Dilatasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dilatasyon tıp başta olmak üzere birçok alanda sıkça kullanılan ve temel olarak “genişleme” anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Bu yazımda dilatasyon nedir ve organlarda dilatasyon görülmesi ile ilgili kısa bilgiler paylaşacağım. Bu yazımı okumadan önce sizler için çekmiş olduğum aşağıdaki videoyu izlemenizi istiyorum. Videoyu izledikten sonra okumaya devam ediniz.

YouTube video

Videoyu bitirdiğimize göre haydi yazımıza geçelim.

Tıpta Dilatasyon Ne Demek?

Dilatasyon, tıp dilinde genişleme anlamı taşımaktadır. Herhangi bir organın normal hacminin artması o organın dilatasyonu demektir. Dilate olmak, dilatasyona uğramak olarak ta geçmektedir. Kolayca kavrayabilmek adına aşağıdaki görseli dikkatlice inceleyiniz :

dilatasyon nedir
Görselde dilate olmuş bir damar anlatılıyor.

Görselde 1 ve 2 numaralı işaretlenen yerler normal damarı temsil ederken 3 numaralı yer ise dilatasyona uğramış damarı temsil etmektedir. Çeşitli etkiler aracılığıyla ilgili yapının genişlemesi ya da olması gereken normal boyutunun artması dilatasyon nedir sorusunun en genel cevabıdır.

Dilatasyon tıp sektörü için organ ve yapıların genişlemesi demektir. Dilatasyon terimi tıpta kullanıldığı gibi birçok diğer sektörde de kullanılmaktadır. Kullanıldığı tüm sektörlerde benzer durumları ifade eder. 

dilatasyon nedir
Tıp dilinde dilatasyon nedir sorusunun cevabı genişlemedir.

Böbrekte Dilatasyon Nedir?

Böbreklerde görülen bazı hastalıkların veya patolojik durumların varlığında böbrek içi yapılarda genişlemeler görülebilmektedir. Böbrek içi yapıların veya böbreğin bir bütün olarak genişlemesi veya büyümesi böbrek dilatasyonu olarak değerlendirilir.

böbrekte dilatasyon
Böbrekte ve kanallarda giderek artan genişlemeyi görüyorsunuz.

Genelde dahiliye veya nefroloji bölümü doktorları tarafından yapılan veya istenen ultrasonografi sonucunda tespit edilir. Net olarak ilgili yapılarda genişleme görülür.

Servikal Dilatasyon Nedir?

Servikal bölgede dilatasyon olmasının mantığını anlamak için öncelikle serviks neresi onu anlamalıyız. Serviks rahim bölgesinin ağız kısmına verilen isimdir. Hemen serviks uteri başlıklı yazıma geçerek serviks terimini resimli ve detaylı kavrayabilirsiniz. Bunun için https://doktordanhaberler.com/serviks-uteri/ linkini takip edin.

serviks dilatasyonu
Servikal dilatasyon rahim ağzı bölgesinde açılma ve genişleme anlamına gelmektedir.

Doğum ya da düşük yapılacağı sırada rahim iç bölgesinde bulunan materyallerin dışarı atılması gerekir. Bu materyaller dışarı atılırken sorun yaşanmaması için normalde serviks yani rahim ağzı genişleme eğilimi gösterir. İşte bu genişlemenin adı serviks dilatasyonudur.

Özofagus Dilatasyonu Nedir?

Özofagus adı verilen yemek borusunun belirli bir genişliği bulunmaktadır. Bazı patolojik durumlarda yemek borusu daralma gösterir ve yutma güçlükleri ve çeşitli patolojilerin görülmesine zemin hazırlar.

özafagus dilatasyonu
Şekildeki direk grafilerde özafagusun nasıl zamanla dilate olduğunu görüyorsunuz.

Yemek borusunda daralma görülen hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir özafagus dilatasyonu. Daralan yer özel teknikler kullanılarak genişletilir ve bu durumda özafagus dilate edilmiş olur.

Üretra Dilatasyonu Nedir?

Böbreklerden süzülen idrar üreter tarafından mesaneye depolanır. İdrar torbasında bir süre bekleyen idrar üretra dan vücut dışına atılır. Üretra teriminin ne anlama geldiğini resimli ve detaylı olarak öğrenmek için hemen https://doktordanhaberler.com/uretra/ linkini takip edin.

üretra dilatasyonu
Üretra bölgesindeki darlıkların tedavisinde üretra dilatasyonu uygulanır.

Üretra bölgesinde meydana gelen genişlemeler üretra dilatasyonu adını alır ve birçok farklı patolojik durumun doğmasına sebebiyet verebilir. Genellikle üretral darlıkların tedavi edilmesi için ürolog tarafından belirli aralıklarla uygulanan genişletme tedavisidir.

Postmortem Dilatasyon Nedir?

Postmortem dilatasyon ifadesinin anlamını kavramak için postmortem nedir ona değinelim. Postmortem temel olarak ölüm sonrasında gerçekleşen anlamı taşımaktadır. Dilatasyon ise genişleme demektir.

Sıklıkla adli tıp uzmanı hekimlerin ölü muayenesi sırasında kullandıkları bir tabirdir. Ölüm sonrasında anüs gibi bazı organlarda dilatasyonlar görülebilmektedir. Bu amaçla kullanılır.

Pupil Dilatasyonu Nedir?

Pupil dilatasyonu gözde yer alan göz bebeği olarak isimlendirdiğimiz yapının genişlemesi olarak adlandırılmaktadır. Pupil gözün tam ortasında yer alan yuvarlak yapının ismidir. Ölümden sonra postmortem dönemde bu yapı fiks ve dilate bir hal alır.

pupil dilatasyonu
Soldaki gözde pupil bölgesinde net olarak dilatasyon görülüyor.

Pupillanın dilate olması göz hastalıklarının da belirtilerinden biri olabilir. Bu gibi durumlarda net bir şekilde gözün ortasındaki yuvarlak yapı normal insanlarınkine göre genişlemiştir.

Mide Dilatasyonu Nedir?

Midede genellikle aşırı besin ve sıvı tüketimine bağlı olarak genişlemesi ve büyümesi olarak bilinir. Mide aşırı büyüdüğü zaman esnekliğinden dolayı genişleme özelliğine sahiptir.

mide dilatasyonu
Midede çeşitli etkenlere bağlı olarak genişleme mide dilatasyonu olarak isimlendirilir.

Genişleme aşırı şekilde olduğunda bazen mide esnekliğini kaybeder ve kalıcı hale gelir. Bu gibi patolojik durumlarda gastroenteroloji uzman hekimleri gerekli müdahalelerde bulunur. Bu duruma tıp biliminde gastrik dilatasyon adı da verilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 18 Kasım 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 25 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Dilatasyon Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 11 yorum

 1. İnşaatlarda da malum urunler arasında bırakılan boşluklar varya hani. O boşluklara dilatasyon deniyor.

  Cevapla
 2. Merhaba hocam. Dilatasyon profili dendiği zaman tam olarak ne manaya geliyor onu açıklayabilir misiniz?

  Cevapla
 3. Ultrason-skopi kılavuzluğunda,çıkmış olan kateter orifisinden opak madde verilerek intrahepatik safra yolları
  görüntülendi.Skopik incelemede intrahepatik safra yollarında belirgin dilatasyon izlendi. Koledok proksimalde belirgin darlık ve
  disatlade darlık izlendi Sağ ve sol intrahepatik safra yollarında dolum izlendi. Takiben micropunctre set ve microtel ile safra
  yoluna girildi. Hidrofilik kılavuz ile değişim yapıldıktan sonra duodenuma uzanan 8F biliyer drenaj kateteri bırakılarak işleme son verildi. Hocam çözümü var mıdır?

  Cevapla
 4. Hocam iyi günler kardeşim 3 sene önce çamasır suyu içmiş ve bogazda tahriş olmuş ve ayda en az 1 kere Özofagus Dilatasyonu gerçekleştiriliyor bu ne zamana kadar uygulanacak bu kesin cözümmüdür. 3 sene olacak hocam

  Cevapla
 5. Hocam selamlar. Eşim e 3 yıl önce tüp mide yapıldı. 4 ay önce de diyabetik cerrahi( transit bipartisyon) yapıldı. Ancak netice olumlu olmadı. Yapilan endoskopi de mideye acılan delikte daralma olmuş dilate etmek gerekir dendi. Endoskopik yolla dilatasyon sorunu çözermi. Sakincakısmıdır. Saygılar sunarım.

  Cevapla
  • Selamlar Sinan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Endoskopik yöntemle tabi ki çözülebilir ancak bu tip durumlarda yorum yapabilmek için öncelikle hastanın muayene, tetkik ve tahlil bilgilerine vakıf olmak gerekir. Eğer hekiminiz hastanın bilgileri ışığında değerlendirme yaptıysa ve mide dilatasyonu ile sorunun çözüleceğini söylediyse hekiminize güvenebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhabalar benim raporumda sol böbrek üst zon kalikslerinde 7 mm ye ulaşan fokal dilastasyon ve orta Zonda hipertrofik bertini kolonu ya da bifid pelvis ile uyumlu görünüm mevcuttur. Yazıyor. Bunun anlamını öğrenebilirmiyim lütfen.riski nedir ne yapmalıyım

  Cevapla
 7. iyi gunler benim bir sorum olacak
  Sag bobrek pelvisi ve major kalikslerinde hafif dilatasyon izlendi.Pelvis AP boyutu 7 mm olculdu.Ureterde dilatasyon gorulmedi. Bulgular hafif derecede ureteropervik darliga isaret eder .
  bu olumun bobrek sonucu nesi var ki ? cok tesekurler

  Cevapla
  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda idrar kesesinden bobrege giden idrar borusunun, bobrege girdiği yerde bir genişleme saptanmış. Bu durum hakkında en dogru bilgiyi sizi muayene eden hekiminiz verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın