Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Üst ve alt dudaklarda görülen şişmeler genel olarak doku travması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlar haricinde de şişmeler görülebilmektedir. Şişkinliğin nedeni ise tedavinin nasıl gerçekleşeceği yönünde en doğru bilgiyi verir. Ayrıca üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir sorusu da bu konuda önem kazanmaktadır. Çünkü doğru bölüme gitmek tedavinin en hızlı şekilde başlamasına olanak sağlayacaktır.

Üst veya alt dudağa veya her ikisine birden bir fiziksel darbenin oluşması dudaklarda şişmeye neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda genel olarak soğuk kompleks uygulama gibi yöntemler ile şişliğin inmesine yardımcı olur ancak önemli olan travma haricinde oluşan şişliklerdir. Çünkü bu tip şişkinlikler hayati tehlike arz edebilecek hastalıklar nedeniyle oluşabilir.

Üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabına geçmeden önce dudak şişmesi nedenlerine değinelim. Alerji, dudak şişmesine neden olan sağlık sorunlarından biridir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen alerji nedeni ile dudaklarda şişme görülebilir. Yiyecek veya polen alerjileri dudaklarda şişme belirtisinin en çok görüldüğü durumlar arasındadır. Bazı ilaçların yan etkileri, böcek ısırması gibi durumlarda ise anjiyoödem denilen durum meydana gelebilir. Bu tip durumlarda dudakların yanı sıra dil ve yüzdede şişmeler görülebilir. Anjiyoödem durumu acil müdahale edilmesi gereken tıbbi acil durumlardan bir tanesidir.

Dudak şişmelerine yetersiz beslenmede neden olabilmektedir. Özellikle B vitamini eksikliği şişmelere zemin hazırlayabilir. Dudaklarda oluşan çatlaklar ve sonrasında oluşabilecek enfeksiyonlarda şişlik durumunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uçukta belirli düzeylerde şişkinlikler meydana getirebilmektedir. Aşırı sıcak, akromegali, yaralanmalar gibi nedenlerden kaynaklı olarak da şişmeler görülebilir.

Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Üst veya alt dudakta oluşan şişliklerin tedavileri için gidilecek bölümler altta yatan nedene balı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan şişmeler için Cildiye polikliniklerine gidilebilir ancak bazı durumlarda derhal acil polikliniklerine gidilmesi gerekebilir.

Cildiye hekimleri ilgili şişliklerin ne kaynaklı olduğunu bulabilmek için öncelikle fizik muayene yapacak, hastanın tıbbi geçmişini sorgulayacak, tahlil ve tetkikler isteyecektir. Ardından altta yatan nedene bağlı tedavisini uygulayacaktır.

dudak sismesi icin hangi bolume gidilir
Dudak şişmesi bazı durumlarda oldukça tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Bu noktada başvurulması gereken bölüm seçimi önem arz etmektedir.

Eğer vitamin eksikliğine bağlı bir şişme mevcutsa bu durum için hastanın diyeti mutlaka düzenlenmelidir. Bu tip bir durumun varlığında genel dahiliye polikliniklerine başvurulabilir. Vitamin eksikliğinin tespiti için aile hekimliklerine başvurmak en doğru seçenektir. Ayrıca bu noktada vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımı okumanızı önereceğim.

Uçuk ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan dudak şişlikleri içinse genel dahiliye veya enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurulabilir. Uçuklar çok farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkacağından bu hastalar mutlaka tahlil ve tetkik edilmelidir.

[su_box title=”Dudak Şişmesine Hangi Doktor Bakar?” style=”soft” box_color=”#953570″]Özetlemek gerekirse üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir hususunda tamamen altta yatan nedene bağlı olarak tıbbın birçok farklı branşına başvurmanız gerekebilir. Benim şahsi önerim aile hekiminize başvurarak genel bir muayene olmanız ve en doğru şekilde yönlendirilmeniz doğrultusundadır.[/su_box]

Genel olarak basit nedenlerden kaynaklanan şişmelere ilk olarak soğuk kompleks uygulanabilir. Uçuk, enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklanan şişmelerde ise doktorunuz tarafından verilecek kremler, şişliği alacak ve dudak bölgesinde oluşan enfeksiyonların tedavi edilmesine olanak sağlayacaktır. İleri derecede enfeksiyonların görülmesi durumunda ise antibiyotikler kullanılabilir. Bu tip durumlarda genel olarak öncelikle bazı kan tahlilleri yapılmakta ve doktorun uygun görmesi ile antibiyotik tedavisine başlanılarak şişliğe neden olan enfeksiyonun ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Sizlerde dudak şişmesi ile ilgili durumunuzu yorum bölümünden bana yazarsanız en uygun bölüme yönlendirmeye çalışacağım. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ile olarak 6 Mart 2019 tarihinde yayınlanmıştır. Ardından 10 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 22 yorum

 1. Bir sorum olacaktı
  Sabah kalktığımda alt dudağımın sadece sağ kımsı çok şişmişti İçerde ise yara vardı, sanırım ısırmışım ama emin olamıyorum
  Dusağımın o kısmı uyuşuktu ve hafiften ateş vardı sonra buz tutum yaklaşık 10 saat sonra indi şişlik ama tam olarak değil
  Aklım biraz karışık çünkü yatarken diş gıcırdatmayı duymuştum ama dudak da yanlışıkla ısırılabilir mi uykudayken bilmiyorum
  Cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
 2. iyi günler hocam oğlum 17 yaşında ilkin dudak çatlaması oluştu cildiye gitti tedavi
  Kulandığı zaman normal oluyor daha
  Dahiliye gitti tahlil istedi vitaminsizlik denildi ilaç kulandığ zaman iyi oluyor şimdi alt dudak şikinlik var

  Cevapla
 3. ben pircing yaptirdim ama 1sene kadar takmiyorum ust dudağım sag tarafi şişti bayaadırda böyle nereye basvurabilirim

  Cevapla
 4. Merhabalar hocam ben yaklaşık 4 yıl önce alt dudağımı sert bir cisme vurarark patlatım hastaneye gitmedim küçük bir parlaktır diye ama 4 yıldır yuvarlak bir morluk şeklinde kalmış arada yanar şişer kabuk tutar ve ben bunu için hangi doktora gitmeliyim?

  Cevapla
 5. Merhaba kızımıñ dudağını kediyle oynarken dudağını ısırdı birsüre sonra dudağı morardı hangi bölüme götürmeliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Yıldız Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanın ısırılan bölgesinin muayene edilmesi ve gerekirse temizlenmesi, pansuman edilmesi gereklidir. Tetanoz aşısı veya kuduz aşısı yapılması gerekebilir. Bu nedenle bir sağlık kurumuna başvurmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. İyi geceler hocam ben sigara içiyorum haliyle dişlerde sararma oluyor 1 hafta önce sosyal medyada dolaşırken zerdeçal ile limon karışımı dişleri beyazlattığını okudum ve denedim ve dudaklarımın iç kısımında kızarıklık şişlik oldu hangi bölüme gitmeliyim?

  Cevapla
 7. Merhabalar hocam, bir kaç yıl önce üst dudağım çok şişmişti hastaneye gittiğimde bir iki krem verip yollamışlardı iyileşme sürecinde ise kabul bağlamıştı yaraya dönmüştü şuan ise dün ise sabaha karşı dudak ağrısıyla uyandım üst dudağımın sağ tarafı baya şişmişti ağrıyordu öğlene doğru şişliği indi hangi bölüme gitmem gerekiyor?

  Cevapla
  • Merhabalar Rahşan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle aile hekiminize giderek muayene olmalısınız. En doğru yönlendirmeyi aile hekiminiz lezyonu gördükten sonra yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Merhaba hocam mideme krap girdiği zaman sol üst dudağım şişiyor ve daha sonra halsizlik oluşuyor hafif mide bulantısıda oluyor belli süre sonra inmeye başlıyor neden böle oluyor şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Serap Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba erhan bey bi konuda konusmak istiyorum sizinle oglum 7 yasin da ve son 2 aydir vucudunda yuzunde dudaklarinda sisme oluyor doktuta goturdum kac sefer alerji testi yapildi bisey cikmadi tum tahliller temiz cikiyor bu neden sisiyor bilmiyoruz burdaki dokturlar hic bisey anlamiyor hep kitap uzeri inteenet uzeri bakiyorlar beni bu numradan arasaniz yada watsaptan msj atsaniz irtibata gecmek istiyorum sizi le

    Cevapla
    • Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Üniversite hastanelerinin pediatri bölümlerine başvurarak muayene olmanızı öneririm. Telefonla maalesef destek veremiyorum.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 9. Tarçın yağı ile vazelini karıştırıp dudağıma sürmüştüm şişti öylece hangi bölüme gitmem lazım acile gitsem yardımcı olurlar mı ?

  Cevapla
  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   Dudak şişliğinin çok fazla sebebi bulunmaktadır. Bunun tespit edilmesi için ilk etapta aile hekiminize başvurabilirsiniz. Ani gelişen şişlikler için acil servislere başvurabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Merhaba hocam, benim kızım 4 yaşına girecek. 1 yaşına kadar 3 operasyon geçirdi ( 2 kalp ameliyatı ve karaciğer nakli). Geçtiğimiz ekim ayında Antep fıstığı yedi ve bir anda dudağı dili şişti. Acilde müdahale edildi. 2 tane alerji doktoruna gittik. Kan testi ve cilt testi yapıldı. Hepsi negatif. Sadece cilt testinde histamin şişti. Bağışıklığı baskılayıcı ilaca da baktırdık o da negatif çıktı. Doktorlar da bir şey demiyor. Çinko ağırlıklı 4 krem ve vitamin verildi ama hiçbir değişiklik yok. Dudakları şiş hep. Ne iniyor ne çıkıyor. Sebebi nedir? Yanlış bölüme mi gidiyoruz? Anlamadık. Onlar da bir şey demiyor.

  Cevapla
  • Merhabalar Özlem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bulunduğunuz ilde üniversite hastanesinin pediatri bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidiniz. Tanı koyulamazsa ileri tedavi için sevk edeceklerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Merhaba annem 64 yasında 2 gndr alt dudagı sısıyor allerji hapı ile gecıyor Ama ertesi gun aksam ozellıkle aksam saat 22den sonra yardımcı olursanız sevınırım

  Cevapla
  • Merhaba hocam benim yaklaşık 2 ayda 5 6 kere dudağım şişti bi 6 7 saat kadar durur sonra kendiliğinden geçer ve hep farklı taraflar şişiyor üst dudak, alt dudak sağ taraf sol taraf, alt dudak tamamen şişerdi. şuan alt ve üst dudağımın sağ tarafı şiş ve inmiyor hangi bölüme gitmeliyim ?

   Cevapla

Yorum yapın