Pedifen Şurup: İbuprofen ile Ateş ve Ağrıya Son!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İçerisinde etken madde olarak ibuprofen bulunduran pedifen şurup, bebeklerde ve çocuklarda ağrı, ateş gibi şikayetlerin giderilmesi için kullanılan etkili bir ilaçtır. Bu yazımda pedifen şurup nedir ne işe yarar gibi onlarca soruya cevaplar vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Pedifen Şurup Nedir?

Vücutta oluşan iltihapları ve ağrıları azaltmak için formüle edilen pedifen şurup, ibuprofen içermektedir. Pedifen şurup nedir sorusuna en güzel cevap çocuklarda oluşan ateş veya ağrı gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilen şurup formunda bir ilaç olmasıdır. İçeriğinde yardımcı madde olarak şeker, 70% sorbitol, gliserin, sodyum benzoat, günbatımı sarısı, metil hidroksibenzoat, propilhidroksibenzoat şurup içeriğinde bulunmaktadır.

Pedifen Şurup Yeni Doğan Bebeklerde Kullanılır mı?

Yenidoğan bebekler rutin olarak 6. aya kadar bu şurubu kullanmamalıdır.

hemen doktorunuza sorun pedifen şurup nedir
Görselde ölçek ve şişesiyle görülen pedifen şurup aile sağlığı merkezlerinde bebekler için sıkça reçete edilir.

Pedifen antibiyotik mi?

Hayır. Antibiyotik türünde bir ilaç değildir.

Pedifen şurup 6 ay ve üstü çocuklarda kullanılabilen bir ilaçtır. Vücudumuzda ağrılara neden olan prostaglandin molekülü azalması ile bu ağrılarda da azalma olur. İbuprofen içerikli pedifen şurup ise bu moleküllerin azalmasını sağlayarak ağrıyı hafifletir. Doktorun belirlediği ölçülerde ve periyotlarda kullanılmalıdır. 6 aydan büyük çocukların kullanabildiği bu ilaç daha küçük yaştakiler tarafından kullanılmamalıdır.

Pedifen Şurup Etken Maddesi

Pedifen şurup etken maddesi ibuprofendir. İlaçta ayrıca boyar madde olarak sunset yellow FC edicol kullanılmaktadır. Ayrıca koruyucu madde olarak metilparaben, sodyum benzoat, propilparaben kullanılmakla beraber koku olarak orange flavour maddesi kullanılmaktadır. Tatlandırıcı olarak de şeker ilaç formülünde kullanılmaktadır.

İlacın etken maddesi olan ibuprofen sentetiktir. Benzer maddeler ise asetilsalisilik asit ve parasetamol maddeleridir. Ibuprofeni bu maddelerden ayıran en önemli özelliği bu maddelere göre ise alerjik reaksiyonların oldukça düşük olmasıdır. Diğer yandan bazı hastalıklarda ise ibuprofen kullanılmamalıdır. Özellikle ülser, astım hastalarının kullanmaması gerekir. Kanı sulandırmadığı için kan sulanması ile ilgili sorun yaşayanların kullanabileceği bir ilaçtır. Bu tür hastalıklara sahip olan kişiler doktor kontrolünde ilacı kullanmalıdır.

Bebeklerde Pedifen Şurup Ne İşe Yarar?

Temel olarak pedifen şurup ne işe yarar konusunda ilaç 6 aydan büyük çocuklarda oluşan çeşitli ağrıların ve ateşin görülmesi durumlarında kullanılmaktadır. Hissiyatı düşürerek oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. İlacın kullanıldığı durumlar arasında soğuk algınlığı, diş çıkarma ve diş ağrıları, grip, solunum yolu enfeksiyonları, ateş, burun tıkanıklığı, kas ve eklem ağrıları, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, romatid artrit sorunları gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

Soru: Pedifen Bebeklere Verilir mi?

Pedifen bebeklere verilen bir ilaçtır ancak 6. ayını doldurmamış bebeklere verilmesi rutin olarak önerilmez.

Pedifen Şurup Kulak Ağrısına İyi Gelir mi?

Bu ilaç temel olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Uygulandığında kulak bölgesindeki ağrılarda hafifleme yapabilir ancak bu kullanım mutlaka doktor önerisi doğrultusunda yapılmalıdır.

Çocukların kullanabileceği bu ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktorun belirlediği dozların kullanılması çok önemlidir. Belirlenen dozdan düşük veya yüksek kullanılmamalıdır. Başkan bir hastalık için muayene olurken bu ilacında kullanıldığı belirtilmelidir. İlacı kullanırken yan etkiler görülebilir bu tür durumlarda ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora bu durum bildirilmelidir.

Pedifen Şurup Kaç Aylık Bebeklere Verilir?

İlaçları kullanırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalardan biri de kullanılması gereken yaş grubudur. Bu durum özellikle bebek ve çocuklarda oldukça önemlidir. Küçük yaştaki bireylerin kullanmaması gereken ilaç listesi daha geniştir. Ayrıca pedifen şurup küçük yaştaki bireylere özel olarak üretilmektedir. Pedifen şurup kaç aylık bebeklere verilir sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Aşağıda ilgili yaş grubunun üzerine tıklayarak ilacı kullanıp kullanmayacağınızı görebilirsiniz.

1 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?
 1. ayını dolduran bebeklere pedifen şurup kullanımı önerilmez.
2 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

Hayır. 2. ayını dolduran bebeklere pedifen şurup kullanımı önerilmez.

3 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

3. ayını doldurmuş bebeklere pedifen şurup kullanımı önerilmez.

4 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

4. ayı dolan bebeklerde pedifen şurup kullanılması rutin olarak önerilmez.

5 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

5. ayını dolurmuş olan bebekler için pedifen şurup kullanımı önerilmez.

6 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

6.ayını tamamen dolduran bebekler doktorun reçetesinde yazması halinde pedifen şurup kullanmaya başlayabilir.

7 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

Evet. Hekiminizin uygun görmesi halinde 7 aylık bebek bu ilacı kullanabilir.

8 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

8 aylık bebekler pedifen şurubu kullanabilir.

9 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi?

Evet. Pedifen şurup 9. ayda kullanılabilir ancak doktor önerisi dışında kullanım yapmanız önerilmez.

Daha öncede belirttiğim gibi bebeklerde pedifen şurup kullanımı konusunda 6 ay ve daha büyük olması şartı aranmaktadır. Buradan anlaşıldığı gibi pedifen şurup bebeklerde kullanılır mı sorusuna cevap olarak 6 aylıktan daha küçük bebeklerde ilaç kullanılmamaktadır. Diğer yandan dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bebeğin ağırlığıdır. 6 ay ve 1 yaş aralığında olan bebeklerde ilacın kullanılması için sadece yaş aralığı şartı yoktur. Ayrıca bebeğin 7 kilodan daha yüksek ağırlığa sahip olması beklenir.

Pedifen Yetişkinlerde Kullanılır mı?

Pedifen şurup kilo ve yaşa göre uygun dozajlama yapılırsa yetişkinlerde de kullanılabilir ancak doktor önerisi olmadan kullanmayınız.

Pedifen Nasıl Kullanılır?

Bir anne ya da baba olarak pedifen şurup nasıl kullanılır konusunda ve ilaç kullanımında yaş hususunun önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca pedifen şurup kaç ölçek kullanılacak bilinmelidir.

Hangi YaşaKaç Ölçek Veriyim?
6 ay ile 1 yaş arası2.5 ml (yarım ölçek)
1 yaş ile 2 yaş arası2,5 ml (yarım ölçek)
3 yaş ile 7 yaş arası5 ml (bir ölçek)
8 yaş ile 12 yaş arası10 ml (iki ölçek)
Bebeklere ve çocuklara pedifen kaç ölçek verilir sorusunun tablo şeklindeki cevabı.

Bu nedenle 7 kilodan büyük ve 6 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde 2,5ml(50mg) dozunda gün de ise en fazla 3 kez kullanılabilir. 1 yaş ve 2 yaş aralığındaki bebeklerde ise 2,5ml(50mg) dozunda güde 3 veya 4 kez kullanılabilir. 3 yaş ile 7 yaş arasındaki çocuklarda doz kullanımı 5ml(100mg) olmakla beraber gün içerisinde en fazla 3 veya 4 kez kullanılabilir. 8 yaş ve 12 yaş arasındaki çocuklar içinse 10ml(200mg) doz ve günde 3 veya 4 kez kullanılabilir.

1 günde en fazla kaç kere kullanılır?

Günde en fazla doktor önerisi doğrultusunda 4 defa kullanılabilir.

Gün içerisinde maksimum 4 kez kullanılabilen pedifen şurup en az 6 saat ara ile kullanılmalıdır. Kullanmadan önce şişenin çalkalaması önemlidir. Boğazda yanma hissine neden olabilir. Kullanım dozu ve adedi ise doktor tarafından belirlenmelidir.

Bebeklere Pedifen Kaç Saate Bir Verilir?

Her ilaçta olduğu gibi pedifen şurupta da belirli bir kullanım dozu ve sıklığı vardır. Bu konuda en sağlıklı bilgi doktor tarafından alınmalıdır. Bunun nedeni ise doktor hastanın o anki sağlık durumunu analiz ederek doz ve sıklık bilgilerini belirler. Pedifen şurup kaç saatte bir verilir konusunda ise belirli bir sınır vardır. Ayrıca kişinin yaşı bu sıklığın belirlenmesinde önemli rol oynar.

Hangi YaşaEn Fazla Kaç Defa Verilir?
6 ay ile 1 yaş arası3 defa
1 yaş ile 2 yaş arası4 defa
3 yaş ile 7 yaş arası4 defa
8 yaş ile 12 yaş arası4 defa
Bebeklere ve çocuklara pedifen kaç defa verilir sorusunun tablo şeklindeki cevabı.

Tüm yaş gruplarında pedifen şurup günde kaç kere verilir konusunda 6 ay ile 1 yaş arasındaki bireylerde ilaç günde en fazla 3 kere verilir ve 2,5ml(50mg) ölçeğinde verilir. Ayrıca bu yaş aralığında ilacı kullanacak olanın ağırlığının 7 kilodan fazla olması beklenir. 1 ve 2 yaş arası ise günde 3 veya 4 kez 2,5ml(50mg) ölçeğinde kullanır. 3 ve 7 yaş aralığı 3 veya 4 kez 5ml(100mg) ve 8 ve 12 yaş aralığı ise 3 veya 4 kez 10ml(200mg) kullanabilir.

Pedifen Şurup Yan Etkileri

Pedifen şurup kullananlar yan etkiler ile karşılaşabilir. Çok küçük yaşlardan itibaren kullanılabilir bir ilaç olmasına karşı yan etkilere de sahiptir. Yan etkileri görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Pedifen pediatrik şurup yan etkileri özellikle etken maddelere alerjisi olanlar veya uygun yaşta olsa da gerekli ağırlıkta olmayan beklerde görülebilir. Yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma, halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hali gözlemlenebilir.

bebişlerde pedifen şurup ne işe yarar
Bebeklerde pedifen kullanımı sonrası yan etkiler çıkabilir.

Ayrıca vücudun çeşitli yerlerinde şişkinlik, sinirlilik hali, midede ağrı, mide yanması, ishal, kabızlık, baş dönmesi, deride döküntü, kaşıntı ve kulak çınlaması yer almaktadır. Bu yan etkilerden herhangi biri veya birçoğu aynı anda görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yan etkiler özellikle bebeklerde ciddi etkiler oluşturabileceği için kullanım hemen bırakıldığı gibi doktor muayenesi de çok önemlidir.

Bu etkilerin yanı sıra seyrek olarak görülen yan etkilerde vardır. Özellikle farklı hastalıklara sahip olan kişilerde görülmesi daha olasıdır. Seyrek olarak görülebilen bu yan etkiler oldukça ciddi olmakla birlikte ilaç kullanımı şart ise Pedifen şurup etkisine sahip farklı bu ilaçla eşdeğer başka bir şurup kullanımı sağlanabilir. Bu hususta doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Kullanımlarda Pedifen Şurup Havaleyi Tetikler mi?

Bu hususta pedifen şurubun havaleyi tetikleyici bir etkisi bilinmemektedir ancak pedifen tetiklemenin aksine ateşi düşüreceği için olumlu yönde etki yapar.

Seyrek olarak görülen yan etkileri arasında tansiyonda yükselme, anafilaktik şok, kalp yetmezliği, ülser, gastrit, onikiparmak bağırsağı yangısı, yemek borusunda oluşabilecek iltihaplar, sarılık, hepatit, nötropeni, agranulositoz, kansızlık, trombositopeni, lyell sendromu, depresyon, glomerülit, renal papilla nekrozu pedifen şurup kullananlarda seyrek olarak görülen yan etkiler arasındadır.

Pedifen Şurup Muadili İlaçlar

Kullanılan ilaçlarda çeşitli nedenlerden dolayı kişide yan etkiler yapabilir. Ayrıca ilaçların etken maddeleri kullanan kişide alerjik tepki verebilir ve bu sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle Pedifen şurup muadili yani eşdeğeri ilaçlar merak edilebilmektedir. Öncelikle pedifen şurup eşdeğeri ilaçlardan hangisini kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan tavsiye almanız oldukça önemlidir. İşte en sık bilinen pedifen muadil ilaçları:

 • Apireks 100mg/5ml 100 ml Pediatrik Süspansiyon
 • Brus 100mg/5ml Pediatrik Süspansiyon 100 ml
 • Dolven Pediatrik 100 ml Şurup
 • İbufen 100mg/5ml 100 ml Pediatrik Şurup

Pedifen ve Dolven aynı mı şeklinde sorularda görmekteyim. Bu iki şurup aynı değildir. Diğer detaylar için alttaki hazırlamış olduğum rehbere göz gezdirebilirsiniz.

Bu ilaçlar pedifen şuruba muadil olarak verilebilmektedir. Ancak ilaçların etken maddeleri, kullanım şekilleri ve yan etkilerinde değişiklikler olabileceği için doktor kontrolünde eşdeğer ilaçlar hastaya tavsiye edilmelidir.

Pedifen ile Parol Aynı Anda Verilir mi?

Doktorunuzun reçetesi doğrultusunda beraber verilebilir ancak bu kullanımı doktor önerisi olmadan yapmayınız.

Pedifen Şurup Fiyat 2022

Pedifen şurup 100ml ambalajında satılmaktadır. Etken maddeler olarak Ibuprofen maddesini içeren ilaç eczanelerde normal reçete ile satılmaktadır.

Pedifen şurup kaç lira?

Fiyatı güncel olarak 12. 99 TL’dir.

İlaç 6 ay ve daha büyük olan çocuklarda kullanılmaktadır. Formülü ile çocuklarda oluşan ağrı ve ateş durumlarında kullanılmaktadır. Ağrının giderilmesi veya hafifletilmesi için kullanılan ilaç günümüzde sık kullanılan ilaçlar arasındadır.

Pedifen pediatrik şurup fiyatı sağlık sigortası ile daha düşük ücretlerde alınabilir. Pedifen şurup ücreti konusunda normal fiyatı üzerinden sağlık sigortanızın anlaşmasına göre indirimler uygulanarak sizlere verilebilir. Bu indirimlerin yansıması için reçete ile ilacı almanız gerekir.

Normal Kullanımda Pedifen Şurup Zararlı mı?

Normal kullanım yapıldığında pedifen şurup zararlı mı konusunda hastanın durumuna göre yorum yapılması gerekir. Öncelikle gereksiz ve kontrolsüz kullanılan her ilaç insana zarar verebilmektedir. Bu nedenle özellikle bebekler için bu tür ilaçlar kullanılırken doktor kontrolü çok önemlidir. Ayrıca ilaçların çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler çoğu zaman düşük etkili olmaktadır. Ancak seyrekte ciddi durumlarda görülebilmektedir.

Pedifen Şurup Bebeğime Zarar Verir mi?

Doktor reçetesinde verilmesi ve uygun sıklık, dozaj ile kullanılması durumunda bebeğinize fayda sağlayacaktır.

Pedifen şurubun zararsız bir şekilde kullanılması için öncelikle doktor tavsiyesi çok önemlidir. Doktor ilacı kullanacak kişinin o anki sağlık durumuna göre ilacın kullanımı hakkında karar kılacaktır. Pedifen şurup çeşitli hastalıkları olan kişiler tarafından ayrıca kullanılmaması gerekir. Bu tür hastalıklara sahip olan kişilerin ilacı kullanmaları onlara zarar verebilir. Pedifen şurup yasaklandı mı konusunda ise ilacın üreticisi olan Atabay Kimya bu konuda yaptığı açıklama ile ilacın yasaklanmadığını ancak 4034 seri numaralı üretime 2.sınıf geri çekme kararının alındığı söylenmiştir.

Pedifen ile Pedifen Cold Flu Şurubun Ne Farkı Var?

İsimleri birbirine benzeyen Pedifen ile Pedifen Cold Flu farkları nelerdir konusunda öncelikle iki şurupta aynı etken maddeye sahiptir ancak şurupların yardımcı maddelerinde farklılıklar vardır. İki şurup arasında yan etkiler bakımından çok fazla bir fark yoktur. İki ilacında yan etkileri hemen hemen aynıdır.

İki ilacı birbirinden ayıran en önemli özellikleri ise ilaçların kullanım yaş aralıklarıdır.

Etken Maddeleri Farklıdır !

Pedifen Etken Madde : İbuprofen
Pedifen Cold Flu Etken Madde : Ibuprofen + Psedoefedrin Hcl + Klorfeniramin Maleat

Pedifen şurup 6 ay ve üzeri kişilerde kullanılabilen bir ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Pedifen Col Flu şurubunda ise minimum kullanım yaşı daha yüksektir. Pedifen Cold Flu şurubu 6 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılamaz. İki ilacı birbirinden ayıran en önemli özellik ilaçları kullanım için minimum yaş aralıklarının farklı olmasıdır.

Pedifen Şurup Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

İlaçlar kullanıldıktan sonra belirli bir süre geçmesiyle beraber etkisini göstermektedir. Pedifen 100 mg 100 ml şurup kullanılmasından belirli bir süre geçtikten sonra ateş ve ağrı düşürücü etkisini göstermektedir. Bu süreler genel olarak aynıdır ancak bireyler arasında değişiklik gösterebilir.

Kullanıldıktan sonra pedifen şurup kaç dakikada etki eder konusunda ilacı kullanan hastada ortalama olarak 30 dakika içerisinde etkisini göstermektedir.

30 dakika sonra etkisini gösteren ilacın ise vücuttaki etkisi belirli bir süre sonra azalmakta ve tamamen ortadan kalkmaktadır.

Pedifen Şurup Etki Süresi !

Pedifen şurup etki süresi ortalama olarak 3 veya 4 saat sürmektedir.

Pedifen şurup ne kadar sürede etki eder sorusunun cevabı ortalama 30 dakika olmakla beraber bu süreler geçtikten sonra ilacın etkisi kaybolmaktadır.

Dikkat !

Ortalama olarak devam eden ateş ve ağrı durumlarında 6 saatte bir ilacın alınması tavsiye edilmektedir. Bu sürelerin altına inilmemelidir. Uzun süre ve yüksek dozda kullanımı nedeni ile hastada çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Mutlaka bu süre doktor tarafından belirlenmelidir.

Pedifen Aç mı Tok mu Verilir?

İlaç kullanımında aç veya tok karnına olmak çoğu zaman önemlidir. Özellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip olan ilaçlarda bu duruma azami önem verilmesi gerekebilir. Bu tür ilaçlar mideye direk girdiğinde mide sorunlarına yol açabilmektedir. Diğer taraftan Pedifen şurup aç karnına mı tok karnına mı verilir konusunda ilacın hızlı bir şekilde etki etmesi için doktor önerisi doğrultusunda aç karnına kullanılabilir. Ancak bu durum doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmesi önemlidir.

Pedifen Şurubu Aç Karnına Verirsem Ne Olur?

Pedifen aç karnına verilir mi konusunda şurup mide sorunlarına neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle ilacın yemekten sonra tok karnına kullanılması mide tarafından ilacın daha kolay emilmesini sağladığı için mide sorunları ile karşılaşılmadan ilaç hasta tarafından kullanılmış olunmaktadır.

Özetle pedifen aç karnına alınırsa absorbsiyon en fazla olacağı için daha etkili olur.

Pedifen Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

İlaçların belirli bir kullanım süresi vardır. Pedifen şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Aldığınız şurup açılmışsa veya ambalajında bozukluklar varsa bu ilaç alınmamalıdır. Diğer taraftan her ilaçta olduğu gibi Pedifen şurup kutularında da son tüketim tarihi yazılmaktadır. Bu tarihten sonra ilaç etkinliğini yitirmektedir ve kullanılmamalıdır.

Pedifen şurubun son tüketim tarihine kadar etkili bir şekilde gelmesi için saklama koşullarına da uyulması gerekir.

Bu tür şuruplar genel olarak serin yerlerde saklanması gerekir. Ayrıca şişe kapaklarının sıkı bir şekilde kapalı olması önemlidir. Şişenin kapağının açık kalması ilacın mikroplara maruz kalmasına neden olabileceği gibi son kullanım süresini de olumsuz etkilemektedir.

Pedifen Öksürüğe İyi Gelir mi?

Çocuklarda oluşan öksürük vakaları bazı durumlarda araştırılmalıdır. Özellikle geçmeyen ve kuru öksürük sürekli olarak görülüyorsa öksürük nedeninin bulunması oldukça önemlidir. Çocuklarda öksürük nedenlerinden biri ise boğazda oluşan ağrı türü durumlardır. Bu tür durumlarda ağrı ile birlikte öksürükte oluşabilir. Bir diğer bebeklerde kullanılan ateş düşürücü ilaçta paranox fitildir.

Ayrıca gribal enfeksiyonlarda da kişi öksürük ile karşılaşabilir. Anne ve babalar tarafından pedifen şurup öksürüğü geçirir mi sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Pedifen boğaz ağrıları, gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi durumlarda hastada ağrı kesici ve ateş düşürücü etki göstermektedir. Bu tür hastalıklar nedeni ile oluşan öksürük Pedifen şurup kullanılınca doğrudan olmasa bile dolaylı olarak hafifleyebilmektedir.

Dikkat !

Burada unutulmamalıdır ki eğer öksürük akciğerler veya başka bir nedenden dolayı ortaya çıkıyorsa Pedifen şurup tek başına tedavi edici etki göstermez.

Pedifen Şurup Uyku Yapar mı?

Pedifen şurup kullananlar ve pedifen şurup yorumlarına baktığımda bazı annelerin ilacın uyku yapıp yapmadığını merak ettiklerini gördüm.

Pedifen şurup tek başına hastada uyku yapmaz.

Özellikle bebek ve çocuklarda görülen ağrı ve ateş nedeni ile hasta uyuyamaz. Bu nedenle uzun süre huzursuz olan hasta ilacın etkisi ile ağrılarından kurtularak rahatlama hisseder. Bu rahatlama ile de bir süre yorulmuş olan hasta dinlenmek için uyuyabilir. Bu durum Pedifen şurubun uyku yaptığı anlamına gelmemelidir.

Pedifen Şurup Soğuk Algınlığında Kullanılır mı?

Evet pedifen soğuk algınlığında reçetenin bir parçası olarak kullanılabilir.

Pedifen şurup ayrıca yan etki olarak hastalarda sersemlik hali gösterebilir. Bu tür durumlarda ise halsizlik baş gösterirse hasta yine uykuya meyilli olabilir. Görüldüğü gibi pedifen pediatrik şurup direk olarak hastada uyku yapmamaktadır. Hastanın rahatlaması veya yan etkilerden dolayı uyku halinin söz konusu olduğu bilinmektedir.

Peditus ve Pedifen Birlikte Kullanılır mı?

İlaç kullanımı oldukça önemli bir durumdur. Yetişkinlerde önemli olan bu durum bebek ve çocuklarda daha çok önem kazanmaktadır. Küçük yaştaki bireylerin bu tür maddelere olan dirençleri daha azdır. Peditus şurup ve Pedifen birlikte kullanımı uygun mu konusunda da önemli bir husus vardır. Buda her iki ilacında etken maddelerinin farklı olmasıdır.

Pedifen şurup prospektüs bilgilerinde etken maddesinin ibuprofen olduğu görülürken diğer yandan da Peditus şurupta ise etken madde parasetamol, guaifenesin ve prilamindir.

Dönüşümlü olarak kullanımı veya kısa süreler içerisinde iki ilacında kullanımı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi oldukça önemlidir. Pedifen şurup 100 mg 5 ml kullanan kişi bu ilaçtan istenilen etkiyi görmediğinde başka bir ilaca dönülebilir.

Dikkat !

Bu iki ilacın birlikte kullanımı doktor önerisi olmadan sakıncalıdır.

Bebeğimde Pedifen Şurup Alerji Yapar mı?

Alerji insanlarda çeşitli nedenlerden dolayı görülen bir sağlık sorunudur. Alerji bir etken nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Tükettiğimiz gıdalardan veya kullandığımız eşyalardan dolayı birçok alerji çeşidi ile karşılaşabiliriz. İlaçlarda da çeşitli maddeler vardır ve bu maddelere karşı alerjisi olan kişiler ilaçları kullandıklarında alerji reaksiyonlar ile karşılaşabilir. Pedifen alerji yapar mı sorusuna da bu çerçevede bakmak gerekir.

Alerji Yapabilir !

Pedifen şurup içeriğindeki maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişi bu şurubu kullandığında alerjik reaksiyon görecektir.

Bu konuda özellikle şurup içeriğinde yardımcı madde olarak bulunan günbatımı sarısına alerjik reaksiyon seyrekte olsa görülmektedir. Özellikle aspirine alerjisi olan kişiler günbatımı sarısı yani E10 ile alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle aspirine alerjisi olan kişilerin pedifen şurup kullanması önerilmez.

Pedifen Döküntü Yapar mı?

Bazı bebeklerde ya da çocuklarda döküntüye sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda ilaç kullanımı derhal kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Pedifen Reçetesiz Alınır mı?

Bu konu hakkında karar verilmesi gereken bir husus vardır. Şurup reçeteli mi reçetesiz mi alınmalıdır? Hemen belirteyim bu ilaç doktor önerisi doğrultusunda doktorunuz tarafından reçete edildiği takdirde kullanılmalıdır. Peki eczaneden doktora başvurmadan alabilir miyim?

Pedifen doktorunuz tarafından reçete edilmeksizin ecaneden ücreti karşılığında temin edilebilir. Reçetesiz satılır.

İlaç Karşılaştırmaları

İnternet ortamında pedifen kullananlar hangi ilaç daha iyi diye meraka kapılarak bir takım araştırmalar yapmaktadırlar. Şimdi bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. İlgili sorunun üstüne tıklayarak cevabını okuyabilirsiniz.

Pedifen mi dolven mi?

Bu iki ilacın etken maddeleri farklıdır. Doğal olarak kullanım alanları da birebir aynı değildir. Bu nedenle bazı durumlarda pedifen bir adım öne çıkarken bazı durumlarda ise dolven öne çıkar.

Pedifen mi aferin mi?

Pedifen ile aferin farklı etken maddelere sahip iki ilaçtır. Doğal olarak kullanım alanları birebir aynı değildir. Bazı durumlarda aferin öne çıkarken bazen de pedifen öne çıkar.

Pedifen mi peditus mu?

Peditus ile pedifen aynı etken maddeye sahip değillerdir. Doğal olarak bazı durumlarda peditus öne çıkarken bazı durumlarda pedifen öne çıkar.

Güncel Pedifen Şurup Prospektüsü

Pedifen şurup prospektüs bilgileri internet ortamından edinebileceğiniz en güvenilir bilgilerdir. Aşağıdaki linke tıklayarak pedifen şurup prospektüs bilgilerine erişebilirsiniz.

Referanslar:

 1. Ibuprofen – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)
 2. A clinical and safety review of paracetamol and ibuprofen in children (nih.gov)

Pedifen şurup ile ilgili olarak aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi alt taraftaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 10 Ağustos 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 15 Ağustos 2021, 21 Ocak 2022 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Pedifen Şurup: İbuprofen ile Ateş ve Ağrıya Son!” üzerine 6 yorum

 1. Hocam merhaba 6 yaşındaki oğluma bir ölçek pedifen verdim gece yanaklarında vs kırmızı kabarcıklar oluştu ilacı kestim acile götürdüm doktor “dolven ile pedifen etken maddesi ayni yapsa dolven yapardı” dedi (dolveni ateş durumlarında eskiden beri kullanıyorum böyle bi sıkıntıyla karşılaşmamıştik ) avil dekort iğne yaptılar fakat nerdeyse 2 gün olacak ilacı keseli hâlâ ara ara yanaklarında kırmızı kabarcıklar çıkıp kayboluyor bu durum beni cok telaslandiriyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Semra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Pedifen ve dolven şuruplarının etken maddeleri aynıdır ancak yardımcı maddelerinde farklılıklar olabilir. Yardımcı maddelere karşı bir reaksiyon oluşmuş olabilir veya bambaşka bir durum olabilir. Hastayı muayene etmeden size net bilgiler veremeyeceğim. Bu nedenle mutlaka doktorunuza muayene olup net bilgileri ondan isteyiniz. En yakın süre içeriinde bir pediatri uzmanına muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar, hoşgeldiniz.
   Rica ederim, aklınıza takılan birşey olursa yorum olarak bana iletebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Samet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Ölçeğin ne kadarı verdiğinizde bu durum için önemlidir. Gerekmedikçe ateş düşürücü şurup kullanmayınız. Çocuğunuzun ateşi çıktığında koltuk altına, bacak aralarına ılık suyla ıslatılmış bezler koyarak ateş düşürücü şurup kullanmadan düşürmeye çalışınız. Çoğu durumda bu yöntem tek başına yeterli olmaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın