Çocuklarda Beyaz Saç Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çocuklarda Beyaz Saç Nedenleri Nelerdir?

Saçlar özellikle 30’lu yaşlar sonrasında beyazlamaya başlayabilir. 40’lı yaşlarda ise saçlarda görülen beyazlık oranı artarak devam eder. Ancak bu yaşlardan daha erken görülen beyazlıklar normal kabul edilmez ve araştırılması gerekir. Çocuklarda beyaz saç neden olur konusu bu nedenle araştırılmalı ve bir doktor gözetiminde tedaviye gidilmelidir.

cocuklarda beyaz sac neden olur
Çocuklarda beyaz saç neden olur ile ilişkili görsel.

Çocukların Saçlarının Beyazlama Nedenleri

Saçlarda görülen erken beyazlama genel olarak genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ailede genetik olarak saçlarda erken beyazlama varsa kişide de bu durum görülebilir. Ancak bu durum çok erken yaşlarda beklenmez. Eğer çocuklarda saçlarda beyazlama görülüyorsa bu durum saça rengi veren bazı pigmentlerde görülen eksiklikler araştırılmalıdır.

Deri ile saç folikülleri içinde melanosit hücreleri bulunmaktadır. Melanin renk veren pigmentlerin oluşmasını sağladığı için saçın renginin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Melanosit hücrelerinde görülen bazı sorunlar saçların renginin oluşmasını engeller ve böylelikle beyaz saç ortaya çıkar.

Melanin pigmentinin oluşması da bazı vitamin ve minerallere bağlıdır. Bu vitamin ve minerallerde ortaya çıkan eksiklikler saçların beyazlamasına neden olur. Çocuklara görülme sebebi olarak bu sorun araştırılmalıdır. Çocuklarda vitamin ve mineral eksikliğin ana nedeni ise yeterli ve dengeli beslenmemektir.

Çocuklarda beyaz saç neden olur konusunda çocuk yaşlarda bazı travmalar yaşama da beyazlama nedenleri arasındadır. Yaşanılan şokların yanı sıra çocuğun aşırı üzüntü içerisine girmesi ve bu durumdan kurtulamaması da beyazlamanın nedenleri arasındadır.

B12 vitamini de bu konuda oldukça önemlidir. Vücudumuzun birçok fonksiyonunun doğru çalışması için önemli olan B12 vitamini saçların renklenmesi içinde önemlidir. B12 vitamininin eksik olmasından kaynaklanan pernisiyoz anemi de saçlarda beyazlamanın erken yaşlarda başlamasına neden olabilir. Düşük ihtimallerle ortaya çıksa da çocuklarda saç beyazlaması bu nedenle görülebilmektedir.

Çocuk eğer yoğun bir şekilde radyasyona maruz kalmışsa, bazı deri hastalıklarını yaşıyorsa, tiroit bezi bozuklukları varsa bu durumlarda çocukta saç beyazlığına neden olabilir. Tifüs, ağır grip, sıtma, herpes hastalıkları da çocuklarda bu etkinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Çocuklarda Saç Beyazlığı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Çocuklarda saç beyazlaması beklenmedik bir durumdur. Özellikle 20 yaşlarından daha küçük olan bireylerde görülen bu beyazlıklar kısa sürede araştırılmalı ve altta yatan neden varsa tedavi edilmelidir. Saçlarda birkaç beyazlık sorun teşkil etmeyebilir. Ancak beyazlar çoğalıyorsa doktora gidilmelidir.

Çocuklarda Saç Beyazlığı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Saçlarda görülen beyazlıklar için tedavi çok yönlü ilerlemelidir. Bunun için öncelikle Dermatoloji bölümüne gitmelisiniz. Deri hastalıkları ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra eğer varsa altta yatan başka bir hastalık tespit edildiğinde hastalığın çeşidine göre farklı bölümlere gidilerek tedaviye başlanılmalıdır.

Çocuklarda Saç Beyazlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda görülen saç beyazlığı ile ilgili tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Eğer saç beyazlamasının nedeni B12 eksikliğinden kaynaklanıyorsa ilaç tedavisine başlanarak B12 vitaminin seviyesinin istenilen aralıklara ulaşması sağlanabilir. Bu konuda iğne veya çeşitli ilaçlar ile vitamin takviyesinde bulunulabilir.

Saç beyazlığı deri hastalıkları nedeni ile de oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda deri hastalığına yönelik yapılacak olan tedaviler ile saçlarda görülen beyazlamanın tedavisi söz konusu olabilmektedir.

Diğer yandan kalıtsal nedenlerden dolayı oluşan beyazlıklarda ise tedavi söz konusu olmamaktadır. Eğer çocukta bir psikolojik neden dolayısı ile görülen travmalar var ise bu durumda psikiyatrik yardım alacak aşırı stres durumundan kurtulması da gerekir.

Anlaşıldığı üzere çocuklarda görülen saç beyazlıkları net olarak bir tedaviye sahip değildir. Yapılacak tedavi saçların beyazlamasına neden olan hastalığı bulduktan sonra bu hastalığa yönelik gerçekleştirilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Çocuklarda Beyaz Saç Neden Olur?” üzerine 20 yorum

 1. Merhaba hocam. 18 yasindayim saçlarımın çoğu beyazladı. Vitamin, hormon gibi tahlillerim de herhangi bir sorun çıkmadı. Bir sürü doktora gittim fakat hiçbir çare bulamadılar. Sedolin şampuan kullanıyorum. B12 ve biotin gibi takviye edici gıdalar kullaniyorum ama hiçbir işe yaramıyor. Bu yaşta bu yaşimda kimse de böyle bir olay ne gördüm ne yaşadım. Artık dayanılmıyor bunalıyorum. Lütfen bildiğiniz doktor arkadaşınız varsa bana ulaşabilir misiniz ?

  Cevapla
  • Merhabalar Eray Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bulunduğunuz ilde üniversite hastanesinin cildiye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Saçlarını uzatmayı deneyebilirsin. Gerçekten beyaz saçın varsa çok yakışacaktır. Özelikle siyah saçta beyaz çıkması görüntüsü daha güzel. Sana yakışan tarzda saçlarını uzatmayı dene. Çok tarz olcağını düşünüyorum.Sadece bikaç ay saçlarına dokunma ve koföründe saç kesimini sana en uygun olanını ayarlatırabilirsin. Uzun ve sağlıklı beyaz saçların olsun

   Cevapla
 2. Merhaba doktor bey. Kızım 2 yaşında ve saçının bi telinin beyazladığını farkettim bunun için rutin kan tahlilleri için takip ettiği çocuk doktoruna mı götürmeliyim yoksa dermatoloğa mı…şimdiden teşekkür ederim iyi günler..

  Cevapla
  • Merhabalar Seda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu gibi durumlarda en doğru yaklaşım takipli olduğu çocuk doktoruna gitmektir. Eğer muayene sonucu gerekli görülürse sizi dermatologa gönderecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba dokturbey oğlum nerdeyse küçük yaşından bu yana saçlarında Beyaz saç önce arkasında fazla vardı şimdi 10 yaşında ve neredeyse saçının her tarafında beyaz saçlar var gittikçe çoğalıyor normalmi ne yapmam lazim

  Cevapla
 4. 18 aylık oğlumda bir sac telinin beyazlığını fark ettim. Konu hakkında bilgilendirirmisiniz. Eden bu kadar küçük yaşta oluşuyor diye

  Cevapla
 5. Mrb bnm oğlum 22 aylık tesadüfen gördüm 6 7 tane beyazı vardı saçında b 12 tahlili yapıldı normal çıktı doktor herşey normal deyim gönderdi ne yapabilirim başka

  Cevapla
  • Merhabalar Adnan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bebeklerde saç beyazlaması durumu beklediğimiz fizyolojik bir süreç olmayabilir. Bu nedenle internet ortamında araştırmanın ötesinde mutlaka bir pediatri hekimine muayene ettirmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhabalar 9 yaşında ki kızımın saçlarında 5 .6 tane beyaz saçlar var . Kizimda liken planus hastalığı var. Beyazlıklar bundan olabilir mi

  Cevapla
  • Merhabalar Serpil Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Liken planus saç kaybı ve saç derisi renginde değişikliklere sebep olabilir ancak saçta beyazlık için bir pediatri uzmanına çocuğunuzu muayene ettirmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhaba ben 15 yaşındayım ve saçımın üst tarafında beyaz saç çıktı ve bu çoğalmaya başlıyor neden olabilir acaba

   Cevapla
   • Merhabalar Lara Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    Beyaz saçlar için pediatri bölümüne randevu alarak gitmelisiniz. Pediatri bölümü hekimleri hormonlarınıza ve diğer tüm tahlillerinize bakacak ve muayenesini yaparak altta yatan bir patoloji varsa tespit edecektir.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 7. Bebeğim 22 aylık saçlarında bir iki beyaz görünce şok oldum.Hemen doktora gidip tahlil yaptırdık b12 vitamini eksik çıktı.Doktorumuz bize b12 şurubu yok diye hapını yazdı ve hapın dörtte birini ezip vermemiz gerektigini söyledi, 3-4 ay sonra tekrar kontrole gelmemizi tahlil yapacağını söyledi. Sizce bu tedavi yöntemi doğru mu yoksa bize önerebileceğiniz daha iyi bir tedavi yöntemi var mı? Bir de tedavi işe yararsa bebegimin beyazlayan saçları tekrar eski rengine dönebilir mi yoksa onlar hep beyaz mı kalacak :((

  Cevapla
  • Merhabalar Selma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Pediatri doktorunuzun belirlediği biçimde destek tedavisini uyguladıktan sonra kontrole mutlaka gidiniz. Vitamin eksiklikleri yerine konduktan sonra hala benzer semptomlar devam ederse hekiminiz farklı bir tedaviye geçecektir. Saçta beyazlama görülmesi sadece vitamin eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkan bir durum değildir ancak bunu hastayı muayene eden hekim yapacağı muayene,tetkik ve tahlillerle belirleyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. 6 yasindaki oglumun cacinda beyaz sac gordum 10 tel gibi bunun nedeni ne olabilir uumurta sebze yemiyor ve kendisi konusamiyor otizim hafif var

  Cevapla
  • Merhabalar Songül Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Oğlunuzun saçlarındaki beyazlığın nedeninin tespit edilebilmesi için kan tahlillerine (vitaminlerine, hormon değerlerine ve diğer bazı tahliller) bakılması gerekiyor. Hastalık geçmişi sorgulanmalı ve ailesel patolojik durumlar olup olmadığı sorgulanmalıdır. Sonuç itibariyle eğer bahsettiğiniz gibi bir durum var ise bir pediatri bölümünden randevu alarak çocuğunuzu muayene olmaya götürmelisiniz. Her hastada bu beyaz saçların nedeni farklı olabilmektedir. Bu nedenle internetten çözüm arayışına girmeksizin muayene olmaya götürünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın