Saç Beyazlaması için Hangi Doktora Gidilir?

0
1748

Saç beyazlaması genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olsa da bazı durumlarda erken yaşlarda da görülebilir. İnsanlar saçta beyazlık için hangi bölüme gidileceğini merak etmekte ve bu yönde aramalar yapmaktalar. Şimdi saç beyazlaması için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

sacta beyazlik
Saç beyazlaması genellikle stresli bir yaşam biçiminin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Saçlarda oluşan beyazlıklar genetik faktörler başta olmak üzere yaşam koşulları, çalışma koşulları, stres yoğunluğu, ilerleyen yaş gibi onlarca faktöre bağlıdır.  Çoğu zaman normal olarak kabul ettiğimiz bu durum bazı hastalıkların varlığında da ortaya çıkabilir. Bu noktada önemli olan beyazlamanın bir hastalığa bağlı olarak mı yoksa yaşam koşullarının ve diğer faktörlerin bir sonucu mu olduğunu belirlemektir.

Saçta Beyazlamaya Hangi Bölüm Bakar?

Saçta beyazlık problemi için ilk başvurulması gereken bölüm dermatoloji ya da farklı bir deyişle cildiye bölümüdür. Cildiye bölümü hekimleri saçında beyazlık olan hastayı değerlendirecek, fizik muayenesini yapacak  ve gerekli gördüğü durumlarda çeşitli hormon testleri ve kan tahlilleri yapacaktır. Aynı zamanda hastanın yaşam koşullarını sorgulayacak ve saç beyazlamasının altta yatan nedenini bulmaya çalışacaktır.

Dermatoloji hekimi tüm bu anamnez bilgileri ve tahliller ışığında saç beyazlaması nedenini bulacak ve ona yönelik tedavi başlatacaktır. Tedavi bazen yaşam değişiklikleri içerirken bazı durumlarda bu değişikliklere tıbbi tedaviler eklenebilir.

Saç Beyazlaması Hangi Hastalıklarda Görülür?

Saçlarda beyazlama sıklıkla aşağıda liste halinde verilen hastalıkların ve durumların varlığında ortaya çıkar.

  1. Genetik faktörlerin varlığı
  2. Ağır yaşam koşulları
  3. Stresli bir yaşam biçimi
  4. Vitiligo adı verilen zührevi bir hastalığın varlığında
  5. Albino hastalığının varlığında
  6. Melanin adı verilen ve vücutta üretilen bir maddenin eksikliği
  7. Bazı hormonların miktarında değişiklikler olması
  8. Şampuan, sabun ve saç boyası gibi bazı kimyasalların kullanımı
  9. İklim, hava kirliliği gibi çeşitli dış faktörlere maruziyet olması

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here