( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Kemik Erimesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Dünya nüfusu hızla artarken kemik erimesi gibi birçok hastalıkta bu duruma eşlik etmektedir. Vücudumuzda yeterli miktarlarda kalsiyum alınmadığında ya da çeşitli kemik hastalıklarının varlığında kemik dokusunun erimesi durumu gözlenebilmektedir. Kemik dokusunun yıkılması işlemini osteoklast adı verilen kemik yıkıcı hücreler yürütmektedir. Kemik erimesi yapan hastalıklar denince akla osteoporoz, osteoliz, paget hastalığı, hajdu cheney hastalığı gibi patolojiler gelmektedir. Bunların dışında birçok hastalık olduğu gibi kadınlarda menopoz sonrası da kendiliğinden bu durum oluşabilmektedir.

Kemik erimesi çok derin bir konu olduğundan dolayı çok fazla uzatıp sizi sıkmadan konumun yazılış amacına geçmek istiyorum. Kemik erimesi için hangi bölüme gitmeniz gerektiğini tam olarak bilemeyebilirsiniz. Kemik erimesi denince akla gelen tek bir bölüm yoktur. Önemli olan kemik erimesine hangi hastalığın neden olduğudur. Altta yatan neden bilinirse ancak hangi bölüme gidileceği tahmin edilebilir.

Kemik erimesi için dahiliye bölümüne gidilebilir.

Kemik erimesi için ortopedi bölümüne gidilebilir.

kemik erimesi için hangi bölüme gidilir
Kemik erimesi için hangi bölüme gidileceğini gösteren şema.

Kemik erimesine bakan bölüm dahiliye ve ortopedi olsa da tüm bunların dışında eğer bir kemik rahatsızlığınız varsa ilk etapta aile hekiminize gitmeniz en mantıklı seçenek olacaktır. Aile hekiminiz muayenenin seyrine göre bir takım tahlil ve tetkikler yaparak altta yatan nedeni tahmin edebilir. Bu nedenle sizi en doğru bölüme yönlendirecek kişi kendi aile hekiminizdir.

Bu noktada merak ettiklerinizi veya kafanıza takılanları konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 17 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın