Arveles Ağrı Kesici Hakkında Mutlaka Okumanız Gereken Bilgiler

0
5157

Arveles Nedir? Ne İşe Yarar?

Arveles nedir ve ne işe yarar konusunda kısaca bu ilaç bir ağrı kesicidir. Vücutta oluşan iltihaplanmalar ve ağrıya neden olan hormonların azalmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki ağrının giderilmesi ve oluşan iltihabın giderilmesi için kullanılır. İlacın etken maddesi ise Deksketoprofen‘dir. Arveles genel olarak kireçlenme, bel ağrısı, boyun ağrısı, ankilozan spondilite nedeni ile oluşan ağrılarda, baş ağrısı, kas ve iskelet ağrıları, diş ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar ve adet sancılarının giderilmesinde kullanılır.

arveles agri kesici nedir
Arveles ağrı kesici ile ilişkili görsel.

Arveles ağrı kesici etkisinin yanı sıra ateş düşürücü etkiye de sahiptir. İlaç hafif ve orta derecede oluşan ağrı, iltihap ve ateş durumlarında etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. İlacı kalp yetmezliği, böbrek sorunları, astım hastalarının kullanmaması gerekir. Ayrıca aspirin gibi ilaçları kullandıktan sonra ilacın kullanılmaması gerekir. Mide kanaması geçirenler, yüksek tansiyonu olanlar, kalp krizi geçirenler, kan pıhtılaşması, felç gibi durumlarda ise doktora tavsiyesi olmadan ilacın kullanılmaması gerekir. Bu nedenle doktordan ilacı alırken herhangi bir ameliyat veya hastalığınızın olması durumunda doktora belirtmeniz oldukça önemlidir.

Arveles Nasıl Kullanılır?

Arveles nasıl kullanılır konusunda öncelikle doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekmektedir. Doktorunuzun ilacı veriş nedeninize göre kullanım şeklinizi belirtecektir. Diğer bir yandan sizin o anki sağlık durumunuza göre de kullanım şekli belirleneceği için doktor tavsiyesi oldukça önemlidir. İlacı doktorunuzun belirttiği şeklin dışında kullanmanız sağlık problemlerine ve yan etkilere neden olabileceği için talimatlara uymanız çok önemlidir.

Arveles tablet formunda bir ilaçtır. İlacı kullanacağınız zaman tableti yutarken bir bardak su ile birlikte kullanmanız önerilir.  İlacın günlük maksimum dozunun geçilmemesi gerekmektedir. Her ilaçta olduğu gibi Arveles ağrı kesicide de bir etken madde bulunmaktadır ve yüksek dozda bu maddenin vücuda girmesi kişide sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Arveles gün içerisinde maksimum 75mg kullanılabilir. 25mg tabletler ile gün içerisinde 8 saatte bir kullanılması önerilmektedir. Doktor hastanın sağlık durumuna göre bu kullanım şeklini düşürebilir. İlaç tok karnına kullanılmaktadır. Ancak ağrı çok şiddetli olduğu durumlarda yemek yemeden 30 dakika önce kullanılabilmektedir. Bu şekilde kullanıldığında ilaç kana daha hızlı karışmakta ve etki etmektedir.

Arveles Yan Etkileri Nelerdir?

Arveles ilacı çeşitli durumlarda yan etki gösterebilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da yan etkileri hafif veya yüksek derecede görmek mümkündür. İlacı kullandığınızda yan etkilerden birini tespit ettiğinizde ilacı kullanmayı bırakmanız çok önemlidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda durumu doktorunuz ila paylaşmalısınız. Doktorunuz aynı etkilere sahip başka bir ilaç tavsiye edecektir. Yan etkiler yüksek doz kullanımında ortaya çıkabileceği gibi hastanın diğer hastalıkları nedeni ile veya ilacın etken maddelerine olan alerji nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

Arveles yan etkileri arasında hazımsızlık, ishal ve mide bulantısı veya kusma vardır. Bu yan etkiler en sık şekilde görülen yan etkiler arasındadır. Nadir olarak görülen yan etkiler arasında ise uyku düzeninde bozukluk, sürekli uyuklama hali, yorgunluk hissi, sersemlik, ağızda kuruluk, kızarmalar, çarpıntı, şişkinlik, ateş, baş dönmesi, titreme hissi, deride dökülmedir. Bu etkiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Nadir olan görülen bu yan etkilerde ilacı kullanma hemen bırakılmalıdır.

Yukarıdaki ilacın yan etkilerinden daha seyrek olarak görülen yan etkilerde vardır. Daha seyrek olarak karşılaşılan yan etkiler arasında nefes alıp vermede yavaşlık, nefes almakta zorluk çekme, bayılmalar, derinin hassaslaşması, kaşıntı ve döküntü, işitmede azalma veya işitme kaybı, mide sorunları, kabızlık, idrara çıkmakta sıklık, ışığa karşı duyarlı olma, terlemede artış, sırt ağrıları ve adette düzensizlikler de ilacın ciddi görülebilecek olan yan etkileridir.

Arveles Ağrı Kesici Fiyatı

Etken maddesi Deksketoprofen olan Arveles ağrı kesici fiyatı 25mg tabletten oluşan ve içerisinde 20 tablet bulunan paketi 10,09TL’dir. Arveles reçete ile satıldığı gibi direk olarak da alınabilen bir ilaçtır. İthal bir ilaç olan Arveles İspanya menşeli bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Oldukça etkili olan ağrı kesici etkisi ile hafif ve orta dereceli ağrı, iltihap ve ateş durumlarında kullanılmaktadır. İlaç reçete ile alındığında ise eczanelerde satılan parakende fiyatından sağlık güvencesine göre indirimler yapılarak hastalara satılmaktadır.

Arveles Etken Maddesi

Arveles etken maddesi Deksketoprofen Trometamol’dur. 25mg tabletlerle üretilen Arveles, Deksketoprofen etken maddesinin yanı sıra içeriğinde titanyum dioksitte içermektedir. Yapılan çalışmalar ile ilacın etken maddeleri 30 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. İlacın etkisi görüldükten sonra ise ortalama olarak 4 ila 6 saat arasında ilacın etkisi devam etmektedir. Bu etkiler hastanın sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Arveles Ateşi Düşürür mü?

Arveles ateşi düşürür mü konusunda ilaç farklı birkaç etkiye sahiptir. Özellikle Arveles ilacının kullanılma amacı yukarıda bahsedildiği durumlarda oluşan iltihaplanma ve ağrıya yol açan hormonların azalmasını sağlamak ve bu etkilerin oradan kalkmasını sağlamaktır. Genel olarak ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Etken maddesi Deksketoprofen Trometamol olan ilaç aynı zamanda ateş düşürücü etkiye de sahiptir.

Arveles ateş düşürücü etkisi ise hafif ve orta seviyedeki durumlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle hafif ve orta seviyedeki ağrı ve iltihaplanmadan dolayı oluşan ateşlerde ateş düşürücü etkisi söz konusu olabilir. Ancak yüksek ateşin olduğu durumlarda Arveles direk ateş düşürücü olarak kullanılması etki etmeyebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz ile görüşerek ateş düşürücü konusunda etkili başka bir ilaç tavsiyesi almanızda fayda vardır.

Arveles Adet Kanamasını Keser mi? Geciktirir mi?

Arveles adet kanamasını keser mi ve arveles adet kanamasının geciktirir mi soruları sorulmaktadır. Arveles vücutta oluşan birçok ağrının giderilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle kadınların adet sancılarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bazı durumlarda adet sancıları yüksek seviyelerde hissedilebilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılacak ağrı kesicilere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Arveles adet sancılarının hafiflemesi veya tamamen hissedilmemesi etkilerine sahiptir. Arveles adet sancılarını hafiflettiği gibi kanama süresini kısaltabilir ve kanamanın miktarını azaltabilir etkilere de sahiptir. Bazı ilaçların adet düzenini bozduğu görülmektedir. Bu konuda özellikle ağrı kesicilerin yan etkileri arasında adet düzensizliği görülebilmektedir. Arveles kullanmanın adet geciktirme gibi bir etkisi genel olarak görülmemektedir. İlaç etken maddesi ile adet sancılarının hafiflemesi için kullanılır.

Arveles Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Hafif ve orta dereceli ağrıların azalmasında veya tamamen ortadan kalkmasında etkili olan Arveles baş ağrısına iyi gelir mi merak edilir. Arveles oldukça etkili bir ağrı kesicidir. Vücudumuzun birçok bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ağrılar için etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Arveles baş ağrıları içinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Akut baş ağrıları için ağrının hissedildiği zamanda kullanılabilir. Ancak migren veya kronik baş ağrıları için sürekli kullanım söz konusu olduğu için doktor gözetiminde ilacın kullanılması gerekir. İlaç gün içerisinde maksimum 75mg kullanılabilmektedir. 25mg tabletlerde üretilen ilaç 8 saatte bir alınabilmektedir. Baş ağrısının şiddetine göre ilaç doktor tavsiyesi altında kullanılması hasta açısından önemlidir.

Arveles Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Dişlerde görülen çürüme, iltihaplanma ve diğer diş sorunları ağrıyı ortaya çıkarmaktadır. Diş ağrılarının yanı sıra diş etlerinde görülen sorunlar nedeni ile ortaya çıkan ağrı dişleri ve diş köklerini etkilemektedir. Diğer yandan çürüme veya diğer nedenlerden dolayı dişlerin çekilmesi söz konusun olabilmektedir. Diş çekimi sonrasında da kişide belirli sürelerde ağrı görülebilmektedir. Arveles diş ağrına iyi gelir mi sorusu bu durumlarda sorulmaktadır.

Arveles birçok ağrının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bu ağrılardan biri de diş ağrılarıdır. Diş ağrıları için kullanılabilen ilaç doktor tarafından tavsiye edildikten sonra kullanılması önemlidir. Çünkü bazı durumlarda doktorun kararına göre diş ağrısı için daha farklı ilaçlar tavsiye edilmektedir. Özellikle hastanın sağlık durumuna bakılarak ilaç tavsiye edilmesi oldukça önemlidir.

Arveles Kaç Saat Arayla İçilir?

İlaçlar hastalıkların tedavisi için oldukça önemlidir. İlaçlar ayrıca çeşitli maddelerden üretilmektedir. Bu maddeleri belirli dozlarda alınması gerekir. Aşırı derecede bilinçsiz olarak tüketildiğinde ise hastada çeşitli yan etkiler gösterebileceği gibi ilacın yan etkisine göre zehirlenmelere de neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanırken ilacı kullanım sıklığına ve dozuna çok önem gösterilmesi gerekir.

Arveles kaç saat arayla içilir sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Arveles ağrı kesici gün içerisinde en fazla 75mg kullanılması gerekir. Bu doz aşıldığında etken madde çeşitli olumsuz etkiler gösterebilmektedir. İlaç 25mg tabletlerden oluşan bir ağrı kesicidir ve gün içerisinde 8 saat ara ile içilebilmektedir. Kullanım sıklığı açısından doktorunuzun tavsiyesine uymanız oldukça önemlidir.

Emziren Anne Arveles Kullanabilir mi?

Annelerin emzirirken tükettikleri gıdalar oldukça önemlidir. Özellikle sigara alkolün kullanılmaması ve zararlı besinlerin tüketilmemesi gerekir. Bunun nedeni ise annenin tükettiği gıdalar süt ile bebeğe geçebilmektedir. Böyle bir durumda özellikle kullanılan ilaçlarda büyük önem arz etmektedir. Emziren anne ilaç kullanmadan kesinlikle doktor tavsiyesi alması gerekir.

Arveles ise çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan iltihap, ağrı ve ateş durumlarında kullanılmaktadır. Emziren anne Arveles kullanabilir mi sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Arveles emziren anneler tarafından kullanılabilen bir ilaçtır. Ancak anne yine de doktor tavsiyesi alarak o anki sağlık durumuna göre ilacı kullanmasında bir sakınca olup olmadığının tespit edilmesi annenin ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Alkol ile Arveles Etkileşir mi? Beraber Kullanılır mı?

Alkol kullanımı ile bazı ilaçlar etkileşime geçerek vücut üzerinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımından önce veya sonra alkol alımında dikkat edilmesi gerekmektedir. Arveles içtikten sonra alkol alınır mı sorusu da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Alkol ile Arveles etkileşir mi ve beraber kullanılır mı konusunda bilgi sahibi olunması çok önemlidir.

Arveles alkol ile birlikte veya alkolden önce veya sonra kullanılması önerilmez. Alkol ile öncesinde veya sonrasında kullanılan ağrı kesici ilaçlar alkol ile etkileşime geçerek mide kanamasına neden olabilmektedir. İlaçların etken maddesine göre mide sorunlarının yanı sıra karaciğere de zarar verebilmektedir. Bu nedenle Arveles ile alkol aynı anda veya kısa süreler içerisinde tüketilmemelidir.

Arveles Kaç Dakikada Etki Eder?

Arveles ağrı kesici ilaç kullanıldıktan belirli bir süre sonra etkisini göstermektedir. İlacın gün içerisinde maksimum kullanım dozu ise 75mg olarak belirlenmiştir. Hasta kişi ilacı ton veya aç karnına alabilir. Genel olarak tok karnına alınması tavsiye edilmektedir. Ancak bazı durumlarda ilacın kana daha hızlı karışarak ağrının daha hızlı giderilmesi için ilacın aç karnına içilmesi de gerekebilir.

Arveles kaç dakikada etki eder sorusu bu nedenle önemlidir. İlaç kullanıldıktan sonra ortalama olarak 30 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. Arveles ağrı kesici özelliği ise ortalama 4 ila 6 saat arasında sürmektedir. Bu süreler geçtikten sonra ilacın ağrı kesici özelliği bitmektedir. Gün içerisinde 8 saatte bir alınarak süreklilik gösteren ağrı durumlarında kullanılabilmektedir.

Arveles Reçetesiz Satılır mı?

Günümüzde eczanelerin ilaç satışı oldukça kontrollü bir şekilde gerçekleşmektedir. Özellikle son alınan karar ile antibiyotik satışı sadece reçete ile gerçekleşmektedir. Antibiyotiklerin yanı sıra birçok ilaçta reçetesiz olarak eczaneler tarafından satılmamaktadır. Bu duruma karşı özellikle akut ağrılarda kişiler eczaneden ilaç almak için reçete yazdırıp yazdırmayacağını merak etmekte.

Arveles reçetesiz satılır mı sorusu da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Arveles ağrı kesici eczanelerden reçetesiz olarak satılabilen bir ilaçtır. Bu nedenle ağrı kesici taleplerinizde Arveles ilacını eczaneden hemen alabilirsiniz. Reçete ile de alınabilen ilaç eğer reçeteli olarak alınırsa fiyatta indirim olmakta ve sosyal güvenlik indirimi ile daha uygun fiyata Arveles ağrı kesici ilacı alabilirsiniz.

Arveles Aç Karnına İçilir mi?

İlaçların kullanım talimatlarına her zaman uyulması gerekmektedir. İlaç kullanırken de en çok merak edilen hususlardan biri ilaçların aç karnına mı yoksa tok karnına mı kullanılması gerektiğidir. Genel olarak tablet formundaki ilaçlar tok karnına kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise ilaç bir kimyasal olduğu için tüketilen besinler ile birlikte mide tarafından emilimi daha kolay olmaktadır. Birçok ilaç aç karnına içildiğinde mide sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Arveles aç karnına içilir mi konusunda ise genel olarak bu gibi ilaçlar tok karnına kullanılmaktadır. Ancak Arveles ağrı kesici ilacı kullanırken bazı acil durumlarda ilacın etkisinin daha hızlı görülmesi için aç karnına içilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Özellikle ilaç günde birden fazla kullanılacaksa doktor tarafından bu konu hakkında karar verilmesi gerekir.

Arveles Çocuklar Kullanabilir mi?

Çocuklarda görülen ağrı, iltihap veya ateş durumlarında kullanılan ilaçlar ile yetişkinlerin kullandıkları ilaçlar farklılık göstermektedir. Çocukların vücut yapıları ile yetişkinlerin farklı olduğu için ilaçlarda çocuklara özel olarak üretilmektedir. Ağrı kesiciler arasında en çok tanınan ilaçlardan biri olan Arveles çocuklar kullanabilir mi sorusu da bu nedenle sorulmaktadır.

Arveles yetişkinler için üretilen bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. 18 yaşından küçükler için Arveles ağrı kesici kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle ağrı kesici veya ateş düşürücü olarak çocukların Arveles kullanmaması gerekmektedir. Bu konuda çocuklara uygun bir ilaç için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorun çocuğun sağlık durumuna göre vereceği ilaç güvenle kullanılarak tedavi süreci başlatılabilir.

Arveles Tansiyon Yükseltir mi?

Arveles tansiyon yükseltir mi konusunda tansiyon hastalarının bu konuya büyük özen göstermesi gerekir. Çünkü Arveles ağrı kesicinin tansiyon hastaları tarafından kullanılması önerilmemektedir. Arveles ağrı kesici tansiyonu yükseltici etkisi bulunabilmektedir. Bu nedenle tansiyon hastası olan kişiler ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaç kullanırken doktorlarına bu durumu belirtmeleri ve bu duruma uygun ilaç vermelerini sağlamalıdır.

Arveles Mide Kanaması Yapar mı?

Arveles ağrı kesici ilacı kullanırken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Arveles mide kanaması yapar mı konusunda ilaç sağlıklı bir insanın doğru bir şekilde kullanması ile mide kanaması yapmaz. Ancak alkol ile kullanıldığında bu durum söz konusu olabilir. Diğer bir taraftan daha önceden mide kanaması geçirmiş bir kişi Arveles ağrı kesici kullanması önerilmez. Bu gibi durumlarda ilaç kullanılmamalı ve ağrı kesici ihtiyaçlarında doktor tavsiyesinde verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Arveles Kas Ağrısına İyi Gelir mi?

Arveles kas ağrısına iyi gelir mi konusunda bu ilaç vücudun birçok bölgesinde oluşan ağrılara karşı oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kas ve iskelet ağrılarında da oldukça etkili bir şekilde kullanılan bir ilaçtır. Kaslarda birçok nedenden dolayı ağrı görülebilir. Darbe veya diğer çeşitli hastalıklardan dolayı oluşan ağrılarda kullanılabilir. Ayrıca romatizmal ağrılar içinde etkili bir ilaçtır.

Arveles Uyku Yapar mı?

Her ilaçta olduğu gibi Arveles ağrı kesici ilacında da çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Arveles uygu yapar mı sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Arveles ağrı kesicinin yan etkileri arasında uygu düzeninde bozulma görülebilmektedir. Ancak bu durum nadir olarak görülebilir. Ayrıca ilacı uzun süre kullanmak yan etkilerin gerçekleşme olasılığını daha da artırmaktadır.

Arveles Gribe İyi Gelir mi?

Grip nedeni ile vücudumuzda bazı ağrılar meydana gelebilir. Grip olduktan sonra ağrı kesici almamız bu ağrıları hissetmemize neden olur. Bu süre içerisinde dinlenme ile grip kolaylıkla atlatılabilir. Arveles gribe iyi gelir mi konusunda ilacı kullandığınızda gribin meydana getirdiği ağrılar ciddi derecede azalabilir. Böylelikle gribi daha rahat atlatabilirsiniz. Arveles tek başına gribe iyi gelmez sadece ağrıları giderir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here