Boyunda ve Ensedeki Bezeler için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Boyunda ve Ensedeki Bezeler için Hangi Bölüme Gidilir?

Boyun ve ense bölgesinde görülen bezeler görüntü olarak rahatsız edebileceği gibi gerekli tedavilerin uygulanmaması ile büyüme riskleri de bulunmaktadır. Bu bölgedeki bezeler her yaşta insanda görülebilmektedir. Geçici olabileceği gibi kendini tekrarlayan yapıya da sahiptir. Bezelerin oluşmasında birçok neden vardır. Boyun ve ensedeki bezeler için hangi doktora gidilir sorusundan önce bezelerin neden oluştuğunu öğrenebilirsiniz.

boyunda ve ensede beze icin hangi bolum
Boyunda ve ensede beze için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Boyunda ve Ensedeki Bezeler Neden Oluşur?

Bezelerin oluşması birçok nedene bağlıdır. Bu nedenlerden ileri seviyelerde bazı kanser çeşitleri bezelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Cilt kanseri, trioid kanseri, kemik iliği kanseri, kan kanseri, melanom, hodgkin lenfoma, ağız kanseri, larenks kanseri bezelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Bazı iyi huylu tümörlerde bezelere davetiye çıkarabilmektedir. Fibroma, ciltteki et benleri, iyi huylu yağ bezeleri, tükürük bezi tümörü nedeni ile boyun veya ense bölgesinde bezeler meydana gelebilmektedir.

Yaşantımızda karşılaştığımız bazı enfeksiyonlarda bezelerin nedenleri arasındadır. Kulak enfeksiyonu, grip, bademcik iltihabı, boğaz enfeksiyonları, boyunda oluşan apse, soğuk algınlığı, öpücük hastalığı bezelerin çıkmasına neden olabilmektedir.

Bağışık sisteminde oluşan bozukluklar, trioid büyümesi, lenf bezi şişmesi, alerji, guatr, böcek ısırması gibi nedenlerde bezelerin oluşmasını tetikleyebilmektedir.  Burada yazılan hastalıkların görülmesinde bezenin oluşması kesin değildir. Çeşitli durumlarda bezeler oluşmaktadır.

Boyunda ve Ensedeki Bezeler için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bezeler ciddi hastalıklar nedeni ile oluşabileceği gibi geçici ve atlatılabilecek hastalıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Ancak bezelerin görüldüğü zaman ilk fırsatta doktora başvurmak önemlidir. Bezeler büyümeden doktor müdahalesi sonuçların daha iyi olması için önemli bir ayrıntı olduğu için geciktirilmemelidir.

Boyunda ve Ensedeki Bezeler için Hangi Doktora Gidilir?

Boyunda ve ensedeki bezeler için hangi doktora gidilir konusun ilk yapmanız gereken KKB yani Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmanızdır. Gerekli tetkikleri yapılarak bezenin oluşma nedeni bulunmaya çalışılacaktır. Burada bazı ilaçla tedavi yöntemleri kullanılabildiği gibi bezeler için cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Cerrahi işlemin gerçekleşmesi durumunda Genel Cerrahi bölümü bu konuda gerekli ameliyat işlemlerini gerçekleştirecektir. Ayrıca varsa farklı hastalıklar doktoralar sizi farklı bölümlere de sevk ederek hastalığın tedavisi için gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.

Boyunda ve Ensedeki Bezelerin Tedavisi

Bezelerin oluşma nedeni çeşitli olduğu gibi tedavisi de çeşitlilik göstermektedir. Yapılan tetkikler ile hastalık eğer bir enfeksiyon nedeni ile oluştuğu tespit edilirse antibiyotik tedavisine başlanabilir. Doktorun tavsiye ettiği beslenme şeklide çok önemlidir. Bu konuda beslenmenize de çok dikkat etmeniz gerekecektir.

Diğer yandan ilaçlar ile tedavi edilemeyen bezeler için cerrahi ameliyat gerekebilmektedir. Bu konuda yapılacak olan ameliyatta kesi ile bezenin içi temizlenecektir. Yapılan ameliyat sonrasında bezelerin tekrar meydana gelmesi mümkün olduğu için ameliyat tekrarlanabilir.

Kanser hastalıklarından dolayı bezeler meydana geliyorsa bu durumda kemoterapi, ışın tedavisi gibi tedavi yöntemleri tercih edilerek hastalığın tedavisi için gerekli işlemler yürütülecektir.

Ense Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın