Stevens Johnson Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Stevens Johnson Sendromu Nedir?

Stevens Johnson Sendromu, cilt ve mukozayı tutan nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Başka bir deyişle bağışıklık sisteminin bir yabacı uyarana karşı verdiği aşırı tepkidir. Çocuk hekimleri A.M. Stevens ve S.C. Johnson tarafından 1922’de tanımlanmıştır. Toksik Epidermal Nekrolizis adını verdiğimiz hastalık SJS’nin ilerlemiş halidir. SJS’de vücut alanının % 10’u etkilenirken TEN’de bu oran % 30’lara kadar çıkmaktadır.

steven jonhson sendromu
Stevens Jonhson Sendromu, eritema multiforme major un bir formudur.

En sık çocuklarda ve yaşlılarda görülme eğilimindedir. Scorten isimli skorlama sistemi SJS ve TEN gibi hastalıklarda mortalite riskinin değerlendirilmesi için kullanılmaktadır. Eritema Multiforme’nin şiddetli bir alt türü ya da eritema multiforme major olarak karşımıza çıkabilmektedir. Hemen Eritema Multiforme isimli yazıya geçebilirsiniz.

Stevens Johnson Sendromu Belirtileri

Steven Johnson sendromu genellikle yükselmiş ateş şikayeti ile başlar ve çoğu birey grip olduğunu düşünür. Birkaç gün sonra ise şu belirtiler ve bulgular ortaya çıkar:

 • Yüksek ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ve vücut ağrısı
 • Yaygın cilt ağrısı
 • Ciltte dökülmeler
 • Gözlerde yanma
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Öksürük
 • Hedef lezyonlar
 • ağrılı ve kırmızı, mor renkte cilt
 • Ağızda, burunda ve cinsel organlarda kabarcıklı lezyonlar
steven jonhson sendromu nedenleri
SJS, ilerlediğinde Toksik epidermal nekrolizise dönüşebilir.

Bahsettiğimiz kabarcıklar hastalık şiddetliğinde yemeyi, nefes almayı ve idrar yapmayı dahi güçleştirmektedir.

SJS ‘nin yıllar sonra ortaya çıkan bazı belirtileri olabilir. Bunlar:

 • Öksürük, bronşit gibi akciğer rahatsızlıkları
 • Parlak ışıkta çabuk etkilenen gözler
 • Görme problemleri
 • Diş eti enfeksiyonlarıStevens Johnson Sendromu Nedenleri

Steven Johnson Sendromu nedenlerini iki başlık altında inceleyeceğiz.

İlaçlar

İlaçlar SJS’nin en yaygın sebeplerinden bir tanesidir. Uyuşturucu özelliği bulunan ilaçlarla 1 hafta içinde hastalık tetiklenebilirken antikonvülzan etkili bazı ilaçların kullanımını takiben 1 ay sonra bile ortaya çıkabilir. Aşağıdaki ilaç ve ilaç gruplarının SJS ile ilişkisi olabilmektedir:

 1. Antibiyotikler
  • Sülfonamidler
  • Bazı penisilinler
  • Makrolidler
  • Kinolonlar
  • Tetrasiklinler
 2. Antikonvülzanlar
  • Lamotrijin
  • Karbamazepin
  • Fenitoin
  • Fenobarbiton
 3. Diğer İlaçlar
  • Allopürinol
  • Asetaminofen
  • Nevirapin
  • NSAII ilaçlar

Çocuklarda SJS ortaya çıkarma ihtimali olan ilaçlar antibiyotikler ve özellikle karbamazepin türevi nöbet tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

stevens jonhson sendromu tanisi ve teshisi
Steven Johnson Sendromuna sıklıkla ilaçlar, enfektif hastalıklar ve bazı genetik faktörlerin sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Enfeksiyonlar

Kabakulak, influenza, herpes simpleks, Epstein-Barr virüsü, hepatit A ve HIV gibi hastalıklarla SJS çoğu zaman ilişkilendirilmiştir. Pediatrik vakalarda özellikle Epstein-Barr virüsü ve enterovirüsler ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Steven Johnson Sendromunun ortaya çıkma riskini artıran faktörler şunlardır:

 • Genetik Faktörler
 • Zayıflamış Bağışıklık Sistemi
 • Geçmişte SJS Öyküsü

Genetik olarak HLA B geninde görülen genetik varyasyonların SJS ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.Stevens Johnson Sendromu Risk Faktörleri

SJS ortaya çıkma olasılığını artıran faktörler şunlardır:

 1. HIV enfeskiyonu varlığı : Diğer insanlara oranla SJS geliştirme olasılığı 100 kat daha fazladır.
 2. Zayıflamış bağışıklık sistemi varlığı : Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda SJS gelişme olasılığı oldukça yükselecektir.
 3. Geçmişte SJS Öyküsü : Daha önce geçirilmiş SJS hikayesi varsa bu durum yeniden geçirme olasılığını artıracaktır.
 4. SJS Aile Öyküsü : Ailede SJS veya daha ağır formlarından birini geçiren birisi varsa bu SJS ortaya çıkış ihtimalini artıracaktır.
 5. HLA-B 1502 geni varlığı : Bu genin varlığında SJS riski genin olmadığı durumlara göre daha fazladır.

Stevens Johnson Sendromu Tanısı

Hastalığın tanısı için öykü ve klinik oldukça önemlidir. Karakteristik döküntülerin varlığı ve deri biyopsileri tanıya giderken yardımcı olur. Cilt üzerinde var olan döküntülerin miktarı SJS ve Toksik Epidermal Nekrolizis ayrımı için oldukça önemlidir. SJS, TEN’in hafif formu olarak bilinir. Döküntülerin %30 dan fazla olması TEN, %10 dan az olması SJS lehinedir. Ayrıca biyopsi yapıldığında tanıya katkı sağlar ancak yapılması zorunlu değildir.

stevens jonhson sendromu tedavisi
Steven Jonhson Sendromu tedavi edilmediğinde ölüme kadar götürebilen tehlikeli bir hastalıktır.

Stevens Jonhson Sendromu Tedavisi

Steven Jonhson Sendromu tıbbi bir acil durumdur ve hastaların derhal hastaneye kaldırılması gerekmektedir. Yoğun bakım ünitesine veya yanık ünitesine yatışı yapılan hastanın SJS’ye neden olduğu düşünülen ilaçları kesilmeli ve destek tedavisine başlanmalıdır. Ölü cilt ve membranların tedavisi ise özenle yapılmalıdır. Islak pansumanlar ve antibiyoterapiler gerekebilir.

Destekleyici tedavide hastaya sıvı replasmanı sağlanır. Beslenmesi, yara bakımı ve göz bakımı mutlaka sağlanmalıdır. Var olan ağrıların azaltılması için ağrı kesici ilaçlar, gözlerin ve mukozaların iltihaplanmasını azaltmak için topikal steroid türündeki ilaçlar ve hastalığın şiddetine bağlı olarak sistemik bir takım ilaçlar verilebilir. Tüm bu tedavi süreci 2 hafta kadar sürebilir.

[su_box title=”Steven Jonhson Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Steven Jonhson Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”sjs”][/su_box]

Stevens Jonhson Sendromu Nasıl Önlenir?

İlaçlarla tetiklenen bir patolojik durum olmasında ötürü kesin engelleyici bir yöntem yoktur. Hangi ilacın hangi bünyeye nasıl etki göstereceğini her durumda kestiremeyebiliriz. Geçmişte SJS öykünüz varsa bunu mutlaka hekiminize bildirin. Buna göre ilaç verilirken önlemler alınacak ve dikkatli olunacaktır.Stevens Johnson Sendromu Komplikasyonları

Zamanında ve yeterli şekilde tedavi edilmeyen Steven Jonhson Sendromu vakalarında istenmeyen bir takım komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar:

 • Selülit gibi sekonder cilt enfeksiyonları
 • Sepsis
 • Göz ve görme ile ilgili bir takım problemler
 • Akciğer problemleri
 • Devamlı cilt hasarı

Stevens Jonhson Sendromunda Beklenen Yaşam Süresi

SJS epidemiyolojik olarak incelendiğinde yılda 1 milyon kişide 2-6 vakada görüldüğü tespit edilmiş. Örneğin ABD verilerine göre her yıl 300 yeni SJS teshisi yapılmaktadır. Mortalite riskinin değerlendirilmesinde kullanılan Scorten sistemini alttaki resimde görebilirsiniz.

scorten siniflamasi - stevens jonhson sendromu
SJS ve TEN gibi hastalıklarda mortalite riskinin değerlendirilmesinde kullanılan bir ölçektir.

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. http://www.drimanfirmansyah.com/tag/stevens-johnson-syndrome/
 2. http://www.regionalderm.com/Regional_Derm/RD_Large/stevens_johnson_synd8_rd.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/stevens-jonhson-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Stevens Johnson Sendromu” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar Doktor bey. Ben Naciye Ateş.43 yaşinda evli ve iki çocuk annesiyim.16 aralik 2014 (SJS) geçirdim vicudumun %35 yandi.cok şükür ki atlattim ve hayattayim tek sorunum gözlerim , gözlerimde çok büyük hasar yaratti. Iç ve diş kısımlari yapişti gözlerim su üretmiyor göz kanallari zedelendi , yaralar ve iltaplar hala var geçmedi, geçmiyor ne zamanda geçicegini doktorlarda söyliyemiyorlar.Bu durum beni cok üzüyor. Bana yardimci olmanizi dilerim saygilarimla.

  Cevapla

Yorum yapın