Şeker Hastalığının Genetik Geçişi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Şeker Hastalığının Genetik Geçişi

İnternet ortamında araştırmalar yaparken insanların şeker hastalığının genetik geçişidiyabet babadan çocuğa geçer mi, genetik şeker hastalığışeker hastalığı genetik olarak kimden geçer, şeker hastalığı genetik midir, diyabet anneden çocuğa geçer mi, şeker hastalığı kalıtımı, diyabet bebeğe geçer mi, anne babadaki diyabet çocuğa geçer mibaba tip 1 diyabet hastası ise çocukta şeker çıkma olasılığışeker hastalığı genetik midir, babadan çocuğa şeker hastalığı riski, anne ve babadaki şeker hastalığı bebeğe geçer mi gibi birçok farklı aramalar yaptığını gördüm ve bu konu üzerine bir yazı yazarak açıklık getirmek istedim.

seker hastaligi anne babadan cocuga gecer mi
Vikipedia kaynaklı bu görselde dünyada diyabet sıklığını görmektesiniz.

Diyabet ve Genetik Konusuna Genel Bakış

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var : Tip 1 ve tip 2 diyabet gelişmesi açısından genetiğin rolü oldukça büyüktür. Diğer çevresel faktörlerin ve yaşamsal koşullarında etkilediği bu durum için en büyük faktörlerden biridir. Dünyada milyonlarca insanı etkileyen bu hastalık giderek yaygınlaşmakta ve kronik bir hal almaktadır.

Şeker Hastalığı Gelişme Riski

Şeker hastalığı gelişme riski anne, baba ve kardeşlerde şeker hastalığı olması ile oldukça ilişkilidir. Öyle ki bir çok şeker hastası tanı almadan önce hekimlerinin ilk sorduğu sorulardan bir tanesidir bu. Bireylerde tip 1 ya da tip 2 diyabet ortaya çıkma olasılıkları farklıdır. Şimdi bu durumu inceleyelim.

Tip 1 Diyabet ve Ortaya Çıkma Riskleri

Bireylerde tip 1 diyabet ortaya çıkma riski ile ilgili ortalama risk değerlerini inceleyelim.

Eğer anne adayında diyabet mevcutsa bu durum doğacak olan bebeğin diyabetli olma olasılığını istatistiksel olarak % 2 artırmaktadır. Aynı durum baba için geçerli olduğunda yani baba tip 1 diyabet hastası ise çocukta şeker çıkma olasılığı riski % 8’lere kadar çıkmaktadır. Anne ve babada aynı anda şeker hastalığı varsa bebeğin diyabetli olma riski % 30 lara çıkar. Erkek veya kız kardeşlerde diyabet varsa bu durum riski % 10 arttırır.

Tip 2 Diyabet ve Ortaya Çıkma Riskleri

Şimdi de tip 2 diyabet ortaya çıkma riski ile ilgili verileri değerlendirelim. Anne ve babada diyabet varsa bebekte şeker hastalığı ortaya çıkma olasılığı % 75’lere kadar çıkmaktadır ve bu oldukça yüksek bir rakamdır.

Şimdi yukarıda bahsettiğimiz, insanların sıkça aradığı sorulara tek tek cevap verelim.

Diyabet Babadan Çocuğa Geçer mi?

Diyabet yukarıda da bahsettiğimiz gibi kısmen kalıtsal olan bir hastalıktır. Doğrudan geçme gibi bir durum söz konusu değildir ancak babada diyabet olması bebeğin diyabetli olması ihtimalini artırmaktadır. Özellikle tip 1 diyabet için babanın şeker hastası olması annenin olmasına göre daha fazla risk ortaya çıkarır.

Şeker Hastalığı Genetik Olarak Kimden Geçer?

Şeker hastalığı sadece ebeveynlerin bir tanesinden geçer demek doğru değildir. Annede ve babada diyabet olması bebekte de diyabet ortaya çıkma ihtimalini arttırır ancak anne veya babanın, bebekte görülen diyabet ortaya çıkma ihtimalini etkileme düzeyleri farklıdır. Örneğin anne de şeker hastalığı yok fakat annenin birinci derece akrabalarında mevcut, babada ise şeker hastalığı olduğunu varsayalım. Bu durumda bebeğe şeker hastalığı babadan geçmiş demek doğru olmaz. Anne tarafında da yatkınlık söz konusudur ancak şunu da belirtmeliyiz anne tarafında hiç şeker hastalığı olmaması anneden bir geçiş olmadığı anlamı taşımaz.

Şeker Hastalığı Genetik midir?

Diyabet doğrudan bir genetik hastalık gibi değildir ancak kısmi genetik hastalıklardan bir tanesidir. Birinci derece yakınlarında şeker hastalığı olan bireylerin çocuklarında şeker hastalığı ortaya çıkma olasılığı çok fazladır. Bu milyonlarca kişide teyit edilmiş istatistiksel veriler bile şeker hastalığının genetik yönü olduğunu ortaya koymaktadır.

Diyabet Bebeğe Geçer mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Şeker hastalığı bulaşıcı tarzda bir hastalık değildir. Annenin şeker hastası olması hamilelik döneminde bu hastalığın bebeğe geçeceği anlamına gelmez. Bebekte şeker hastalığı ortaya çıkması hem anne hem baba genetiğinin etkilemesi ve bir çok çevresel faktöründe kolaylaştırıcı etki göstermesi ile olabilir. Annede veya babada diyabet varsa bebekte diyabet olma olasılığı oldukça yüksektir. Kısaca anne babadaki diyabet çocuğa geçer mi sorusunun cevabı olasılıkla evettir.


Bu konuda aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her şeyi yorum bölümünden sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Şeker Hastalığının Genetik Geçişi” üzerine 7 yorum

 1. İyi geceler ben 33 yaşında bir babayim yaklaşıl 18 yıldır şeker hastasiyim inlulin kullanıyorum 6 aylık bı kızım var simdi bizim aklımıza takılan çocuğum da şeker hastası olacak mı eğer şeker hastası ise bunu ne zaman öğrenebiliriz bunu test ve kan tahlili yaptırarak ne zaman öğrenebiliriz tesekur eder iyi çalışmalar dileriz

  Cevapla
 2. Kafaya takılan sorulara doktor kimliğinizle güzel cevap vermişsiniz. Teşekkürler. umarım çok daha fazla kişiye ulaşırsınız…

  Cevapla
  • Merhabalar Mustafa Bey.
   Güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 3. Şeker hastalarının en büyük problemi genelde şeker düşmesi oluyor. Çok büyük sıkıntı oluyor.

  Cevapla
 4. Selam Ben azeriyim. Benim raporumda (kesik sahesine dahil olduğu kadar sağ testisinde 19x13mm ölçulu T2 hipointens lezion bulunuyor)diye geçiyor.Lutfen bunun ne anlama geldiyin bana soyleyin. Azerbeycanda bunu doğru yorumluyacaq doktorun olduğuna emin deyilim.Lütfen iletişime geçin teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Elsad, öncelikle geçmiş olsun.
   Sağ testisinizde görüntüleme yöntemleri ile incelenmesi neticesinde ufak bir lezyon tespit edilmiş ancak bu lezyon hakkında fikir yürütülebilmesi için hastanın detaylıca muayene edilmesi gerekir. Sadece raporda yazan bu ifadeye bakarak bir şeyler söylersek eksik veya yanlış olacaktır. Lütfen bu görüntüleme yöntemini sizden isteyen hekiminize giderek detaylı bilgi almaya çalışınız. Anlayışınız için teşekkür ederim. Azerbaycan’a selamlar.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın