Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

0
773

Üst ve alt dudaklarda görülen şişmeler genel olarak doku travması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlar haricinde de şişmeler görülebilmektedir. Şişkinliğin nedeni ise tedavinin nasıl gerçekleşeceği yönünde en doğru bilgiyi verir. Ayrıca üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir sorusu da bu konuda önem kazanmaktadır. Çünkü doğru bölüme gitmek tedavinin en hızlı şekilde başlamasına olanak sağlayacaktır.

dudak sismesi
Dudak şişmesi bazı durumlarda oldukça tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir.

Üst ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur?

Bu konuda birçok neden sıralanabilir. İlk akla gelen doku travmalarıdır. Üst veya alt dudağa veya her ikisine birden bir fiziksel darbenin oluşması dudaklarda şişmeye neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda genel olarak soğuk kompleks uygulama gibi yöntemler ile şişliğin indiği görülür. Ancak önemli olan travma haricinde oluşan şişliklerdir. Çünkü bu tip şişkinlikler farklı sağlık sorunlarının nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

Alerji dudak şişmesine neden olan sağlık sorunlarından biridir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen alerji nedeni ile dudaklarda şişme meydana gelebilir. Yiyecek veya polen alerjileri dudaklarda şişme belirtisinin en çok görüldüğü durumlar arasındadır. Bazı ilaçların yan etkileri, böcek ısırması gibi durumlarda ise anjiyoödem denilen durum meydana gelebilir. Bu tip durumlarda dudakların yanı sıra dil ve yüzdede şişmeler görülebilir.

Dudak şişmelerine yetersiz beslenmede neden olabilmektedir. Özellikle B vitamini eksikliği şişmelere zemin hazırlayabilir. Dudaklarda oluşan çatlaklar ve sonrasında oluşabilecek enfeksiyonlarda şişlik durumunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uçukta belirli düzeylerde şişkinlikler meydana getirebilmektedir. Aşırı sıcak, akromegali, yaralanmalar gibi nedenlerden kaynaklı olarak da şişmeler görülebilir.

Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir konusunda yapılması gereken ilk olarak Cildiye bölümüne başvurmaktır. Bu konuda öncelikle yapılacak olan tetkikler ile şişmenin asıl nedeni tespit edilmeye çalışılmaktadır. Genel olarak uzman doktorun şişkinliğin görüntüsüne göre şişlin nedeni tespit edilebilmektedir. Tespit edilen soruna göre de tedavi uygulanmaktadır.

Üst ve Alt Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Genel olarak basit nedenlerden kaynaklanan şişmelere ilk olarak soğuk kompleks uygulanabilir. Uçuk, enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklana şişmelerde ise doktor tarafından verilecek kremler şişliği ve dudak bölgesinde oluşan enfeksiyonunda tedavi edilmesine olanak sağlayacaktır. İleri derecede enfeksiyonların görülmesi durumunda ise antibiyotikler kullanılabilir. Bu tip durumlarda genel olarak öncelikle bazı kan tahlilleri yapılmakta ve doktorun uygun görmesi ile antibiyotik tedavisine başlanılarak şişliğe neden olan enfeksiyonun ortadan kalkması hedeflenmektedir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here