fazla süre veya doz kullanımıdır. Bu nedenle belirlenen dozların aşılmaması çok önemlidir. Diğer bir taraftan da Dolven ateş düşürücü etken maddelerinden herhangi birine olan alerji yan etkileri artırabilir. Kullanan kişide başka bir hastalığın olması da yan etkilerin görülmesine neden olan nedenlerden biridir.

Dolven şurup kullananlarda görülen seyrek yan etkiler arasında baş ağrısı, kusma, boyun sertliği, ateş görülebilmektedir. Bu yan etkilerin yanı sıra döküntü, kaşıntı, nefes darlığı, yüzde, dudakta şişme ve aynı zamanda kaşıntı, solunum yolu iltihapları, deri üzerinde oluşan kırmızı ve mor lekeler, Steven Johnson sendromu, eritema multiforme, toksik epidermal nekroliz, ürtiker, ışığa duyarlılık, vezikülobüllöz gibi hastalıklar oldukça ciddi yan etkilerdir.

Yukarıdaki yan etkilerin yanı sıra Dolven 100 mg / 5 ml pediatrik şurup mide sorunlarına da yol açabilmektedir. Mide ile ilgili yan etkilerde mide kanaması, bağırsaklarda kanama, gastrit, mide yanması, ülser gibi yan ektilerde görülebilmektedir. Oldukça ciddi sağlık sorunları olan bu etkiler seyrek olarak görülse de dikkat edilmelidir.

Dolven şurup yan etkileri görülmesi durumunda ilacın kullanımı hemen bırakılmalıdır. Aynı zamanda en kısa sürede doktor muayenesi için hastaneye başvurulmalıdır. Yan etkilerin görülmesi halinde ilacın kullanımı devam etmesi ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabileceği için oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Dolven Şurup Ne İçin Kullanılır?

Çocukların kullandığı ilaçlar ile yetişkinlerin kullandığı ilaçlar aynı etkiyi gösterse dahi farklı formüllerle üretilmektedir. Bunun nedeni ise çocukların vücut yapılarının yetişkinlere göre farklı olması, çocukların daha gelişimlerini tamamlayamamış olmalarıdır. Ancak çocuklarda da çeşitli hastalıklar görülmektedir. Karşılaşılan bu tür durumlarda da çocuklara uygun ilaçlar üretilmektedir. Dolven şurup ise bu gibi durumlarda kullanılan bir ilaçtır.

Dolven şurup ne için kullanılır konusunda bu ilaç 6 ay ve daha büyük olan çocuklarda iltihap, ateş ve ağrı durumlarında kullanılmaktadır. Yaşanılan bu tür durumlarda belirli dozlarda kullanılması gereken ilaç kısa sürede etki etmekte ve belirli süreler boyunca etkisini sürdürmektedir. Doktorlar tarafından hastaya tavsiye edilmesi oldukça önemlidir.

Dolven Şurup Nasıl Kullanılır?

Dolven prospektüsü incelendiğinde Dolven şurup nasıl kullanılır konusunda yeterli bilgiye rastlanmaktadır. Öncelikle ilacı kullanacak olanların doktor tavsiyesi ile nasıl kullanılacağı konusu hakkında bilgi alması önemlidir. Dolven şurubun kullanımında kullanacak kişinin yaşı önemlidir. 7 kilogramdan büyük 6 aylık ve 1 yaş arasındakilerin kullanması gereken doz 2,5ml’dir ve günde ev fazla 3 kez kullanılabilir. 1 yaş ve 2 yaş arasındakiler 2,5ml ölçeğinde ve günde 3 veya 4 kez kullanabilirler. 3 ve 7 yaş arasındakiler ise 5ml ölçekte günde 3 veya 4 kez kullanabilirler. 8 ve 12 yaş arasındakiler ise 10ml ölçeğinde günde 3 veya 4 kez kullanabilirler.

Dolven şurup aç karnına alınabilir. Ancak bazı durumlarda aç karnına kullanılan ilaç hazımsızlık yapabileceği için böyle durumlarda bir miktar yemek ve süt ile ilaç verilebilir.

Dolven Kaç Saatte Bir Verilir?

Çocuklarda ilaç kullanımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çocuklara yönelik üretilen ilaçların aynı zamanda kullanım zamanlarına da dikkat etmek oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek için oldukça önem arz etmektedir. Dolven kaç saatte bir verilir sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olan şurubun günlük kullanım dozlarına dikkat edildiği gibi kullanım sıklığına da dikkat edilmesi gerekir.

Dolven şurup 6 aydan 1 yaşına kadar günde maksimum 3 kere kullanılabilir. Buda 8 saatte bir 2,5ml kullanılabilir anlamına gelmektedir. Ancak 1 yaşından sonra bu kullanım 3 ile 4 arasında değişebilmektedir. Maksimum 4 kez kullanılabilen ilaç bu durumda 6 saatte bir kullanılabilir. Bu tür durumlarda doktor tavsiyesi göz önünde bulundurulmalı ve maksimum kullanım sıklıklarına riayet edilerek ilaç hastaya verilmelidir.

Dolven ve Calpol Kaç Saat Arayla Verilir?

Dolven ve Calpol kaç saat arayla verilir konusunda öncelikle doktor tavsiyesinin alınması çok önemlidir. Çünkü iki farklı etken maddeye sahip olan ilacın dönüşümlü kullanılması bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Normal ağrı ve ateş durumlarında tek ilaç verilmektedir. Calpol ve Dolven aynı anda kullanılır mı sorusu ise ateşin çok yükseldiği durumlarda söz konusu olur.

10 kilodan büyük çocuklarda Ibuprofen etken maddesine sahip olan Dolven veya muadili ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaç 4 saatte bir kullanılabilmektedir. Ancak 4 saat dolmadan ateş yükselir ve 38,5 dereceyi geçerse 1 ölçek Parasetamol etken maddesine sahip olan Calpol verilebilir. Burada dönüşümlü olarak kullanmak söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar kesinlikle doktor tavsiyesi ile uygulanmalıdır.

Dolven Şurup Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Her ilacın belirli bir etki gösterme ve etkisini sürdürme süreleri vardır. Dolven şurup ne kadar sürede etkisini gösterir konusunda ise ilaç kullanıldıktan yarımı saat sonra etkisini göstermektedir. Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi 30 dakika civarında ortaya çıkmaktadır. İlacın etkisi ise ortalama olarak 4 veya 6 saat aralığında devam etmektedir. Bu nedenle doktor hastanın sağlık durumuna göre ilaç kullanımını 4 saatte 1 yapabileceği gibi 6 saatte birde yapabilmektedir.

İlacın etkisi genel olarak bu süreler içerisinde görülmektedir. Ancak kişilerde oluşan özel durumlara göre bu etki sürelerinde azalma veya artış görülebilmektedir. Eğer verilen ilaçlara rağmen herhangi bir olumlu etki görülmezse ilaç değiştirilebilir. Bu nedenle özellikle ateş sorunlarında ilaç kullanıldığı halde ateş yükseliyorsa farklı ilaçların kullanımı söz konusun olabilir.

Dolven Şurup Fiyatı

6 aydan büyük ve 7 kilodan yüksek olan çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan Dolven şurup eczanelerde belirli bir ücret karşılığında satılmaktadır. Dolven şurup fiyatı 7.57TL olarak eczanelerde satılmaktadır. İlaç aynı zamanda sağlık sigortası olanlara daha düşük fiyatlara satılır. Bu konuda sağlık sigortasının anlaşmasına göre verilen fiyatlar ile çeşitli oranlarda indirim yapılmakta ve hastalara verilmektedir. Bu tür indirimlerden yararlanmak için ilacı doktorun yazdığı reçete ile almak gerekmektedir.

Günümüzde sık tercih edilen ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlardan biri olan Dolven birçok nedenden dolayı kullanılabilmektedir. Özellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi ile ilk müdahalenin yapılmasına olanak sağlayan bir ilaçtır.

Dolven Şurup Zararlı mı?

Dolven şurup genel olarak çocuklar tarafından kullanıldığı için Dolven şurup zararlı mı sorusu söz konusu olmaktadır. Dolven şurubunun zararlı olup olmadığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Öncelikle ilacı kullanacak olan çocuğun şurup içeriğinde bulunan maddelerden herhangi birine alerjisinin bulunması yan etkilerin görülmesine neden olabileceği için zarar verebilir. Diğer taraftan ilacın sürekli kullanımı da ilacın çeşitli yan etkilerinin görülmesine neden olan faktörlerden biridir. Genel olarak ilaç fayda risk faktörleri göz önünde bulundurularak verilmektedir.

Dolven şurup yasaklandı konusunda ise günümüzde henüz yasak getirilmemiştir. İlacın zarar vermemesi içinde Dolven şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır konusuna dikkat edilmesi gerekir. İlacın son kullanma tarihine dikkat edilmesinin yanı sıra ilaç açıldıktan sonra serin bir yerde kapağı sıkı bir şekilde kapalı olarak saklanması yeterlidir.

Dolven Şurup Bebeklerde Kullanımı

Dolven şurup bebeklerde kullanılabilen ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Bebeklerde kullanılabilmesi her bebeğin kullanabileceği anlamına gelmemektedir. Dolven kaç aylık bebelere verilir konusunda en az 6 aylık bebeklere verilmektedir. 6 aydan düşük olan bebeklerde Dolven kullanılmamalıdır. Ayrıca  sadece 6 ay olması da kullanım için yeterli değildir. 6 aylık olan bebeğin 7 kilodan fazla bir ağırlığa sahip olması beklenir. 6 aylık olup bu kilodan düşük olan bebeklerde ilaç kullanılmaz.

Buradan anlaşıldığı gibi Dolven şurup 6 aydan küçük olan bebeklere tavsiye edilmemektedir. Oldukça önemli olan bu durumun ihlal edilmemesi gerekir. Eğer bebek bu aydan daha küçük ise ve ağrı veya ateş sorunları ile karşılaşmışsa bu durumda doktor kontrolünde uygun ilaç verilmesi gerekir.

Dolven Muadili (Eşdeğeri) İlaçlar

Dolven muadili eşdeğeri ilaçlar Dolven şurubunu çeşitli nedenlerden dolayı kullanamayanların tercih edeceği ilaçlardır. Bu durum genel olarak Dolven kullanıp yan etkilerini gören kişiler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Yan etkilerin ortadan kalkması ve aynı etkiye sahip farklı formüllerle üretilen ilaçlarla tedavinin devam ettirilmesi için muadil ilaçlar kullanılabilir. Diğer yandan Dolven ilacının bulunmadığı durumlarda da eşdeğer ilaçlardan faydalanılabilir.

Dolven şurubuna eşdeğer ilaçlar arasında Advil, Apireks, Artril, Balafen, Berkofen ilaçları gelmektedir. Aynı etken maddeye sahip olan bu ilaçlar doktorun tavsiyesine göre kullanılabilmektedir. Diğer yandan ilacın kullanılacağı zamanda Dolven şurubunun olmadığı durumlarda bu ilaçlardan herhangi biri doktor tavsiyesi ile muadili olan ilaçlar hasta tarafından kullanılabilir.

Dolven Aç Karnına mı Tok Karnına mı Verilir?

İlaçların etkili bir şekilde kullanılmasında açlık tokluk önemli olabilmektedir. Bu konuda bazı ilaçlarda açlık veya tokluk önemli olmadığı gibi bazı ilaçlarda ise kesin aç veya kesin tok ilacın kullanılması gerekebilmektedir. Dolven aç karnına mı yok karnına mı verilir konusunda ise kullanacak kişinin durumu önem kazanmaktadır. Genel olarak Dolven şurup aç karnına içilebilmektedir. Ancak bazı kişilerde Dolven şurup midede hazımsızlık yapabilmektedir.

Aç karnına içtikten sonra hazımsızlık problemi ile karşılaşanlar ise bir miktar yemek ve süt sonrasında kullanabilmektedir. Bu şekilde sindirim daha rahat bir şekilde gerçekleşebilir. Ayrıca aç karnına alınan ilaçlarda mide daha hızlı ilacı emdiği için ilacın etkisi daha hızlı görülebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın