Saç Yağlanması için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Saç sağlığınız ile alakalı tüm problemleri ile ilgili dermatoloji uzmanlarına muayene olmanız gerekmektedir. Kamu ve özel hastanelerin dışında doktorların kendine özel muayenehaneleri de bulunmaktadır. Dilerseniz bunlara gitmeyi tercih edebilirsiniz. Devlet(kamu) hastanelerinde hizmet almak istiyorsanız Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) bölümüne başvurmanız gerekir. Bu tip hastalıklara bakan doktorlara Dermatolog denmektedir. Dermatologlar cilt hastalıkların yanı sıra saç sorunları ile de ilgilenmektedir.

sacta yaglanma
Saçta yağlanma için hangi bölüme gidilir ile iişkili görsel.

Hangi Durumlarda Dermatoloğa Başvurmalıyız?

Şunu bilmelisiniz ki saçınızla alakalı yaşıdığınız her sorun için doktora gitmeniz gerekmemektedir. Bazı saç sorunlarının teşhis ve tedavisi oldukça kolaydır. Siz fizyolojik kıl kökü değişimlerini saç dökülmesi zannedip doktora gidip gereksiz endişelere kapılabilirsiniz. Bu bağlamda saç sorunlarınız ile alakalı her hususta doktora gitmemenizi önermekteyiz.

Yağlı Saçlar

Dikkat ederseniz, saç ürünleri reklamlarında genellikle “kuru saçlar” konu edinilir. Fakat kuru saçlar kadar yağlı saçlarda ciddi problemler yaratabilir. Evet, saçtaki yağ kırıkların önüne geçer, saç derisinin yumuşak kalmamasını sağlar ve birtakım cilt hastalıklarının önüne geçer. Saçın aşırı kuru olması yada aşırı yağlı olması ciddi problemlere yol açar. Saçın yağlı olması görünümden ziyade bazı problemleri de ortaya çıkarır. Mesela, yağlı olan saç kuru saçlara göre çok daha çabuk kirlenir, aynı zamanda yağlı saça şekil vermek bir hayli zordur. Fazla yağlı saçların düzenli olarak yıkanmaması ise gözeneklerin tıkanmasına sebebiyet verir.

Saç Neden Yağlanır?

Bu sorunun basit bir cevabı vardır. Eğer saçınız çabuk yağlanıyorsa, saç derinizdeki yağ salgılayan bezler olması gerekenden fazla çalışıyor ve fazla yağ üretiyordur. Bahsettiğimiz yağ bezleri sadece saç derisinde değil, vücudumuzun her bölgesinde bulunmaktadır. Yağ bezlerinin görevi ise cildin nemlendirilmesi ve yumaşatılmasıdır. Fakat nasıl kuru, yağlı, karma cilt yapıları varsa saç içinde aynı durum geçerlidir. Yani bazı insanların saç derisindeki yağ bezleri diğer insanlara göre fazla çalışır ve saç çok çabuk yağlanır.

Saçın Yağlanmasının Diğer Nedenleri

Yukarıda saç derisindeki yağ bezlerinden bahsettik. Tabiki bu yağ bezleri dışında saçın yağlanması adına başka etkenlerde mevcuttur Mesela, saçınızı düzenli bir şekilde yıkamıyorsanız, saçınızın yağ bezleri normal üretimde bile olsa saçınız bir süre sonra yağlanır. Bununla birlikte kalın ve kıvırcık biçimde olan saç telleri ince ve düz biçimli olan saç tellerine göre çok daha çabuk yağlanır. Kıvırcık saçlı insanların bir diğer dezavantajı ise saçta ki yağ oranının saç tellerine eşit miktarda dağılmamasıdır. Yani saç derisinde üretilen yağlar dipte kalır ve saç ucuna ulaşamaz. Hal böyle olunca saç uçlarında kırılmalar meydana gelir.

Bunların dışında hormon düzeylerinde yaşanan düzensizliklerinde saçların yağlanmasına sebep olduğu da bilinmektedir. Hormon seviyeleri özellikle ergenlik ve hamilelik dönemlerinde dalgalanır. Bu dönemlerde saç normalden fazla yağlanma gösterir. Bununla birlikte adet dönemleri öncesi ve sonrası da hormonlarda düzensizlik görülür. Bu düzensizlik neticesinde saçınız bu dönemlerde yine normalden fazla yağlanma gösterebilir. Bu tarz bir durum aynı zamanda erkekler içinde geçerlidir. Herhangi bir sebepten ötürü erkeğin hormonunda düzensizlik olursa, erkeğinde saçı normalden fazla yağlanmaya başlar.

Neler Yapılabilir?

Eğer saçınız normalden fazla yağlanıyorsa, uzmanlar bu durum için saçınızı her gün şampuanla yıkamamanızı öneriyor. Saçı her gün şampuanla yıkadığınız zaman saç yağlardan tamamen temizleniyor. Hal böyle olunca saç bezler, saçta hiç yağ kalmadığı için normalden daha fazla yağ üretiyor. Bu da saçınızın çok çabuk yağlanmasına sebebiyet veriyor. Bu durum adına yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş şampuanlar almanızı öneririz. Bu şampuanla 2-3 güne bir saçınızı yıkamanız oldukça faydalı olacaktır.

Eğer saç kremi kullanıyorsanız, bu saç kremini saç diplerinize sürmeyin. Çünkü banyodan çıktığınızda saç derisinde üretilen yağ bu bölgeyi nemlendirir. Saç kremini saç uçlarınızı nemlendirmek adına kullanmanız çok daha faydalı olacaktır. Eğer saçınız aşırı yağlıysa ve bu yağ saç uçlarınıza kadarsa saç kremi kullanmanıza zaten gerek yoktur.

Saçınızı ılık suyla duruladıktan sonra cilt gözeneklerini küçültmek adına saçınızı soğuk suya tutmanızın size faydası olacaktır. Saç durulama suyuna biraz sirke eklerseniz, bu sirke gözeneklerin temizlenmesinde bir hayli yardımcı olur. Merak etmeyin, saçınız kurudukça sirke kokusu da kaybolur.

Saç şekillendirici ürünleri kullanıyorsanız ve saçınız yağlıysa bu konuda seçici olmanız gerekmektedir. Zaten saçı yağlı olan insanların köpük, jöle ve sprey gibi ürünleri kullanması önerilmemektedir. Fakat siz illa kullanmak istiyorsanız  yağlı saçlar için olan spreyleri tercih etmeniz gerekir. Saçınız yağlı ise kesinlikle saçı ıslak gösteren jölelerden uzak durmanız gerekir. Bu jöleleri kullandığınız takdirde saçınız aşırı yağlı bir görüntü alır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın