Saç Dökülmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Özellikle kanser tedavisi sırasında uygulanan kemoterapi gibi süreçlerde meydana gelen saç dökülmesi, genellikle genetik yatkınlık ve fizyolojik bir takım faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

sac dokulmesine hangi brans bakar
Saç dökülmesine hangi branş bakar ile ilişkili görsel.

Kanser gibi ölümcül vakaların yanı sıra anemi ya da tiroit yetersizliği gibi hastalıklarda da hastalığın semptomları arasında yer alan saç dökülmesi, her ne kadar erkek hastalarda çoğunlukta olsa da, kadın hastalarda da azımsanmayacak oranlarda oluşmaktadır. Saç dökülmesine neden olan hastalığın semptomları ya da hastalığın şiddeti ve seviyesine bağlı olarak süreç farklı şekilde ilerlemektedir.

Bazı hastalıklarda saçkıran olarak da bilinen belirli bir bölgede dökülme meydana gelirken, bazı vakalarda saç köklerinin tamamının döküldüğü gözlemlenmiştir. Bu etkenler hastalığın şiddeti ya türüne bağlı olabileceği gibi hastalığın kronik ya da genetik yatkınlık etkenlerine göre de şekillenebilir. Bu noktada dikkate alınması gereken asıl detay, şikâyete neden olan saç dökülmesinin ne sıklıkla ve ne boyutta olduğu.

Saç Dökülmesi Kriterleri Nelerdir?

Sağlıklı bireylerde dahi günlük ortalama 60 ila 100 tel saç dökülmesi normal karşılanabilmektedir. Tabii gözlemlenen bu durum herhangi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan dökülmeleri kapsamamaktadır.

sac dokulmesi icin hangi bolume gidilir
Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilir sorusu da sıkça sorulur.

Buradaki esas, saç köklerinin ölmesi değil, dökülmesidir. Peki, herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi kriterleri nelerdir, nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Özellikle erkeklerde meydana gelen saç dökülmelerinin çoğunluğu genetik faktörler nedeniyle oluşmaktadır. Genetik yatkınlık faktörü için aile bireylerini kriter alabilirsiniz.
  2. Kemoterapi gibi tedavi süreçleri saçların tamamen dökülmesine neden olmaktadır.
  3. Kullanılan zararlı ve sağlıksız saç kimyasalları (sağlıksız şampuanlar, saç çıkarttığı iddia edilen bitkisel özlü bileşenler vb.) saç dökülmelerini tetikleyebilmektedir. Özellikle bu tarz medikal ürünler kullanımı bırakıldığında çok daha olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  4. Saç bakımı en önemli kriterlerden biridir. Her gün saç yıkama birçok uzmana göre saç sağlığını tehdit etse de, yağlı saçlar köklerin ölmesinde önemli rol oynamaktadır.
  5. Saçkıran adı verilen genetik ya da kronik nedenler bölgesel saç dökülmelerinde önemli bir paya sahiptir ve estetik kaygılar arasında başı çeker.

Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?

Herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen saç dökülmesi şikâyetiniz varsa, başvurmanız gereken bölüm Deri ve Zührevi Hastalıkları adı verilen Cildiye bölümüdür.

Buna ek olarak bazı durumlarda dahiliye bölümü de saç dökülmesinin nedenlerini araştırmaktadır. İlk etapta aile hekiminize gidip en doğru yönlendirmeyi alabilir ya da doğrudan ilgili bölümlere başvurabilirsiniz.


Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Saç Dökülmesi için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

    Cevapla

Yorum yapın