El Titremesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

El Titremesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Vücudumuzda görülen alışılagelmemiş tepkiler bazen hastalık değil bazı hastalıkların neden olduğu tepkimelerdir. El titremesi de bu tepkimeler arasındadır. Tek başına bir el titreme hastalığı yoktur. Ellerin titremesine  neden olan bir hastalık vardır. Çeşitli hastalıklar ellerde titremeye yol açabilmektedir. Böyle durumlarda el titremesi için hangi bölüme gidilir sorusu sorulur. Ellerinizde gördüğünüz titremenin nedeninin araştırılması ve tedavisinin uygulanması gerekir.

el titremesi icin hangi bolume gidilir
Eltitremesi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

El Titremesi Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudu sabit duran bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle azda olsa sabit kaldığımızda hareketlilik görülebilir. Ancak ellerde kimi zaman görülen titremeleri ciddiye almak gerekir. Titremeler bazen geçici olsa da bazı durumlarda çeşitli hastalıklardan dolayı ellerde titreme görülebilmektedir.

Ellerde görülen titremenin en yaygın görülen nedenleri arasında esansiyel tremor vardır. Bu hastalık beyin fonksiyonları ile ilgilidir. Bilim adamları tam olarak bu tepkinin neyin tetiklediğini ve hastalığın seviyesini ölçememektedir. Genel olarak hareketsiz haldeyken çok az titreme veya hiç titreme görülmez. Hareket halinde ellerdeki titreme artar.

Bir diğer hastalık ise çok bilinen Parkinson hastalığıdır. Ellerde titreme, hareketlerde yavaşlama, kasların sertleşmesi, duruşta ve dengede bozukluk, otomatik hareketlerde kayıplar, konuşmada değişiklikler hastalığın belirtileridir. Bu hastalıkta ellerde titreme görülür.

İnme de ellerde titremeye yol açabilmektedir. Baş ağrısı, yüzün bir bölümünde düşüklük, konuşmada bozukluk, görmede bulanıklık, vücudun belli bölümlerinde güçsüzlük gibi bulgular inmenin ileri seviyede olduğu gösterir ve ellerde de titremeye neden olur.

Tiroid bezinin normalden fazla çalışması, anksiyete, aşırı alkol, kafein, ilaç tüketilmesi, kan şekerinin düşmesi de ellerde görülen titremenin nedenleri arasındadır. Peki, el titremesi için hangi bölüme gidilir?

El Titremesi için Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Yukarıda saydığımız hastalıklardan şüpheleniyorsanız veya bu belirtileri görmediğiniz halde ellerinizde titreme devam ediyorsa uzman bir doktora başvurmanız çok önemlidir. Bu konuda ilk başvuracağınız bölüm ise nörolojidir. Ellerde görülen titremeler en çok nörolojik vakalar nedeni ile ortaya çıkar. Kan şekerinin düşmesi veya aşırı alkol, kafein tüketilmesi gibi durumlarda bu konu kolaylıkla çözülebilmektedir. Ancak durum nörolojik bir nedenden dolayı ortaya çıkıyorsa araştırılması ve tedavinin hemen başlaması gerekir.

El Titremesine Karşı Alabileceğiniz Bireysel Önlemler Nelerdir?

Tedavi sürecinde doktorunuzun tavsiye ettiklerinin yanı sıra titremeye karşı kendinizde bazı önlemler alabilirsiniz. Stres vücudun dengesini oldukça yüksek seviyelerde bozmakta ve titremeye neden olabilecek hastalıkları meydana çıkarmaktadır. Bu nedenle stresten uzak durmak oldukça önemlidir. Kola ağır bileklik veya saat takılması da titremenin şiddetini azaltmaktadır. Uyku ve istirahat yeterli bir şekilde sağlanmalıdır. Kahve, çay, alkol gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.

Titreme şiddetleri arttığında ve diğer belirtilerde görüldüğünde kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Doktor gözetiminde tedavi devam etmeli ve doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu şekilde titremenin tamamen yok olması veya belirli seviyelere çekilmesi planlanmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“El Titremesi için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba doktor bey benim ellerim titriyor nöroloji doktoruna gittim testler yapıldı ama bişey çıkmadı ne yapmam lazm

  Cevapla
  • Merhabalar İlminur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Nörolojik muayeneleriniz tamamen temiz çıktıysa gideceğiniz yeni bölüm nörolojik muayenenizi yapan hekim tarafından belirlenmelidir. Nöroloji hekiminiz eğer şikayetlerinizi gideremediyse sizi mutlaka şüphe duyduğu ilgili bölüme yönlendirmelidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhaba ben 25 yaşındayım küçüklükten beri ellerim çok titriyor ve karşılıyor iş yapmamı engelliyor

  Cevapla
  • Merhabalar Nurdane Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu hususta ilk yapmanız gereken nöroloji bölümüne randevu alarak muayeneye gitmek. Nöroloji hekimi yapacağı tahlil ve tetkikler sayesinde altta yatan bir hastalık var ise bunu tespit edecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba.Benim yaklaşık 3yıldır el titreme gibi bir sorunum var.bu durumun özellikle stres psikolojik ve heyecandan kaynaklandığını düşünüyorum.durumu kesin anlatmak gerekiyorsa şöyle : sıcak çay içerken yada yazı yazarken .ama hep ortaya çıkan bu durum deģil ama oldukça rahatsız edici bi durum.bazen çorba veya sıcak çay içerken kontrol edilemez hale geliyor onerebileceginiz bisey varmı acaba cevap verirseniz sevinirm ve tedavi olmak istiyorum hangi doktora gitmem lazım .teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın