Ayak Bileği Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir? 

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Ayak bileği ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle ayak bileklerindeki ağrının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bilmek oldukça faydalı olacaktır. Tedavi sürecinin verimli geçmesi için bilek ağrısının neden oluştuğunu doğru tespit etmekte büyük önem taşır. Özellikle sık tekrarlayan veya sürekli görülen ağrılarda tedaviye hemen başlanılması gerekir.

ayak bileginde agri icin hangi bolume gidilir
Ayak bileği ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Ayak Bileği Ağrısı Nedir?

Ayak bileğini oluşturan eklem ve çevresindeki kas, kemik, tendonlarda oluşan ağrılar nedensiz olarak oluşuyorsa ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Diğer yandan darbe, burkma gibi nedenlerden dolayı oluşan ağrılar ise eğer bu alanda ciddi bir hasara yol açmamış ise geçicidir. Kırılma veya diğer nedenlerden oluşan ağrılarda ise tedaviye alınarak belirli süreler içerisinde ağrının geçmesi beklenir. Ancak bir hastalığa dayalı oluşan ağrılar mevcut ise incelemeler yapılmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

En çok görülen nedenler darbe, burkma, zedelenme nedeni ile ortaya çıkar. Bu tarz durumlarda müdahaleler sonucunda tedavi başlar ve belirli periyotlarda kontroller devam ederek hastanın iyileşmesi için gerekli müdahaleler yapılır. Bu nedenlerin yanı sıra bazı bakteriler nedeni ile de ayak bileklerinde ağrı olabilir.

Bakterilere bağlı septik artrit veya iltihap nedeni ile ortaya çıkan romatoid artrit ağrılara neden olabilir. Bu bakteriler oldukça ciddi olduğu için ağrılar birçok eklemde görülebilmektedir.

Aşırı kilo sahipleri veya yaşça büyük kişiler eklem aşınması ile de karşılaşabilir. Bir diğer yandan eklemlerde görülen kireçlenmelerde ağrıya neden olmaktadır. Kıkırdaklarda oluşan parçalanmalar, zaman içerisinde bağlarda ve menüsküslerde zedelenmelere yol açar. Bu durumun görülmesi ile de ağrılar meydana gelir.

Gece yarısı yada sabahları ayak bileğinde şiddetli ağrı, yanma, şişkinlik, kızarıklık, hareket edememe ve ağrıda artış görülüyor, bir haftaya kadar sürüyorsa bu durumda Gut hastalığından da şüphelenebilir.

Ayakta çok durduğunuz bir işe sahipseniz veya çok yüksek performans gösterecek aktiviteler de yapıyorsanız ayak bileklerinde ağrı görülebilir.

Ayak Bileği Ağrısı Görüldüğünde Hangi Doktora Gidilir?

Ayak bileği ağrıları şikayetiniz ile başvurabileceğiniz birkaç bölüm vardır. Ayak bileği ağrısı için hangi bölüme gidilir konusunda ortopedi veya fizik tedavi bölümlerine başvurulabilir. Her iki bölümde de gerekli olan bütün incelemeler yapıldıktan sonra tedavi sürecine başlanmakta ve gerek görüldüğünde farklı bölümlere de sevk edilerek tedavi bir bütün olarak gerçekleştirilmektedir. Dilerseniz ayak üşümesi hakkında detaylı bilgiler verdiğim yazımı okuyarak devam edebilirsiniz. Yazıma https://doktordanhaberler.com/ayak-usumesi-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın