( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Pedifen Şurup – Pedifen Şurup Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyun !

Pedifen Şurup Nedir?

Vücutta oluşan iltihapları ve ağrıları azaltmak için formüle edilen Pedifen şurup, İbuprofen içermektedir. Pedifen şurup nedir, çocuklarda oluşan ateş veya ağrı gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilen şurup formunda bir ilaçtır. İçeriğinde yardımcı madde olarak şeker, 70% sorbitol, Gliserin, Sodyum Benzoat, Günbatımı Sarısı, Metil hidroksibenzoat, Propilhidroksibenzoat şurup içeriğinde bulunmaktadır.

pedifen surup kac olcek
Pedifen şurup ile ilişkili görsel.

Pedifen şurup 6 ay ve üstü çocuklarda kullanılabilen bir ilaçtır. Vücudumuzda ağrılara neden olan prostaglandin molekülü azalması ile bu ağrılarda da azalma olur. İbuprofen içerikli Pedifen şurup ise bu moleküllerin azalmasını sağlayarak ağrıyı hafifletir. Doktorun belirlediği ölçülerde ve periyotlarda kullanılmalıdır. 6 aydan büyük çocukların kullanabildiği bu ilaç daha küçük yaştakiler tarafından kullanılmamalıdır.

Pedifen Şurup Ne İçin Kullanılır?

Pedifen şurup ne için kullanılır konusunda ilaç 6 aydan büyük çocuklarda oluşan çeşitli ağrıların ve ateşin görülmesi durumlarında kullanılmaktadır. Hissiyatı düşürerek oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. İlacın kullanıldığı durumlar arasında soğuk algınlığı, diş çıkarma ve diş ağrıları, grip, solunum yolu enfeksiyonları, ateş, burun tıkanıklığı, kas ve eklem ağrıları, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, romatid artrit sorunları gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

Çocukların kullanabileceği bu ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktorun belirlediği dozların kullanılması çok önemlidir. Belirlenen dozdan düşük veya yüksek kullanılmamalıdır. Başkan bir hastalık için muayene olurken bu ilacında kullanıldığı belirtilmelidir. İlacı kullanırken yan etkiler görülebilir bu tür durumlarda ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora bu durum bildirilmelidir.

Pedifen Şurup Fiyatı

Pedifen şurup 100ml ambalajında satılmaktadır. Etken maddeler olarak Ibuprofen, Psedoefedrin Hcl, Klorfeniramin Maleat maddelerini içeren ilaç eczanelerde normal reçete ile satılmaktadır. Pedifen şurup fiyatı güncel olarak 6,97TL’dir. İlaç 6 ay ve daha büyük olan çocuklarda kullanılmaktadır. Formülü ile çocuklarda oluşan ağrı ve ateş durumlarında kullanılmaktadır. Ağrının giderilmesi veya hafifletilmesi için kullanılan ilaç günümüzde sık kullanılan ilaçlar arasındadır.

Pedifen şurup çocuğunuz için doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu konuda doktor çocuğun o anki sağlık durumuna göre doğru ilacı belirleyecektir. Pedifen pediatrik şurup fiyatı sağlık sigortası ile daha düşük ücretlerde alınabilir. Pedifen şurup kaç lira konusunda normal fiyatı üzerinden sağlık sigortanızın anlaşmasına göre indirimler uygulanarak sizlere verilebilir. Bu indirimlerin yansıması için reçete ile ilacı almanız gerekir.

Pedifen Şurup Kaç Aylık Bebeklere Verilir?

İlaçları kullanırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalardan biri de kullanılması gereken yaş grubudur. Bu durum özellikle bebek ve çocuklarda oldukça önemlidir. Küçük yaştaki bireylerin kullanmaması gereken ilaç listesi daha geniştir. Ayrıca Pedifen şurup küçük yaştaki bireylere özel olarak üretilmektedir. Pedifen şurup kaç aylık bebeklere verilir sorusu da bu nedenle sorulmaktadır.

Bebeklerde Pedifen şurup kullanımı konusunda 6 ay ve daha büyük bebeklerde kullanılabilmektedir. Buradan anlaşıldığı gibi Pedifen şurup bebeklere verilir mi sorusuna cevap olarak 6 aylıktan daha küçük bebeklerde ilaç kullanılmamaktadır. Diğer yandan dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bebeğin ağırlığıdır. 6 ay ve 1 yaş aralığında olan bebeklerde ilacın kullanılması için sadece yaş aralığı şartı yoktur. Ayrıca bebeğin 7 kilodan daha yüksek ağırlığa sahip olması beklenir.

Pedifen Şurup Muadili (Eşdeğeri) İlaçlar

Kullanılan ilaçlarda çeşitli nedenlerden dolayı kişide yan etkiler yapabilir. Ayrıca ilaçların etken maddeleri kullanan kişide alerjik tepki verebilir ve bu sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle Pedifen şurup muadili yani eşdeğeri ilaçlar merak edilebilmektedir. Öncelikle Pedifen şurup eşdeğeri ilaçlardan hangisini kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan tavsiye almanız oldukça önemlidir.

Pedifen şurup eşdeğeri ilaçlar arasında Ad-Cold, Advil Liquigel, Apireks, Artril, Balafen, Bikaramin Cold, Biophen, Brufen, Brus, Caldolon, Coldaway, Coldfen, Dolgit, Dolorin, Dolven ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar Pedifen şuruba muadil olarak verilebilmektedir. Ancak ilaçların etken maddeleri, kullanım şekilleri ve yan etkilerinde değişiklikler olabileceği için doktor kontrolünde Pedifen şuruba eşdeğer ilaçlar hastaya tavsiye edilmelidir.

Pedifen Şurup Nasıl Kullanılır?

Pedifen şurup nasıl kullanılır konusunda ilaç kullanımında yaş önemlidir. Ayrıca Pedifen şurup kaç ölçek kullanılacak bilinmelidir. Bu nedenle 7 kilodan büyük ve 6 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde 2,5ml(50mg) dozunda gün de ise en fazla 3 kez kullanılabilir. 1 yaş ve 2 yaş aralığındaki bebeklerde ise 2,5ml(50mg) dozunda güde 3 veya 4 kez kullanılabilir. 3 yaş ile 7 yaş arasındaki çocuklarda doz kullanımı 5ml(100mg) olmakla beraber gün içerisinde en fazla 3 veya 4 kez kullanılabilir. 8 yaş ve 12 yaş arasındaki çocuklar içinse 10ml(200mg) doz ve günde 3 veya 4 kez kullanılabilir.

Gün içerisinde maksimum 4 kez kullanılabilen Pedifen şurup en az 6 saat ara ile kullanılmalıdır. Kullanmadan önce şişenin çalkalaması önemlidir. Boğazda yanma hissine neden olabilir. Kullanım dozu ve adedi ise doktor tarafından belirlenmelidir.

Pedifen Şurup Etken Maddesi

Pedifen şurup etken maddesi ibuprofendir. İlaçta ayrıca boyar madde olarak sunset yellow FC edicol kullanılmaktadır. Ayrıca koruyucu madde olarak metilparaben, sodyum benzoat, propilparaben kullanılmakla beraber koku olarak orange flavour maddesi kullanılmaktadır. Tatlandırıcı olarak de şeker ilaç formülünde kullanılmaktadır.

İlacın etken maddesi olan ibuprofen sentetiktir. Benzer maddeler ise asetilsalisilik asit ve paracetamol maddeleridir. Ibuprofeni bu maddelerden ayıran en önemli özelliği bu maddelere göre ise alerjik reaksiyonların oldukça düşük olmasıdır. Diğer yandan bazı hastalıklarda ise ibuprofen kullanılmamalıdır. Özellikle ülser, astım hastalarının kullanmaması gerekir. Kanı sulandırmadığı için kan sulanması ile ilgili sorun yaşayanların kullanabileceği bir ilaçtır. Bu tür hastalıklara sahip olan kişiler doktor kontrolünde ilacı kullanmalıdır.

Pedifen Şurup Yan Etkileri

Pedifen şurup kullananlar yan ektiler ile karşılaşabilir. Pedifen şurup çok küçük yaşlardan itibaren kullanılabilir bir ilaç olmasına karşı yan etkilere de sahiptir. Pedifen şurup yan etkileri görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Pedifen pediatrik şurup yan etkileri özellikle etken maddelere alerjisi olanlar veya uygun yaşta olsa da gerekli ağırlıkta olmayan beklerde görülebilir. Yan ektiler arasında mide bulantısı, kusma, halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hali gözlemlenebilir.

Yan etkiler arasında ayrıca vücudun çeşitli yerlerinde şişkinlik, sinirlilik hali, midede ağrı, mide yanması, ishal, kabızlık, baş dönmesi, deride döküntü, kaşıntı ve kulak çınlaması yer almaktadır. Bu yan etkilerden herhangi biri veya birçoğu aynı anda görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yan etkiler özellikle bebeklerde ciddi etkiler oluşturabileceği için kullanım hemen bırakıldığı gibi doktor muayenesi de çok önemlidir.

Bu yan etkilerin yanı sıra seyrek olarak görülen yan etkilerde vardır. Bu etkiler özellikle farklı hastalıklara sahip olan kişilerde görülmesi daha olasıdır. Seyrek olarak görülebilen bu yan etkiler oldukça ciddi olmakla birlikte ilaç kullanımı şart ise Pedifen şurup etkisine sahip farklı bu ilaçla eşdeğer başka bir şurup kullanımı sağlanabilir.

Seyrek olarak görülen yan etkileri arasında tansiyonda yükselme, anafilaktik şok, kalp yetmezliği, ülser, gastrit, onikiparmak bağırsağı yangısı, yemek borusunda oluşabilecek iltihaplar, sarılık, hepatit, nötropeni, agranulositoz, kansızlık, trombositopeni, lyell sendromu, depresyon, glomerülit, renal papilla nekrozu Pedifen şurup kullananlarda seyrek olarak görülen yan etkiler arasındadır.

Pedifen Şurup Alerji Yapar mı?

Alerji insanlarda çeşitli nedenlerden dolayı görülen bir sağlık sorunudur. Alerji bir etken nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Tükettiğimiz gıdalardan veya kullandığımız eşyalardan dolayı birçok alerji çeşidi ile karşılaşabiliriz. İlaçlarda da çeşitli maddeler vardır ve bu maddelere karşı alerjisi olan kişiler ilaçları kullandıklarında alerji reaksiyonlar ile karşılaşabilir. Pedifen şurup alerji yapar sorusuna da bu çerçevede bakmak gerekir.

Pedifen şurup içeriğindeki maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişi bu şurubu kullandığında alerjik reaksiyon görecektir. Bu konuda özellikle şurup içeriğinde yardımcı madde olarak bulunan günbatımı sarısına alerjik reaksiyon seyrekte olsa görülmektedir. Özellikle aspirine alerjisi olan kişiler günbatımı sarısı yani E10 ile alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle aspirine alerjisi olan kişilerin Pedifen şurup kullanması önerilmez.

Pedifen Şurup Kaç Saatte Bir Verilir?

Her ilaçta olduğu gibi Pedifen şurupta da belirli bir kullanım dozu ve sıklığı vardır. Bu konuda en sağlıklı bilgi doktor tarafından alınmalıdır. Bunun nedeni ise doktor hastanın o anki sağlık durumunu analiz ederek doz ve sıklık bilgilerini belirler. Pedifen şurup kaç saatte bir verilir konusunda ise belirli bir sınır vardır. Ayrıca kişinin yaşı bu sıklığın belirlenmesinde önemli rol oynar.

Pedifen şurup günde kaç kere verilir konusunda 6 ay ile 1 yaş arasındaki bireylerde ilaç günde en fazla 3 kere verilir ve 2,5ml(50mg) ölçeğinde verilir. Ayrıca bu yaş aralığında ilacı kullanacak olanın ağırlığının 7 kilodan fazla olması beklenir. 1 ve 2 yaş arası ise günde 3 veya 4 kez 2,5ml(50mg) ölçeğinde kullanır. 3 ve 7 yaş aralığı 3 veya 4 kez 5ml(100mg) ve 8 ve 12 yaş aralığı ise 3 veya 4 kez 10ml(200mg) kullanabilir.

Pedifen Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

İlaçların belirli bir kullanım süresi vardır. Pedifen şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Aldığınız şurup açılmışsa veya ambalajında bozukluklar varsa bu ilaç alınmamalıdır. Diğer taraftan her ilaçta olduğu gibi Pedifen şurup kutularında da son tüketim tarihi yazılmaktadır. Bu tarihten sonra ilaç etkinliğini yitirmektedir ve kullanılmamalıdır.

Bir diğer taraftan Pedifen şurubun son tüketim tarihine kadar etkili bir şekilde gelmesi için saklama koşullarına da uyulması gerekir. Bu tür şuruplar genel olarak serin yerlerde saklanması gerekir. Ayrıca şişe kapaklarının sıkı bir şekilde kapalı olması önemlidir. Şişenin kapağının açık kalması ilacın mikroplara maruz kalmasına neden olabileceği gibi son kullanım süresini de olumsuz etkilemektedir.

Pedifen Şurup Aç Karnına mı Tok karnına mı Verilir?

İlaç kullanımında aç veya tok karnına olmak çoğu zaman önemlidir. Özellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip olan ilaçlarda bu duruma azami önem verilmesi gerekebilir. Bu tür ilaçlar mideye direk girdiğinde mide sorunlarına yol açabilmektedir. Diğer taraftan Pedifen şurup aç karnına mı yok karnına mı verilir konusunda ilacın hızlı bir şekilde etki etmesi için aç karnına kullanılabilir. Ancak bu durum doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmesi önemlidir.

Pedifen aç karnına verilirmi konusunda şurup mide sorunlarına neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle ilacın yemekten sonra tok karnına kullanılması mide tarafından ilacın daha kolay emilmesini sağladığı için mide sorunları ile karşılaşılmadan ilaç hasta tarafından kullanılmış olunmaktadır.

Pedifen Şurup Zararlı mı?

Pedifen şurup zararlı konusunda hastanın durumuna göre yorum yapılması gerekir. Öncelikle gereksiz ve kontrolsüz kullanılan her ilaç insana zarar verebilmektedir. Bu nedenle özellikle bebekler için bu tür ilaçlar kullanılırken doktor kontrolü çok önemlidir. Ayrıca ilaçların çeşitli yan ektileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler çoğu zaman düşük etkili olmaktadır. Ancak seyrekte ciddi yan etkiler görülebilmektedir.

Pedifen şurubun zararsız bir şekilde kullanılması için öncelikle doktor tavsiyesi çok önemlidir. Doktor ilacı kullanacak kişinin o anki sağlık durumuna göre ilacın kullanımı hakkında karar kılacaktır. Pedifen şurup çeşitli hastalıkları olan kişiler tarafından ayrıca kullanılmaması gerekir. Bu tür hastalıklara sahip olan kişilerin ilacı kullanmaları onlara zarar verebilir. Pedifen şurup yasaklandı mı konusunda ise ilacın üreticisi olan Atabay Kimya bu konuda yaptığı açıklama ile ilacın yasaklanmadığını ancak 4034 seri numaralı üretime 2.sınıf geri çekme kararının alındığı söylenmiştir.

Pedifen Şurup Öksürüğe İyi Gelir mi?

Çocuklarda oluşan öksürük vakaları bazı durumlarda araştırılmalıdır. Özellikle geçmeyen ve kuru öksürük sürekli olarak görülüyorsa öksürük nedeninin bulunması oldukça önemlidir. Çocuklarda öksürük nedenlerinden biri ise boğazda oluşan ağrı türü durumlardır. Bu tür durumlarda ağrı ile birlikte öksürükte oluşabilir. Ayrıca gribal enfeksiyonlarda da kişi öksürük ile karşılaşabilir. Pedifen şurup öksürüğe iyi gelir mi konusu da bu nedenle sorulmaktadır.

Pedifen boğaz ağrıları, gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi durumlarda hastada ağrı kesici ve ateş düşürücü etki göstermektedir. Bu tür hastalıklar nedeni ile oluşan öksürük Pedifen şurup kullan��mı ile hafifleyebilmektedir. Ancak burada unutulmamalıdır ki eğer öksürük akciğerler veya başka bir nedenden dolayı ortaya çıkıyorsa Pedifen şurup tek başına tedavi edici etki göstermez.

Pedifen ile Pedifen Cold Flu Farkları Nelerdir?

Pedifen ile Pedifen Cold Flu farkları nelerdir konusunda öncelikle iki şurupta aynı ekten maddeye sahiptir. Ancak şurupların yardımcı maddelerinde farklılıklar vardır. İki şurup arasında yan etkiler bakımından çok fazla bir fark yoktur. İki ilacında yan ektileri hemen hemen aynıdır. İki ilacı birbirinden ayıran en önemli özellikleri ise ilaçların kullanım yaş aralıklarıdır.

Pedifen şurup 6 ay ve üzeri kişilerde kullanılabilen bir ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Pedifen Col Flu şurubunda ise minimum kullanım yaşı daha yüksektir. Pedifen Cold Flu şurubunda 6 yaşın altındaki çocuklar bu ilacı kullanamaz. İki ilacı birbirinden ayıran en önemli özellik ilaçları kullanım için minimum yaş aralıklarının farklı olmasıdır.

Peditus Şurup ve Pedifen Birlikte Kullanımı Uygun mudur?

İlaç kullanımı oldukça önemli bir durumdur. Yetişkinlerde önemli olan bu durum bebek ve çocuklarda daha çok önem kazanmaktadır. Küçük yaştaki bireylerin bu tür maddelere olan dirençleri daha azdır. Peditus şurup ve Pedifen birlikte kullanımı uygun mu konusunda da önemli bir husus vardır. Buda her iki ilacında etken maddesinin aynı olmasıdır. Pedifen şurup prospektüs bilgilerinde etken maddesinin İbuprofen olduğu görülü. Diğer yandan da Peditus şurupta ise etken madde Parasetamoldir.

Her iki madde de aynı etkiye sahiptir. Dönüşümlü olarak kullanımı veya kısa süreler içerisinde iki ilacında kullanımı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi oldukça önemlidir. Pedifen şurup 100 mg 5 ml kullanan kişi bu ilaçtan istenilen etkiyi görmediğinde başka bir ilaca dönülebilir. Bu gibi durumlarda Pedifen yerine Peditus verilebilir.

Pedifen Şurup Etki Süresi

İlaçlar kullanıldıktan sonra belirli bir süre geçtikten sonra etkisini göstermektedir. Pedifen 100 mg 100 ml şurup kullanıldıktan sonra da belirli bir süre geçtikten sonra ateş ve ağrı düşürücü etkisini göstermektedir. Bu süreler genel olarak aynıdır ancak bireyler arasında değişiklik gösterebilir. Pedifen şurup kaç dakikada etki eder konusunda ilacı kullanan hastada ortalama olarak 30 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. 30 dakika sonra etkisini gösteren ilacın ise vücuttaki etkisi belirli bir süre sonra azalmakta ve tamamen ortadan kalkmaktadır.

Pedifen ateş düşürücü şurup kullandıktan sonra etkisini ortalama olarak Pedifen şurup etki süresi 3 veya 4 saat sürmektedir. Pedifen şurup ne kadar sürede etki eder konusunda bu süreler geçtikten sonra ilacın etkisi kaybolmaktadır. Bu nedenle ortalama olarak devam eden ateş ve ağrı durumlarında 6 saatte bir ilacın alınması tavsiye edilmektedir. Bu sürelerin altına inilmemelidir. Uzun süre ve yüksek dozda kullanımı nedeni ile hastada çeşitli sağlık sorunları görülebilir.

Pedifen Şurup Uyku Yapar mı?

Pedifen şurup yorumları arasında Pedifen şurup uyku yapar mı konusunda geçmektedir. Pedifen şurup tek başına hastada uyku yapmaz. Özellikle bebek ve çocuklarda görülen ağrı ve ateş nedeni ile hasta uyuyamaz. Bu nedenle uzun süre huzursuz olan hasta ilacın etkisi ile ağrılarından kurtularak rahatlama hisseder. Bu rahatlama ile de bir süre yorulmuş olan hasta dinlenmek için uyuyabilir. Bu durum Pedifen şurubun uyku yaptığı anlamına gelmemelidir.

Pedifen şurup ayrıca yan ekti olarak hastalarda sersemlik hali gösterebilir. Bu tür durumlarda ise halsizlik baş gösterirse hasta yine uykuya meyilli olabilir. Görüldüğü gibi Pedifen Pediatrik şurup direk olarak hastada uyku yapmamaktadır. Hastanın rahatlaması veya yan etkilerden dolayı uyku halinin söz konusu olduğu bilinmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın