Haglund Deformitesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Haglund Deformitesi Nedir?

Haglund Deformitesi, ayağımızda bulunan kalkaneus ve bazı diğer kemik yapılarla beraber yumuşak dokularda da anormallikler olması ile karakterize bir deformitedir.

Aşil tendonununda bulunduğu topuğun kemik kısmının genişlemesi, topuklu ayakkabıların kullanımı genelde bu deformiteye neden olur. Zamanla burada bursit oluşumuna yol açabilmektedir.

Haglund Deformitesi Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

 • Topuk kemik kısmında şişlik ve ağrı
 • Topuk arkasında sıvı dolu kese oluşumu
 • Enflamasyondan ötürü dokuda kızarıklaşma

Hastalık Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın tanı alabilmesi, aşil tendinitleri ve diğer ayak hastalıkları ilebenzerlikler gösterdiğinden ötürü oldukça zordur. Röntgen çekilerek tanı rahatlıkla konulabilir.

Haglund’un Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisi topukta şişliği azaltmaya ve ağrıyı gidermeye yöneliktir.

Konservatif olarak :

 • Non steroid anti inflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.
 • Şişme ve ağrıyı sınırlamak için buz tedavisi
 • Ultrason tedavisi
 • Yumuşak doku masajları yapılabilir
 • Basıncı dengelemesi açısından topuk pedleri takılabilir

Bu tedavilerle sonuç alınamazsa cerrahi tedavi seçenekleri düşünülmelidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Haglund Deformitesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 2 yorum

 1. Sag ayağımda başlangıç seviyesinde olduğnu ağrıyla başvurmamla öğrendim Doktor Bey ,doktor ameliyatlık değil diyor ama günlük hayatımın akışını çok etkiliyor.Başlangıç seviyesinde ameliyat olunabilir mi yani ilerlemiş vaka olunca daha mı doğru ameliyat olmam.Ameliyat sonrası ağrılardanda çok korkuyorum ama böyle de çok zor.Şaşırdım kaldım.Bana bir fikir verirseniz çok memnun olurum.

  Cevapla
  • Merhabalar Nural Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Şunu belirtmeliyim ki başlangıç seviyesinde tespit edildiği için kendinizi oldukça şanslı saymalısınız. Cerrahi operasyon girişimsel bir işlem yani bu bölge bir şekilde açılıyor ve en iyi operasyon sonucunda bile doğal yapı etkileniyor. Benim önerim doktorunuzun size önerilerini dinleyin.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın