Pronasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Pronasyon tıp dünyasında özellikle anatomi biliminde sıkça kullanılan ve bir açıdan “içe dönme” manasına gelen tıbbi terimdir. Genellikle ön kol ve el için kullanılmaktadır. Birazdan resimlerle göstereceğim ancak öncesinde şunu belirteyim. Ön kolun avuç içi aşağı bakacak şekilde dönmesi ön kolun pronasyonu olarak tanımlanır. Bu noktada pronasyonun tersi olarak bilinen supinasyon hakkında bilgi almak için Supinasyon Nedir? bağlantısını takip edebilirsiniz. Hemen resme geçelim.

pronasyon nedir
Görselde supinasyon ve pronasyon anlatılıyor.

Üstteki görselle birlikte konuyu kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 26 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Haziran 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Pronasyon Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Hocam öncelikle kolay gelsin ve bizi bu konuda aydınlattıgınız için çok teşekkür ediyorum.11 yaşında bir kuzumuz var ve durum aynen BM’yle. Bunu hangi hastanede yaptırmak mümkün ve devletin bir desteği varmıştır yoksa sadece özel bir hastanedeki yapılıyor. Şimdiden teşekkür eder cevabınızı bekliyorum.

    Cevapla

Yorum yapın