Spor için Sağlık Raporu

0
1929

Spor için Sağlık Raporu Nedir?

Spor için sağlık raporu ile ilgili bazı kısa bilgiler verelim. Son yıllarda, spor branşlarına dair her alanda görülen ilgi ve katılım oranları; ülkemiz için profesyonel anlamda spor yaşamının genişlemekte olduğuna işaret etmektedir. Özellikle lisanslı bir sporcu olmak isteyen her yaştan bireyin öncelikli olarak yapması gereken ise ilgili bakanlığın da ön koşul olarak sunduğu üzere bir sağlık raporu almaktır.

Günümüzde, artık iyice bilinçlenmeye toplumsal kesimlerce, okullardaki zorunlu beden eğitimi dersleri için dahi ‘spor yapmaya elverişlidir’ raporu alınmaya başlanmıştır. Söz konusu raporun tersi bir ibare de hali ile bu derste muaf tutulmayı sağlamaktadır.

Ancak herhangi bir spor kursu faaliyetine kayıt olmak aşamasında ve özellikle de sporcu lisansı çıkarabilmek adına ilk yapılması gereken işlem, yine sporcu sağlık raporu almaktır ve ilgili raporda da yine spor yapmaya elverişli olduğuna dair ibare olmak zorundadır.

spor icin saglik raporu
Spor için sağlık raporu ile ilişkili görsel.

Sporcu Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Özel kursların, spora başlamak niyetinde olan kişilerin sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmak istemesi ve lisans çıkarma zorunluluğu olan spor faaliyetleri için gerekmekte olan sağlık raporu; gereken muayenenin büyüklüğü ölçüsünde bir kurum gerektirmektedir. Çeşitli branşlar için on sekiz yaş altı sporcuları yalnızca velileri tarafından verilen muvaffakaname dahi yeterli görülebilirken, çoğunluğu teşkil eden branşlar için ise tam teşekküllü bir rapor almak mecburiyeti doğmaktadır.

Tabi ki ilgili kanun maddesi doğrultusunda ve yeni yapılan düzenlemeler eşliğinde, yine ilk müracaat edebileceğiniz kurum; bizzat aile hekimleri olabilmektedir. Eğer başvuru yapılacak olan spor dalları, ayrıntılı tetkikler gerektirmemekte ise; aile hekimi tarafından yapılan muayene ile göze çarpan belirgin bir problem de yoksa ‘sporcu olmaya elverişlidir’ raporu almak, son derece kolay bir yol olarak ön plana çıkmaktadır.

Ancak, eğer gözle görülür bir sorun var ise ya da ilgili spor dalı, kan tahlillerinden çeşitli efor testlerine varıncaya dek, oldukça içerikli bir sağlık raporu talep etmekteyse; bu takdirde aile hakimi, kişileri uzman hekimlerin yer aldığı büyük sağlık kurumlarına yönlendirmektedirler.Başta Kardiyoloji, Ortopedi ve Nöroloji gibi polikliniklerin uzman hekimlerince incelemelerin tamamlanmasının ardından, gerekli sağlık raporu verilebilmektedir.

Sporcu Sağlık Raporu Niçin Önemlidir?

Sağlık için yapılması tavsiye edilen ve yine bireyler tarafından da öncelikli olarak bu uğurda yapılmaya çalışılan spor, eğer uygun özellikleri taşımayan kimseler tarafından yapılırsa, sonu ölüme bile varabilecek ani sağlık durumlarının doğmasına da sebebiyet verebilmektedir. Zaten spor kurumları tarafından, spor yapmaya elverişli olup olunmadığını belirten sağlık raporlarının talep edilmesi de bu tip durumların önüne geçmek maksadını taşımaktadır.

Dolayısı ile gerek kendi sağlığını düşünen bireyler, gerekse çocuklarını spor yapmak için teşvik etmekte olan ebeveynler tarafından, sporcu sağlık raporu almak önemsenmeli ve ilgili rapor doğrultusunda karar vermek gerekmektedir. Sonuç itibarı ile sporcu sağlık raporu, kişilerin genel sağlık durumunu korumaya yönelik bir tedbirden ibarettir.

Bu yazımızı bitirdik.Eksik kalan bazı taşların yerine oturması adına Sağlık Raporu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here