Çocuklarda Beyaz Saç Neden Olur?

0
7444

Çocuklarda Beyaz Saç Nedenleri Nelerdir?

Saçlar özellikle 30’lu yaşlar sonrasında beyazlamaya başlayabilir. 40’lı yaşlarda ise saçlarda görülen beyazlık oranı artarak devam eder. Ancak bu yaşlardan daha erken görülen beyazlıklar normal kabul edilmez ve araştırılması gerekir. Çocuklarda beyaz saç neden olur konusu bu nedenle araştırılmalı ve bir doktor gözetiminde tedaviye gidilmelidir.

cocuklarda beyaz sac neden olur
Çocuklarda beyaz saç neden olur ile ilişkili görsel.

Çocukların Saçlarının Beyazlama Nedenleri

Saçlarda görülen erken beyazlama genel olarak genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ailede genetik olarak saçlarda erken beyazlama varsa kişide de bu durum görülebilir. Ancak bu durum çok erken yaşlarda beklenmez. Eğer çocuklarda saçlarda beyazlama görülüyorsa bu durum saça rengi veren bazı pigmentlerde görülen eksiklikler araştırılmalıdır.

Deri ile saç folikülleri içinde melanosit hücreleri bulunmaktadır. Melanin renk veren pigmentlerin oluşmasını sağladığı için saçın renginin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Melanosit hücrelerinde görülen bazı sorunlar saçların renginin oluşmasını engeller ve böylelikle beyaz saç ortaya çıkar. Melanin pigmentinin oluşması da bazı vitamin ve minerallere bağlıdır. Bu vitamin ve minerallerde ortaya çıkan eksiklikler saçların beyazlamasına neden olur. Çocuklara görülme sebebi olarak bu sorun araştırılmalıdır. Çocuklarda vitamin ve mineral eksikliğin ana nedeni ise yeterli ve dengeli beslenmemektir.

Çocuklarda beyaz saç neden olur konusunda çocuk yaşlarda bazı travmalar yaşama da beyazlama nedenleri arasındadır. Yaşanılan şokların yanı sıra çocuğun aşırı üzüntü içerisine girmesi ve bu durumdan kurtulamaması da beyazlamanın nedenleri arasındadır.

B12 vitamini de bu konuda oldukça önemlidir. Vücudumuzun birçok fonksiyonunun doğru çalışması için önemli olan B12 vitamini saçların renklenmesi içinde önemlidir. B12 vitamininin eksik olmasından kaynaklanan pernisiyoz anemi de saçlarda beyazlamanın erken yaşlarda başlamasına neden olabilir. Düşük ihtimallerle ortaya çıksa da çocuklarda saç beyazlaması bu nedenle görülebilmektedir.

Çocuk eğer yoğun bir şekilde radyasyona maruz kalmışsa, bazı deri hastalıklarını yaşıyorsa, tiroit bezi bozuklukları varsa bu durumlarda çocukta saç beyazlığına neden olabilir. Tifüs, ağır grip, sıtma, herpes hastalıkları da çocuklarda bu etkinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Çocuklarda Saç Beyazlığı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Çocuklarda saç beyazlaması beklenmedik bir durumdur. Özellikle 20 yaşlarından daha küçük olan bireylerde görülen bu beyazlıklar kısa sürede araştırılmalı ve altta yatan neden varsa tedavi edilmelidir. Saçlarda birkaç beyazlık sorun teşkil etmeyebilir. Ancak beyazlar çoğalıyorsa doktora gidilmelidir.

Çocuklarda Saç Beyazlığı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Saçlarda görülen beyazlıklar için tedavi çok yönlü ilerlemelidir. Bunun için öncelikle Dermatoloji bölümüne gitmelisiniz. Deri hastalıkları ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra eğer varsa altta yatan başka bir hastalık tespit edildiğinde hastalığın çeşidine göre farklı bölümlere gidilerek tedaviye başlanılmalıdır.

Çocuklarda Saç Beyazlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda görülen saç beyazlığı ile ilgili tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Eğer saç beyazlamasının nedeni B12 eksikliğinden kaynaklanıyorsa ilaç tedavisine başlanarak B12 vitaminin seviyesinin istenilen aralıklara ulaşması sağlanabilir. Bu konuda iğne veya çeşitli ilaçlar ile vitamin takviyesinde bulunulabilir.

Saç beyazlığı deri hastalıkları nedeni ile de oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda deri hastalığına yönelik yapılacak olan tedaviler ile saçlarda görülen beyazlamanın tedavisi söz konusu olabilmektedir.

Diğer yandan kalıtsal nedenlerden dolayı oluşan beyazlıklarda ise tedavi söz konusu olmamaktadır. Eğer çocukta bir psikolojik neden dolayısı ile görülen travmalar var ise bu durumda psikiyatrik yardım alacak aşırı stres durumundan kurtulması da gerekir.

Anlaşıldığı üzere çocuklarda görülen saç beyazlıkları net olarak bir tedaviye sahip değildir. Yapılacak tedavi saçların beyazlamasına neden olan hastalığı bulduktan sonra bu hastalığa yönelik gerçekleştirilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here