Yağ Bezesi Aldırmak için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Yağ Bezesi Aldırmak için Hangi Bölüme Gidilir?

Sağlıklı cildin alt tabakasında belirli oranlarda yağ dokusu bulunmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı bu yağ bezelerinin cilt altında dengesiz olarak büyümesi sonucu yağ bezeleri oluşur. Bu hastalığın adı ise Lipomdur. Yağ bezeleri ince bir zarla kaplıdır ve boyutları çeşitlilik gösterir. Yağ bezesi bulunan ve bu bezeleri aldırmak isteyenler ise yağ bezesi aldırmak için hangi doktora gidilir sorusunu sormaktadır.

lipom tag bezesini aldirmak icin ahngi bolume basvurulur
Lipom yağ bezesi aldırmak için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Lipom Neden Oluşur?

Lipom hastalığının nedeni günümüzde net olarak bilinmemektedir. Genel kanı olarak özellikle kilolu kişilerde görüldüğü yönündedir. Ancak bu kanı yanlıştır. Çünkü yağ bezelerinin oluşması hem kilolu hem de zayıf kişilerde görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar ile oluşma nedenleri özellikle genetik olarak geçmesi görülmektedir. Ailede lipom hastalığı görülürmüşse diğer bireylerde de bu hastalık görülebilmektedir. Bu nedenlerin yanı sıra hareketsiz bir yaşam yağlanmayı artıracağı için bezelerin oluşması da daha kolay olacaktır.

Lipom Yağ Bezesi Aldırmak için Hangi Doktora Gidilir?

Yağ bezesi aldırmak için hangi doktora gidilir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bunun nedeni ise yağ bezelerinin vücudun her yerinde çıkabilmedir. Genel olarak bu konuda gerekli cerrahi müdahale Genel Cerrahi bölümü tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak yağ bezesinin gözde, boğazda veya dilde oluşması gibi durumlarda bu konuda uzman olan Göz veya KBB uzmanları gerekli tedaviyi gerçekleştirebilmektedir.

Lipom Yağ Bezesi Vücutta Nerelerde Görülür?

Yağ bezesi vücudun her yerinde çıkabilmektedir. Ancak genel olarak sık görüldüğü bölgeler ense, boyun, sırt bölgeleridir. Boyutları çok farklılık göstermektedir. 1 ila 2 milimetre çaplarında oluşabileceği gibi bu ölçü 15 ila 20’ye çıkabilir.

Lipom Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak ağrısız olan bu yağ bezeleri çok kolay bir şekilde tespit edilmektedir. Yumuşak bir yapıya sahip olan bezelere basınç uygulandığında ileri veya geri hareket ederler.

Lipom Yağ Bezesi Ağrı Yapar mı?

Yağ bezeleri genel olarak ağrısız olarak vücutta bulunurlar. Ancak yağ bezesinin el veya ayak içlerinde görülmesi veya eklem bölgelerinde görülmesi gibi durumlarda ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrılar çok şiddetli olmamakla birlikte ciddi bir sorun teşkil etmez.

Lipom Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?

Lipom iyi huylu kistler olduğu için kansere dönüşme durumu söz konusu olmamaktadır. Ancak burada gerçekten bezenin Lipom olduğu teşhisi doğru konulmalıdır. Bezelerin yayılması beklenmemektedir ancak büyüme veya farklı bölgelerde çoğalma tespit edildiğinde doktora başvurulması gerekir.

Lipom Yağ Bezesi Nasıl Alınır?

Yağ bezeleri zararsız değildir ancak insanlar özellikle görüntü açısından rahatsız olmakta ve aldırmak istemektedir. Bu tarz durumlarda doktor öncelikle bezeden bir miktar alarak iyi huylu olup olmadığı konusunda tespit yapar. Daha sonra küçük bir cerrahi operasyon ile yağ bezeleri alınır. Büyük bir cerrahi operasyon olmadığı için kolaylıkla gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardan biridir. Ancak tekrarlama riski olduğu da unutulmamalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Yağ Bezesi Aldırmak için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Slm hayırlı geceler dilerim hocam benim anlımda yağ bezeleri var bununla ilgili hangi hocamiza hangi bölüme gitmeliyim bana bu konuda yardımcı olurmusun saygılar iyi çalışmalar dilerim

    Cevapla

Yorum yapın