Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

2
2511

Üst ve alt dudaklarda görülen şişmeler genel olarak doku travması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlar haricinde de şişmeler görülebilmektedir. Şişkinliğin nedeni ise tedavinin nasıl gerçekleşeceği yönünde en doğru bilgiyi verir. Ayrıca üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir sorusu da bu konuda önem kazanmaktadır. Çünkü doğru bölüme gitmek tedavinin en hızlı şekilde başlamasına olanak sağlayacaktır.

Üst veya alt dudağa veya her ikisine birden bir fiziksel darbenin oluşması dudaklarda şişmeye neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda genel olarak soğuk kompleks uygulama gibi yöntemler ile şişliğin inmesine yardımcı olur ancak önemli olan travma haricinde oluşan şişliklerdir. Çünkü bu tip şişkinlikler hayati tehlike arz edebilecek hastalıklar nedeniyle oluşabilir.

Üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabına geçmeden önce dudak şişmesi nedenlerine değinelim. Alerji, dudak şişmesine neden olan sağlık sorunlarından biridir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen alerji nedeni ile dudaklarda şişme görülebilir. Yiyecek veya polen alerjileri dudaklarda şişme belirtisinin en çok görüldüğü durumlar arasındadır. Bazı ilaçların yan etkileri, böcek ısırması gibi durumlarda ise anjiyoödem denilen durum meydana gelebilir. Bu tip durumlarda dudakların yanı sıra dil ve yüzdede şişmeler görülebilir. Anjiyoödem durumu acil müdahale edilmesi gereken tıbbi acil durumlardan bir tanesidir.

Dudak şişmelerine yetersiz beslenmede neden olabilmektedir. Özellikle B vitamini eksikliği şişmelere zemin hazırlayabilir. Dudaklarda oluşan çatlaklar ve sonrasında oluşabilecek enfeksiyonlarda şişlik durumunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uçukta belirli düzeylerde şişkinlikler meydana getirebilmektedir. Aşırı sıcak, akromegali, yaralanmalar gibi nedenlerden kaynaklı olarak da şişmeler görülebilir.

Üst ve Alt Dudak Şişmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Üst veya alt dudakta oluşan şişliklerin tedavileri için gidilecek bölümler altta yatan nedene balı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan şişmeler için Cildiye polikliniklerine gidilebilir ancak bazı durumlarda derhal acil polikliniklerine gidilmesi gerekebilir.

Cildiye hekimleri ilgili şişliklerin ne kaynaklı olduğunu bulabilmek için öncelikle fizik muayene yapacak, hastanın tıbbi geçmişini sorgulayacak, tahlil ve tetkikler isteyecektir. Ardından altta yatan nedene bağlı tedavisini uygulayacaktır.

dudak sismesi icin hangi bolume gidilir
Dudak şişmesi bazı durumlarda oldukça tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Bu noktada başvurulması gereken bölüm seçimi önem arz etmektedir.

Eğer vitamin eksikliğine bağlı bir şişme mevcutsa bu durum için hastanın diyeti mutlaka düzenlenmelidir. Bu tip bir durumun varlığında genel dahiliye polikliniklerine başvurulabilir. Vitamin eksikliğinin tespiti için aile hekimliklerine başvurmak en doğru seçenektir. Ayrıca bu noktada vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımı okumanızı önereceğim.

Uçuk ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan dudak şişlikleri içinse genel dahiliye veya enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurulabilir. Uçuklar çok farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkacağından bu hastalar mutlaka tahlil ve tetkik edilmelidir.

Dudak Şişmesine Hangi Doktor Bakar?
Özetlemek gerekirse üst ve alt dudak şişmesi için hangi bölüme gidilir hususunda tamamen altta yatan nedene bağlı olarak tıbbın birçok farklı branşına başvurmanız gerekebilir. Benim şahsi önerim aile hekiminize başvurarak genel bir muayene olmanız ve en doğru şekilde yönlendirilmeniz doğrultusundadır.

Genel olarak basit nedenlerden kaynaklanan şişmelere ilk olarak soğuk kompleks uygulanabilir. Uçuk, enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklanan şişmelerde ise doktorunuz tarafından verilecek kremler, şişliği alacak ve dudak bölgesinde oluşan enfeksiyonların tedavi edilmesine olanak sağlayacaktır. İleri derecede enfeksiyonların görülmesi durumunda ise antibiyotikler kullanılabilir. Bu tip durumlarda genel olarak öncelikle bazı kan tahlilleri yapılmakta ve doktorun uygun görmesi ile antibiyotik tedavisine başlanılarak şişliğe neden olan enfeksiyonun ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Sizlerde dudak şişmesi ile ilgili durumunuzu yorum bölümünden bana yazarsanız en uygun bölüme yönlendirmeye çalışacağım. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ile olarak 6 Mart 2019 tarihinde yayınlanmıştır. Ardından 10 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Merhaba annem 64 yasında 2 gndr alt dudagı sısıyor allerji hapı ile gecıyor Ama ertesi gun aksam ozellıkle aksam saat 22den sonra yardımcı olursanız sevınırım

    • Merhaba hocam benim yaklaşık 2 ayda 5 6 kere dudağım şişti bi 6 7 saat kadar durur sonra kendiliğinden geçer ve hep farklı taraflar şişiyor üst dudak, alt dudak sağ taraf sol taraf, alt dudak tamamen şişerdi. şuan alt ve üst dudağımın sağ tarafı şiş ve inmiyor hangi bölüme gitmeliyim ?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here