Evlilik için Sağlık Raporu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Bireylerin hayatlarındaki en heyecanlı günlerden biri olan nikâh için, birtakım formalitelerin yapılması gerekmektedir. Bu formaliteler arasında da, çiftlerin sağlık kurumlarından alacakları evlilik için sağlık raporu gelmektedir. Esâsen Türk Medenî Kanunu’nun bir hükmü olarak yasal mevzuata dayandırılan nikâh için sağlık raporu, çiftlerin sorun ihtivâ edici sağlık problemlerinin varlığında evlenmelerine engel olması amacıyla istenmektedir. Bu nedenle herhangi bir cinsel bulaşıcı hastalığın olup olmadığı da, testler sayesinde öğrenilebilmektedir.

evlilik icin saglik raporu
Evlilik için sağlık raporu 2018 ile ilişkili görsel.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Nikâhınızın kıyılabilmesi için nikâh dairelerine sağlık raporunuzu da götürmeniz gerekmektedir. Bu raporu, en yakın Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’nden alabileceğiniz gibi devlet hastaneleri ya da sağlık ocaklarından temin edebilirsiniz. Çiftler, isterlerse ayrı ayrı isterlerse müşterek olarak sağlık kurumlarına başvurabilirler.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Kaç Günde Alınır?

Raporun oluşturulabilmesi için birtakım kan testleri yapılmakta ve Akciğer filmi çekilmektedir. Kan testi genellikle bir saat içerisinde neticelense de, çekilen film için bir gün bekleyebiliyorsunuz. İşlemlerinizi en hızlı şekilde ve ücretsiz olarak yönetebilmek için aile hekimizin bulunduğu sağlık ocağına mesai saati başlar başlamaz gidebilirsiniz. Tabii sağlık ocağında Verem Savaş Dispanseri gibi akciğer filminin çekilmesine olanak sağlayan cihâzların bulunması gerekiyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporarınızı en kolay aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocaklarından alabilirsiniz. Ayrıca Aile ve Toplum Sağlığı Merkezleri, kamu hastaneleri ve özel hastaneler de evlilik için sağlık raporu tetkikleri yapabilmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Gerekli Testler Nelerdir?

Yapılan sağlık muayene ve testlerinde şahsın kan grubu belirlenmekte ve bulaşıcı bir kan hastalığının bulunup bulunmadığına bakılmaktadır. Aynı şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığı da incelenmektedir. Akdeniz anemisi testi de yapılan diğer tetkiklerden biridir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

Sağlık raporu aldığınız günden itibaren altı ay içerisinde belgenin geçerlilik süresi bulunmaktadır. Ancak bu süreden sonra rapor geçerliliğini kaybeder ve nikâh için yeniden sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Zorunlu mu?

Evlenecek bireyler kendilerine sürekli evlilik için sağlık raporu şart mı sorusunu yöneltmektedir. Kanun ile koruma altına alınmış olan bu işlemler, yasal emir olduğundan dolayı şarttır. Resmî nikâh kıymak isteyen tüm çiftler, sağlık raporunu almak zorundalar.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Beraber Alınır mı?

Evlenmek isteyen bireyler, sağlık raporu almaya birlikte gidebilecekleri gibi ayrı ayrı da gidebilirler. Netice itibarıyla sağlık raporu işlemleri bireysel olarak uygulanmakta ve bu nedenle birlikte olmanın, tek olmanın hükmü kalmamaktadır. Evlilik için sağlık raporu tek alınır mı sorusu ise, bu şekilde cevap bulmaktadır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ücretleri

Eğer bu testler için kamu kurum ve kuruluşlarını tercih ederseniz işlemlerinizin hepsi ücretsiz olarak yapılır. Ancak evlilik için sağlık raporunu özel hastanelerden almayı tercih ederseniz ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bu ücret, her hastanenin kendi fiyat politikasına göre değişkenlik göstermekte ama genel itibarıyla 50 ilâ 150 TL arasında değişmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Çiftlerden herhangi birinde hastalık tespit edilirse öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi istenir. Tedavi olunduktan sonra çiftlerin evlenmek için önlerinde herhangi bir engelleri bulunmamaktadır.

50 Yaş ve Üzeri Kadınlar Evlilik İçin Sağlık Raporunu Nasıl Alır?

Esâsen normal prosedür bu yaştaki kadınlar için de geçerlidir ancak menopoz dönemine giren kadınlar bulunuyorsa, sağlık raporu alınırken Akdeniz anemisi  testi yapılmaz.

60 Yaş ve Üzeri Kadınlar Evlilik İçin Sağlık Raporunu Nasıl Alır?

Altmış yaşın üstündeki kadınlar evlenmek için standart sağlık raporunu değil, heyet sağlık raporunu edinmek zorundalar. Bunun için heyet önüne çıkan kadınlar, muhtelif testlere tabi tutulurlar.

Evliliğe Engel Hastalıklar Nelerdir?

Sağlık raporunda verem, cüzam ve bel soğukluğu gibi hastalıklar tespit edilirse çift evliliğe uygun bulunmaz. Verem hastalığının tespitinde tedavi süreci başlatılır ve nikâh işlemleri altı ay sonraya ötelenir. Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarında ise sağlıklı olan bireye bağışıklık kazanabilmesi adına aşı yapılmaktadır. Eğer sağlıklı birey bağışıklık kazanabilirse evlilik için engel ortadan kalkmaktadır. Bu işlem genelde bir ay sürebilmektedir. Dilerseniz heyet raporu adlı yazıya buradan geçiş yapabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın