Dilatasyon Nedir?

5
18827

Dilatasyon Nedir?

Dilatasyon, tıp dilinde genişleme anlamı taşımaktadır. Herhangi bir organın normal hacminin artması o organın dilatasyonu demektir. Dilate olmak, dilatasyona uğramak olarak ta geçmektedir. Kolayca kavrayabilmek adına aşağıdaki görseli dikkatlice inceleyiniz :

dilatasyon nedir
Dilatasyon Nedir ile ilişkili görsel. Görselde dilate olmuş bir damar anlatılıyor.

Görselde 1 ve 2 numaralı işaretlenen yerler normal damarı temsil ederken 3 numaralı yer ise dilatasyona uğramış damarı temsil etmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

5 Yorum

 1. iyi gunler benim bir sorum olacak
  Sag bobrek pelvisi ve major kalikslerinde hafif dilatasyon izlendi.Pelvis AP boyutu 7 mm olculdu.Ureterde dilatasyon gorulmedi. Bulgular hafif derecede ureteropervik darliga isaret eder .
  bu olumun bobrek sonucu nesi var ki ? cok tesekurler

  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda idrar kesesinden bobrege giden idrar borusunun, bobrege girdiği yerde bir genişleme saptanmış. Bu durum hakkında en dogru bilgiyi sizi muayene eden hekiminiz verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhabalar benim raporumda sol böbrek üst zon kalikslerinde 7 mm ye ulaşan fokal dilastasyon ve orta Zonda hipertrofik bertini kolonu ya da bifid pelvis ile uyumlu görünüm mevcuttur. Yazıyor. Bunun anlamını öğrenebilirmiyim lütfen.riski nedir ne yapmalıyım

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here