Askerlik için Sağlık Raporu

1
2512

Askerlik için Sağlık Raporu’na Genel Bakış

Askerlik için sağlık raporu konusuna geçmeden önce genel birkaç bilgi verelim. Özellikle Türk toplumu açısından kutsal bir anlam da ifade etmekte olan askerlik vazifesi için vakti gelmiş bulunan erkek fertler, gerek öğrenim durumları ve gerekse mesleki özelliklerinin belirlenmesi işlemlerinin yanı sıra, askerlik görevine uygun bir durumda olup olmadıklarının da tespiti maksadı ile bir takım sağlık muayenelerine tabi tutulmaktadırlar.

Askerlik yoklaması adı ile zikredilmekte olan bu uygulamaların tamamı halledilmeden önce, hiç kimsenin silah altına alınması mümkün olamamaktadır. Bu bağlamda, söz konusu işlemler içindeki en belirleyici unsur olarak ön plana çıkmakta olan askerliğe elverişlilik sağlık raporunun alınma süreci ve prosedürleri hakkında, sıkça kafalarda soru işaretleri belirmektedir.

askerlik icin saglik raporu
Askerlik için Sağlık Raporu Nasıl Alınır ve Nereden Alınır ile ilişkili görsel.

Askerlik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda, artık yalnızca askeri hekimler ya da tam teşekküllü devlet hastanelerinde mevcut bulunan heyetlerce verilmesi uygun görülen, ulaşması zor sağlık raporu sistemi rafa kalkmış; yoklama işlemleri için müracaat edildiği takdirde, askerlik şubeleri tarafından teslim edilen ilgili belgelerin alınmasının ardından, öncelikli olarak bir aile hekimine ulaşılması yeterli bulunmuştur.

Aile hekimlerince gerekli muayenelerin yapılıp; boy, kilo gibi kişisel ölçümlerin de tamamlanmasının ardından, görülür derecede bir problem olmadığı takdirde, ‘askerliğe elverişlidir’ ibareli sağlık raporunu almak, son derece kolay ve hızlı bir yöntemdir. Ancak eğer aile hekiminin gözüne çarpan herhangi bir problem teşkil edici unsur bulunursa; rapor vermemekte ve ilgili bir uzman hekime sevk edebilmektedir.

Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Halk arasında, askerliğe elverişli olmayan kimseler için bu doğrultuda yazılan raporlara; ‘çürük raporu’ denilmektedir. Askerlik muayeneleri esnasında, bu tip sorunlara oldukça sık bir biçimde rastlamak mümkün olmaktadır. Bu rapor, gerçekten çeşitli problemler nedeni ile askerlik vazifesini yapamayacak durumda olan bireylerin korunması amacına hizmet etmekle birlikte; art niyetlere sahip bulunan kişiler tarafından da bilinçli olarak alınmaya çalışıldığı da gözlemlenmektedir.

Daha önceki yıllarda, askerlik için sağlık raporu vermeye yetkili olmayan aile hekimleri; söz konusu durumlara karşı oldukça dikkatli ve titiz davranmak durumunda kalmaktadırlar. Bu nedenle, ilgili doktorların işlerini biraz daha kolaylaştırmak ve fertlerin de kendileri için en iyi sonuçlara ulaşabilmeleri adına; bilinen tüm rahatsızlıkların en ince ayrıntıları ile aile hekimleriyle paylaşılması büyük bir önem arz etmektedir. Aksi takdirde, toplumsal önyargılar nedeni ile sırf askerliğe elverişli değildir raporu almaktan çekinenler; askerlik vazifesi sırasında, çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmak zorunda kalmaktadırlar.

Askerlik için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Geçmiş dönemlerde sadece askeri hekimler tarafından verilebilen bu askeri sağlık raporu şimdilerde aile hekimleri tarafından verilmektedir. Üstte de bahsettiğimiz gerekli belgeleri yanınıza alıp bağlı olduğunuz aile hekimliğine müracaat ederek muayene işlemlerini başlatabilirsiniz.

Aile hekiminiz sizi muayene edecek gerekirse kan tahlilleri ve ileri görüntüleme tetkikleri ile incelemelerde bulunacaktır. Şimdi askerlik için sağlık raporunda nelere dikkat edilir konusuna değinelim.

Askerlik için Sağlık Raporunda Nelere Bakılır?

Temelde aile hekiminiz ilk olarak tıbbi geçmişinizi sorgulayacaktır. Daha önce geçirdiğiniz bir hastalık olup olmadığı bilmediğiniz hastalıkların tespit edilebilmesi açısından önemlidir. Ailenizde yaygın olan rahatsızlıklar veya nadir görülen hastalıkların varlığı yine hekiminizin sorgulayacağı önemli hususlar arasındadır.

Askerlik için sağlık raporu alacak bireylerde boy ve kilo ölçümleri yapılır. Şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıkların tespiti için aç karnına kan vermesi gerekebilir. Bu açıdan muayenelere sabah erkenden gitmeniz zaman kayıplarının önüne geçecek ve askerlik için sağlık raporu alım süresini kısaltacaktır. Aksi takdirde kanınızı verdikten sonra ertesi gün tekrar gelerek sonuçlarına baktırmanız gerekir.

Detaylıca bir fizik muayene yapacak olan aile hekiminiz tüm sistemleri inceler ve raporunu tamamlayarak size verir.

Rapor Üzerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer yandan, rapor alındığı anda ise ‘askerliğe elverişlidir’ ibaresinin, rapor üzerinde kırmızı kalem ile yazılmış olması, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur.

Buna, belgede yer alması gereken ilgili tarih ve belge protokol numarası gibi diğer ögeleri de eklemek gerekmektedir. Aksi takdirde, askerlik sağlık raporları geçerli olarak kabul edilmemektedir.


Bu konu ile ilgili olarak aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here