Ben Aldırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ben Aldırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ben aldırmak için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Tıp dilinde Nevüs olarak bilinen ben, cildin farklı yüzeylerinde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan küçük lekeler ya da lezyonlar olarak tanımlanabilir. Genel itibariyle iyi huylu olarak bilinen ben türleri bazı durumlarda çeşitli hastalıklara bağlı olarak kötü huylu birer kanser tetikleyicisi olabilirler.

ben aldirmak icin hangi doktordan randevu alinir
Ben aldırmak için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Melanom ya da Malign Melanom olarak adlandırılan bu tür benler cilt kanseri için tetikleyici birer unsur olarak tanımlanabilir. Kanser riski taşıyan ben türleri dışında herhangi bir hastalığa işaret etmeyen, yalnızca estetik açıdan rahatsız edici görülen benler de ben aldırma işlemine tabi tutulabilir. Bu konuyla ilgili olarak insanlar internet ortamında şu aramaları yapmaktadırlar:

  1. Ben aldırma için hangi doktora gidilir?
  2. Ben tedavisi için hangi bölüme gidilir?
  3. Ben aldırmaya hangi bölüm bakar?
  4. Beni aldırmak için hangi bölümden randevu almalıyım?
  5. Vücuttaki ben icin hangi doktora gidilir?
  6. Et benine hangi doktor bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde ben aldırmak için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Ben Türleri Nelerdir?

Et Benleri

Doğuştan değil, sonradan ortaya çıkan ben türleridir. Herhangi bir kanser riski taşımazlar. Ciltte meydana gelen katman sürtmeleri sonrası oluştukları saptanmıştır. Genellikle ten renginde olan et benleri, bazı istisnai durumlarda açık tonda kahverengi de olabilirler. Vücudun çeşitli bölgelerinde rastlanabilecek türden olan et benleri, genellikle göz kapaklarında, boyun ve koltuk altlarında görülebilir.

Damar Beni

Çoğunlukla doğum sırasında meydana gelen damar beni, risk teşkil eden bir ben türüdür. Sanılanın aksine cilt yüzeyinde meydana gelen katmanlarla ilgisi yoktur, damar yolları ile alakalı bir lezyondur. Diğer ben türlerinin aksine damar beni ihmale alınacak bir tür değildir. Genelde yeni doğan bebeklerde saptandığı için erken teşhis ve müdahale uygulansa da, ebeveynlerin dikkatsizliği sonucu cilt kanseri gibi hastalıklara yol açabilirler.

Normal Ben

Doğuştan ya da sonradan vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen normal ben türleri, 1 mm ila 1 cm arasında değişkenlik göstermekle birlikte genelde koyu kahverengi olurlar. Sağlık açısından herhangi bir tehlike arz etmese de, genelde estetik açıdan cerrahi işlem uygulanan bir türdür.

Ben Sildirme İşlemleri Nelerdir?

Ben sildirme işlemlerinde öne çıkan iki işlem vardır. Lazer ve buharlaştırma yöntemi.

ben aldirmaya hangi bolum bakar
Ben aldırmak için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Lazer Ben Tedavisi

Herhangi bir cerrahi operasyona ihtiyaç duymadan lazer tedavisi ile uygulanan ben sildirme işlemi, genellikle yüzeysel benlerde tercih edilmektedir. İşlem sonrası ciltte herhangi bir iz bırakmaması nedeniyle en sık tercih edilen yöntemdir.

Buharlaştırma Tedavisi

Lazer tedavisi ile çözülemeyecek türde (kabarık ve daha büyük çaptaki) benlerde buharlaştırma yöntemine başvurulur. Radyo Frekans ve Elektrokoter adı verilen bu operasyon, çok kısa sürelerde uygulanmaktadır. Genelde büyük çaplı, koyu ve risk teşkil eden ya da tamamen estetik açıdan rahatsız edici görülen ben türleri için uygulanan buharlaştırma yöntemi, acısız olduğu gibi işlem süresi de oldukça kısadır.

Ben Aldırma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vücudunuzda yer alan benler için gitmeniz gereken iki alternatif bölüm var. İlki Cildiye, diğeri Genel Cerrahi bölümüdür. Kendi içinde bir alternatif yaratmasının nedeni ben türleridir. Olası bir risk teşkil eden ben türleri için bölümler kendi aralarında ortaklaşa bir tedavi süreci yürütebilirler. Bu noktada Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır.


Ben aldırmak için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın