En Bilinmeyen Boyun Ağrısı Nedenleri

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Boyun Ağrısı Nedir?

Boyun ağrısına geçmeden önce boyun anatomisine değinelim. boyun agrisi nedirBoyun bölgesinde 7 adet omur bulunur. Omurlar arasında ikinci ve üçüncü omurlar arasından başlayan disk adı verilen kıkırdak doku bulunur. Boyun başımızı her yöne çevirmemizi sağlayacak hareket yeteneğine ve başın ağırlığını taşıyan bir yapıya sahiptir. Bu hareketleri omurlar arasında bulunan diskler ve eklemler aracılığı ile sağlar.

Boyun omurları içerisinden omurilik geçer. Omurlar arasında bulunan deliklerden ise kol kaslarının hareketini sağlayan ve kolların duyusunu sağlayan sinirler çıkar. Boyun omurları çok hareketli bir yapıya sahip olduğu için boyun ağrısı sık karşılaşılan bir yakınmadır.

Boyun ağrısı her zaman salt boyun problemlerini çağrıştırmak zorunda değildir. Çoğu zaman değişik semptomlar ile beraber görülebilir. Çünkü boyun bölgesi nöral olarak zengindir ve ortopedik problemlere nörolojik bulgular da eşlik edebilir. Bunun en belirgin örneğini TOS tur. Torasik Outlet Sendromu olarak anılan rahatsızlığa genelde kolda kuvvet kaybı ve duyu kaybı tablosunun eşlik eder.

En Sık Görülenlerden : Kas Spazmı

İnsanların büyük bir kısmı ne yazık ki uyku alışkanlığında “tek tarafa” ve “uzun süreli” yatma alışkanlığı taşımaktadır. Bununla berabe kişiler uygun olmayan yastık tercihleri neticesinde ortopedik açıdan kusurlu pozisyonlarda uzun süre kalır. Sabah uyandıklarında ise donmuş bir boyun ile karşılaşırlar.

Kasların belirgin sertliği durumu cevaplamak açısından önemli konumdadır. Çünkü kaslar spazma gitmiştir ve bu spazm neticesinde istenilmeyen pozisyona istemsiz bir şekilde sabitlenir. Zamanla gevşeme sağlansa da, bu eylem kronikleşirse sorunlar giderek büyür.

Sadece uyuma paternine bağlı olarak da gelişmez. Örneğin sandalyenizin masanıza oranla çok yüksekte veya çok aşağıda olması neticesiyle boyun fleksiyonu (öne düşme), boyun ekstansiyonu (arkaya doğru itme) gibi adaptasyonlar ile kas spazmı odaklı boyun ağrılarına zemin hazırlarsınız. Bunun yanı sıra araç sürme konusunda da direksiyon ile başınızın açısal değerinin olması gerekenin aksine olması da yine kas spazmını tetikleyebilir.

Travmaya Bağlı Boyun Ağrısı

Emniyet kemerleri gövdemizi hatta vücudumuzu korusa da başımızı doğru pozisyonda boyun agrisi nedenleri(boyunluk ile temas halinde) kullanılmaması neticesinde whiplash tarzı yaralanmalar mümkündür. Baş ön-arka eksen içinde ani ve savrulur tarzda bir aktivite meydana getirir ve bu da kasların spazma gitmesinin yanı sıra fibrotik doku birikimi ile elastikiyetin kaybedilmesine neden olabilir.

Travma kökenli boyun ağrılarını ise whiplash ile kısıtlayamayız. Düşmeler, direkt temas gibi aktiviteler de boyunda istenilmeyen travmatik komplikasyonların gelişmesine zemin hazırlayabilir.

Boyun Düzleşmesi Boyun Ağrısı Yapar mı?

Kaslar anatomik eksenlerinde aktivitelerine alışkındır. Ancak yanlış postüral duruş paternleri, özellikle servikal lordozda artma ve torakal kifozda artma eşliğinde gelişim gösterebilir. Bu servikal ekstansör kasların uzamasına ve zayıflamasına neden olur.

Gerilen bağlar, uzun süreli bu mekanik travma ile karşı karşıya kaldığı için belirgin bir noktadan sonra ağrı yanıtını oluşturabilir. Üstelik bu ağrılar geçmeyen, gün boyu yanınızdan ayrılmayan ve yaşamınızı önemli ölçüde kısıtlayan ağrılardır. Bunun için bir uzmana danışarak, nötrale (normal konuma) erişmeyi ve doğru postüral duruş adaptasyonlarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Kronik Romatizmal Hastalıklar ve Boyun Ağrısı

Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit gibi kronik seyirli ve progresif tabanlı hastalıklar boyun ağrılarına sebebiyet verir . Örneğin Ankilozan Spondilit sakroiliak eklem kökenli bir ağrı olsa da yukarı doğru uyarınca boyun bölgesinde tutulumlara da gebedir.

Romatoid Artrit ise özellikle ev işleri ile meşgul bayanların servikal bölgesinde sık tutulumlara sebebiyet verdiği biliniyor. Bu aşamada yine bir uzman görüşü neticesinde hastalığın semptomatik etkilerinin azaltılması / kaldırılması doğru bir tercih olabilir.

Boyun Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli Olabilir?

 • Nörolojik bulgular ile seyrederse. Bu aşamada kola yayılan güçsüzlük ve duyu kaybı hissiyatı önemli bir semptomdur. Bu konuda acil hekime yada fizyoterapiste danışmanız gerekmektedir.
 • Boyun ağrıları kronik -kalıcı- bir hal aldıysa, dinlenme ile de hafiflemiyorsa
 • Ağrı şikayetiniz günden güne progresif bir seyir benimsediyse (ilerleyici)
 • Yürümede dengesizlik ve koordinasyon bozukluğu
 • İnce motor aktivitelerde (koordinasyon gerektiren ince aktiviteler, iğne deliğinden ip geçirme gibi) önemli ölçüde kayıp tablosu
 • Dermatomlara uyan bir ağrı ve hipersensivite şikayeti. Özellikle Brachial Pleksus (C5-T1) aralığında bulgular önemlidir. Çünkü günlük yaşamımızda bağımsız olmamızı sağlayan ince motor aktiviteleri idame etmemize imkan tanıyan üst ekstremitenin motor inervasyonunu bu yapılar sağlar.

Kaynakça:

 1. Cheng JS, McGirt MJ, Degin C. Neck pain. In: Firestein GS, Budd RC, Gabriel SE, et al., eds. Kelly’s Textbook of Rheumotology. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2012:chap 45. (23.12.2016)
 2. History, physical examination, and differential diagnosis of neck pain – PubMed (nih.gov) (11.09.2021)

(Bu yazı ilk defa 23 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 11 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Fzt. M. Esma Düz

Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi'nde fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü bitirdim. 2017 yılından beri Doktordan Haberler sitesi üzerinde siz değerli ziyaretçilerim ile buluşuyorum. Yazılarımı güvenilir kaynaklardan örnekler ve linkler vererek üretiyorum. Uzmanlık alanım olan fizyoterapi ve rehabilitasyon konusunda elimden geldiğince detaylı içerikler hazırlıyorum. Takipte kalın.

“En Bilinmeyen Boyun Ağrısı Nedenleri” üzerine 7 yorum

 1. Boyun ağrılarının diğer bir nedeni de boyun düzleşmesi olabilir. Boyun düzleşmesi sürekli ve bıktıran bir ağrıya neden oluyor. Ayrıca boyun ağrısının yanında baş ağrısı baş dönmesi ve mide bulantısı yapıyor.

  Cevapla
 2. Sayın doktorum ben yaklaşık 20 senedir çekiyorum boyun ağrı hatta fıtık var dedidiler ameliyat bile oldum gene şikayetlerim var ve artıyo git gide fizik tedevi gördüm biraz faydasl oldu geçen sene emar çektirdim yeni C3.C4 C4.C5 veC6.C7 aralıklarıda daralmaların olduğu yazıyor doktorum şzine çıktığı için gösteremedim sizden bı konuda bilgi ve yardım istiyorum Emarları size gelerekmi gösterebilirim? acaba teşekkürler kısa zamanda bilgi verebilirseniz memnun olurum Gsm0537 257 28 **

  Cevapla
 3. Bende boyun ağrısı cekenlerdenim,fizik tedavi almaya başladım ,sıcak uyguluyorum ama bakalım umarım düzelir

  Cevapla
 4. değerli bir yazı olmuş. bilgisayar başında çalışan herkesin başına gelen bir durum

  Cevapla
 5. Çok evhamlı olmamak lazım. Bende stres kaynaklı bir ağrı vardı. Doktor iğne falan yaptı, bir de soğuk jel falan verdi ama stres bitmedikçe ağrı da geçmiyor ne yazık ki.

  Cevapla
 6. Gerçekten bilgilendirme çok iyi oldu boynum çok kötüydü gün boyu bilgisayar başında oturduğumdan dolayı.

  Cevapla
 7. Bu aralar benimde çok fazla rahatsız olduğum durum. Bunda biraz aldığım kilonun etkisi de var tabiki bel ve boyun ağrısı hatta son zamanlarda dizlerimde çok fazla ağrılar olmaya başladı biraz kilo vermem gerekecek 🙂 bu buz gibi havada da koşulmuyor yürülmüyor 🙂 bilgisayarım başında çok fazla yazı yazıyorum bunun etkisi de var tabiki. Konu için teşekürler.

  Cevapla

Yorum yapın