Dexofen Tablet Ne İşe Yarar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dexofen etken madde olarak 25 mg deksketoprofen bulunduran ağrı kesici, ateş düşürücü ve inflamasyon baskılayıcı özellikte bir ilaçtır. Steroid özellik göstermeyen anti inflamatuar ilaç grubundandır. Bu ilaç grubu NSAİİ olarak kısaltılır. Her bir dexofen ağrı kesici kutusunda 20 film tablet bulunmaktadır. Her bir tablet ise 25 mg deksketoprofen içerir. Aslında dexofen etken maddesi tam ismi Deksketoprofen Trometamol’dür. Dexofen kullananlar ve dexofen yorumlar bölümlerine göz attığımda bir çok hatalı uygulamanın ve önerinin olduğunu gördüm. Bu nedenle internet ortamındaki bu yanlışları düzeltebilmek ve dexofen prospektüsü niteliğinde bir rehber hazırlamaya karar verdim. Yazımıza geçmeden önce sizin için hazırlamış olduğum kısa videoyu izleminizi istiyorum.

YouTube video

Videoyu izlediğinize göre yazımıza devam edebiliriz. Haydi başlayalım.

Dexofen Nedir?

Dexofen vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ağrıların kesilmesi veya azaltılması için kullanılan non steroid anti inflamatuar bir ilaçtır. Dexofen 25 mg, kutu içerisinde yer alan 20 tabletin her birinde 25 mg deksketoprofen bulundurur.

Dexofen farmasötik formu film kaplı tablet şeklindedir. Bu film kaplı tabletlerin beyaz yuvarlak ve çentikli görünümdedir. Tabletler ortadan ikiye kolayca bölünebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede doz ayarlamaları çok daha kolay şekilde yapılabilir. İlacın saklanmasını 25 derecenin altında ve ışıktan uzakta olacak şekilde sağlayınız. Bahsettiğim tabletler blister ambalaj adı verilen saklama bölmelerinde saklanmaktadır. Genellikle üretim tarihinden itibaren 2 yıl süreyle kullanılır ancak siz mutlaka kutunun açma kısmını kontrol ediniz.

İlacın piyasa yani müstahzar adı DEXOFEN 25 mg Film Tablet olarak bilinmektedir. Dexofen ne ilacı şeklinde sorulan sorular görüyorum bazı forum sitelerinde. Hemen net olarak belirteyim. Dexofen ağrı kesici bir ilaçtır. Ağız yoluyla alınır ve kana karışması sonrasında etkisi hissedilmeye başlanır.

dexofen nedir
Dexofen 25mg tabletlerden oluşan bir ağrı kesicidir.

Dexofen 25 mg tek başına kullanılmadığı ve diğer ilaçların yanında bir tedavi planının parçası olarak kullanıldığında ilaç etkileşimlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Her ilacı dexofen ile beraber kullanamayabilirsiniz. Bu noktada hekiminize kullandığınız ilaçları belirtmeniz durumunda ilaç etkileşimlerini değerlendirip size dexofen reçete edip etmeyeceğine kendisi karar verecektir.

Dexofen Ne İşe Yarar?

Dexofen ağrı kesici özellik gösteren bir ilaçtır ve vücutta çeşitli bölgelerde ortaya çıkan ağrıların kesilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Temel özellikleri :

 1. Analjezik
 2. Anti piretik
 3. Anti inflamatuar

Dexofen 25 mg diğer NSAİİ ilaç grubunda olduğu gibi siklooksijenaz yolağını inhibe eder ve prostaglandin sentezini baskılamış olur.Prostglandin seviyesi baskılananınca ağrı dinmeye başlar. Ağrı baskılama mekanizması bu şekildedir. Kinin gibi bazı mediyatörleri etkileyerek doğrudan ağrı baskılama özelliğinin yanı sıra dolaylı yoldan da ağrı baskılayıcı özellik göstermektedir. Peki dexofen ne için kullanılır?

 1. Kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkan ağrılar
 2. Sancılı adet dönemi ağrıları
 3. Dişlerde görülen ağrılar

Dexofen ne ilacı sorusunun cevabı olan tüm bu ağrıların dışında benim aile sağlığı merkezlerine gelen hastalarımdan edindiğim gözlemler neticesinde dexofen baş ağrısı için sık olarak talep edilen ilaçlardan olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca en sık istenen diğer neden ise diş ağrısıdır. Dexofen diş ağrısı için oldukça başarılı bir ilaçtır. Gönül rahatlığıyla diş ağrılarında tercih edebilirsiniz. Tüm bunları doktorunuzun kontrolünde yapmalısınız.

dexofen ne işe yarar
Dexofen ne işe yarar sorusunun cevabı ağrı kesmesi ve ateş düşürmesidir.

Temel olarak kullandığı ağrı kesici mekanizma ile yukarıda bahsettiğim maddeler dışında dexofen neye iyi gelir diye soracak olursanız vücutta genel olarak görülen ağrılarda azalma sağlayacağını belirtmeliyim.

Dexofen Etken Maddesi

Dexofen 25 mg ilacının içerisinde bir ana etken madde ve yanında yardımcı bazı maddeler bulunmaktadır. Ana etken maddenin yanında bulunan yardımcı maddeler genel olarak etken maddenin etkisinin daha yüksek seviyelerde ve daha uzun süre hissedilmesini sağlar. Bu sayede ilaçtan maksimum seviyelerde verim alınmış olur gibi düşünebiliriz.

Dexofen etken maddesi : 25 mg deksketoprofen’e eşdeğer 36.9 mg deksketoprofen trometamol.

İçerisinde bulunan yardımcı etken maddeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Mikrokristal yapıda selüloz
 2. Mısır nişastası
 3. Titanyum dioksit
 4. Polietilen glikol
 5. Krokarmelloze sodyum
 6. Stearik asit
 7. Hidroksipropil metil selüloz

Dexofen Muadili İlaçlar

Dexofen muadili ilaçlar aynı etken maddeyi içinde bulundurmasına rağmen farklı firmalar tarafından üretildiklerinden dolayı farklı isimlendirilirler. Farklı fiyatları vardır. Farklı firmalar aynı etken maddeyi kullanmış olsa bile her dexofen eşdeğeri ilaçta etkiler birebir aynı değildir. Etkiler birbirine çok yakın olsa da aynı olması beklenmez. Peki dexofen muadili ilaçlar hangileridir?

 1. Arveles 25 mg 20 tablet
 2. Dexiren 25 mg 20 tablet
 3. Rastel 25 mg 20 tablet
 4. Ketavel 25 mg 20 tablet
 5. Leodex 25 mg 20 tablet
 6. Deksalgin 25 mg 20 tablet
 7. Elektra 25 mg 20 tablet
 8. Dexpro 25 mg 20 tablet

Altta paylaşacağım resimde en sık bilinen arveles eşdeğeri ilaçları göreceksiniz. Bu ilaçlar hemen hemen benzer fiyattadır ve birbiri yerine kullanılmaktadır. Eczaneye gittiğinizde reçetenizde arveles yazsa bile ezcanede arveles kalmamışsa size dexofen verebilir. Bu doğal bir durum olarak kabul edilebilir.

dexofen ne ilacı
Dexofen etken maddesi deksketoprofen olan bir ilaçtır.

En sık bilinen dexofen muadili arveles ya da arveles muadili dexofen dir. Arveles hakkında hazırlamış olduğum rehber niteliğindeki yazıya https://doktordanhaberler.com/arveles-nedir-yan-etki-muadili-gebelik-emzirme/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hızlıca göz gezdirmenizi kesinlikle öneriyorum. Dexofen ile aynı etken maddeyi içeren ve jel formunda bir ilaç olan Tiyokas Jel hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Dexofen Yan Etkileri

Tıp dünyasında kullandığımız bütün ilaçların ana etkisinin dışında bazı yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Yapılan çalışmalar ile bu etkiler minimum düzeye indirilmeye çalışılsa bile bir miktar etki görülebilmektedir. Dexofen yan etkilerini çok sık görülenler sık görülenler ve seyrek görülenler şeklinde sınıflandırarak anlatacağım.

En sık görülen yan etkiler mide bulantısı, ishal ve kusmadır. Daha az sık olarak çarpıntı, sinirlilik hali, baş dönmesi, uykusuzluk hali, kabızlık, ağızda kuruluk, yorgunluk, deride döküntüler, ateş, titreme ve genel keyifsizlik hali görülebilir.

Dexofen ilacının yan etkileri arasında daha seyrek görülenleri ise nefes darlığı, anaflaktik reaksiyon, ciltte yaralar, kan basıncında düşme, kalbin hızlı atması, deride hassasiyet, kaşınma ve organ hasarları şeklindedir.

dexofen yan etkileri
Dexofenin yan etkileri nadirde olsa görülebilir. Bu nedenle doktorunuzdan habersiz ilaç kullanmayınız.

Bahsettiğim bu belirtilerden herhangi biri meydana geldiğinde veya ilacın içerisindeki maddelerden birine karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmayı hemen kesiniz ve acil olarak bir sağlık kurumuna başvurunuz. Burada yazan etkiler dışında farklı bir etki meydana geldiğinde de yine aynı prosedürü izleyiniz.

Hamilelikte Dexofen Kullanılır mı?

Gebelik sürecinde olan anne adayları 2022 itibariyle Türkiye’de aile sağlığı merkezlerinde rutin olarak takip edilmektedirler. Buna ek olarak belirli aralıklarla planlanan kadın doğum bölümü muayenelerine gitmektedirler. Bu muayeneleri neticesinde rutin kullanılan vitaminler dışında bir ilaç başlanacaksa buna kadın doğum uzmanı ince eleyip sık dokuyarak karar vermektedir.

Durum böyleyken hamile kadınların kafalarına göre ilaç kullanması kendilerinin ve anne karnındaki bebeklerinin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Bu nedenle dexofen gebelikte kullanılır mı sorusunun cevabı “kullanılması önerilmemektedir” ancak bir kadın doğum uzmanı kontrolünde kullanılabilir olacaktır.

Dexofen Gebelik Kategorisi

Dexofen gebelik kategorisi C olan bir ilaçtır. Gebelik kategorisi C olan ilaçlar hamilelik döneminde genellikle ilk olarak tercih edilmezler. İlk tercih edilecek ilaç grupları A ve B ‘dir.

Dexofen gebelik kategorisi : C

Özetle gebelik döneminde hamile kadınlar dexofen kullanmamalıdır. Eğer bir kadın doğum uzman hekimi öneriyorsa kullanabilir ancak bebek için risk teşkil ettiğinden kadın doğum hekimleri genelde tercih etmezler.

Dexofen Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Emzirme döneminde olan lohusaların ve annelerin kullandıkları ağrı kesiciler kana karışır ve çeşitli yollarla vücuttan uzaklaştırılırlar. Bunun bir yolu ile anne sütü ile atılımıdır. Bazı ilaçlar anne sütü yoluyla bebeğe geçerek bebeğin normal vücut fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine neden olur.

Emziren anne dexofen kullanmamalıdır.

Dexofen az miktarlarda da olsa bebeğe geçtiğinde nasıl etkiler ortaya çıkacağı tam olarak kestirilemez. Bu nedenle hiçbir zaman risk alınmamalıdır. Sadece kadın doğum uzman hekimlerinin muayeneleri sonrasında kar zarar hesabı yaparak reçete etmeleri sonucunda kullanılması uygun görülebilir. Bunun dışında kullanım yapmayınız.

Dexofen Fiyatı 2022

Dexofen ağrı kesicinin fiyatı muadilleri ile kıyaslandığında normal olarak kabul edilebilir. 2022 yılı itibariyle dexofen ağrı kesicinin ezcanelerde satış fiyatı belirlenmiştir. Haydi artık dexofen kaç para söylesene diyenleri duyar gibiyim 🙂 Lafı uzatmadan düzenli aralıkla güncellenen ücretini açıklayalım.

Dexofen fiyatı 2022 yılı için : 14.27 ₺ ‘dir.

Dexofen Prospektüsü

Dexofen prospektüsü içerisinde dexofen ile ilgili tüm detayları barındırır. Ne için kullanılacağını, nasıl kullanılacağını, olası yan etkilerini ve yapılması gerekenleri içermektedir. Hemen altta dexofen prospektüsünü paylaşacağım. Detaylıca inceleyebilirsiniz.

Dexofeni üreten firma tarafından hazırlanmış olan prospektüsü görüntülediniz. Şimdi yazımıza kaldığımız yerden devam edelim.

Dexofen ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Bu başlık altında bana mail yoluyla ya da başka kanallarla hastalar tarafından sıkça sorulan soruları başlıklar halinde irdeleyeceğim. Bu sorular içerisinde dexofen kullananların yorumları ile ilgili cevaplarda bulunmaktadır. Sizde soru sormak isterseniz alttaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Haydi sorularımıza geçelim.

Dexofen Etkisi Ne Zaman Başlar?

Dexofen diğer prostaglandin seviyesini baskılayarak etki gösteren analjezik ilaçlar gibi süresi insandan insana değişecek olsa da ortalama olarak 30 dakikada etkisi başlar ve pik noktaya ulaşır. İlacın etki gösterdiği ilk 30 dakika çok önemlidir. Bu sürede beklerken sizi rahatsız eden etkenlerden uzaklaşmanız bir ölçüde iyi gelebilir.

Dexofen Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dexofenin etkisi ilk 30 dakikada görülmeye başlandıktan sonra ortalama olarak 4 ile 6 saat arasında sürer. Bu süre zarfında yeni ağrı kesici almak yerine mevcut ağrı kesici etkinin kendini göstermesini beklemek en doğru seçenek olacaktır.

Dexofen Kaç Saat Arayla İçilir?

Dexofen etki süresi 6 saate kadar sürebilen bir ilaçtır. Bu nedenle henüz bir tabletin etkisi bitmemişken yenisini almak mantıklı olmayacaktır. Dexofen 8 saat ara ile doktorunuzun önerisi doğrultusunda içilebilir. Dolayısıyla gün içerisinde en fazla 3

Dexofen Günde Kaç Tane İçilir?

Bir gün içerisinde 8 saat arayla içilebileceğinden bahsetmiştim. Gün içerisinde 8 saat ara ile hesaplama yaptığımızda en fazla 3 adet içilebilir. Günlük kullanım dozu maksimum 75 mg olacak şekilde kullanılmalıdır.

Dexofen Aç mı Tok mu İçilir?

Dexofen ağrı kesici duruma göre aç veya tok tüketilmektedir. İçerisinde bulunan etken maddeler nedeniyle mideyi olumsuz etkilemesin diye rutin olarak tok karnına tüketilir. Bazı durumlarda aç karnına tüketilebilir ancak bu durumlar kesinlikle doktorunuzun önerisi doğrultusunda olmalıdır. Aç olarak tüketildiğinde kana karışma süresi kısalacağından ve yenen yemeklerden etkilenme olmayacağından dolayı etki gösterme süresi kısalır.

Dexofen Zararları Var mı?

Dexofenin yararları olduğu gibi bazı zararları da olabilmektedir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi doktorlar ilaç seçimi yaparken kar ve zarar dengesi gözetirler. Karı zararından fazla olan ilaçlar genelde tercih edilirler. Dexofenin zararları vardır ancak diğer birçok ilaca göre minimum seviyelerdedir.

Dexofen Adet Sancısına İyi Gelir mi?

Dexofen içerisinde bulunan etken maddelerin ağrı kesme mekanizmaları nedeniyle tüm vücuttaki ağarılarda azalma sağlarlar. Dexofenin endikasyonları arasında regl sancısı olmasa bile bir miktar iyileşme sağlayabilir ancak en doğrusu doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanızdır. Bu noktada Dolorex Adeti Keser mi? başlıklı yazıma göz gezdirmenizi öneriyorum.

Yine aynı şekilde boğaz ağrısına, adet ağrısına, kulak ağrısına iyi gelebilir ancak mekanizma üstteki gibidir. Herkeste aynı etki görülmeyebilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan hiçbir ağrı kesiciyi kullanmayınız.

Yazımı burada noktalıyorum. Aklınıza takılanları sizde alttaki yorum bölümüne yazmanız halinde cevaplayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Dexofen Tablet Ne İşe Yarar?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba ben 22 yaşındayım su çiçeği geçirdiğimi söylediler. bugün 12 gün oldu. göğüs ağrım var sırtıma kadar. ağzımın içi özellikle dilim çok yara başımda çok ağrıyor dexofen kullanınca ağrım geçiyor ancak 4 5 saat sonra yine aynı şekilde kötüleşiyorum. EKG temiz, akciğer filmi temiz, kan tahlilleride temiz. herşey bu kadar iyiyse neden fazlasıyla acı çekiyorum.

  Cevapla
 2. İyi günler hocam ben 28 haftalık gebeyim yanlışlıkla dexofen kullandım tek bir tane zararı olurmu şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın