Kemik Erimesi için Hangi Doktora Gidilir?

0
3544

Kemik erimesi hastalığına Osteoporoz denilmektedir. Genel olarak yaşa bağlı olarak bir süre sonrasında kemiklerin yapısında oluşan incelmeler kemiklerin güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kemiklerin daha kırılgan bir yapıya sahip olduğu görülür. Kemiklerin üzerinde bulunan çok küçük gözenekler vardır. Güçlü bir kemikte bu gözenekler görülmeyecek kadar küçüktür. Ancak yaş ilerlemesi ile bu gözeneklerde büyüme görülür. Kemiklerin bu hali ise oldukça güçsüzleşmesine neden olur. Yaşanılan bu tip durumlarda doktora başvurulması çok önemlidir. Peki, kemik erimesi için hangi doktora gidilir?

kemik erimesine bakan bolum
Kemik erimesine bakan bölüm ile ilişkili görsel.

Kemik Erimesi için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Kemik erimesi için ne zaman doktora gidilmeli konusunda belirtilerin görülmesi üzerine geç kalınmadan doktora başvurulması önemlidir. Kemik erime hastalığı uzun süreler boyunca kendini belli etmeyebilir. Bu nedenle kişi özellikle ileri yaşlarda hastalığın gösterebileceği belirtilere önem vermesi gerekir. Kemik erimesi görülmesi sonrasında en çok ağrı sırt bölgesinde gerçekleşmektedir. Bel ve boyun bölgesinde de ağrı görülebilmektedir. Kişinin boyunun zaman içerisinde kısalması, zayıflama ve öne doğru eğilim, kamburun çıkması, bazı kemiklerde kırıkların oluşması, vücudun şeklinde görülen bozukluklar hastalığın belirtileri arasındadır.

Osteoporoz yani kemik erimesi hastalığı kadınlarda menopoz sonrasında daha sık görülmektedir. Vücut kitle indeksinin düşük olması, ailede kemik erimesi görülmesi, hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, sigara ve alkol, çeşitli iltihaplanmalar, beslenme bozuklukları, d vitamini eksikliği gibi birçok neden kemik erimesi hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kemik Erimesi için Hangi Doktora Gidilir?

Kemik erimesi şüphesi olan kişi zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Kemik erimesi için hangi doktora gidilir konusunda kişi öncelikle Ortopedi uzmanına başvurmalıdır. Ortopedi uzmanı gerekli testleri yaptıktan sonra hastanın sağlık durumu hakkında bilgi edinmekte ve eğer kemik erimesi varsa gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaya başlayacaktır. Bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Genel olarak sürecin daha yavaşlamasına yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Kemik Erimesine Hangi Doktor Bakar?

Kemik erimesine hangi doktor bakar konusunda Ortopedi uzmanına başvurulması gerekir. Ancak gerekli tedavi için Fizik Tedavi uzmanına kişi sevk edilmektedir. Ortopedi uzmanın yapacağı muayeneler sonrasında kişi gerekli tedavi için Fizik Tedavi bölümü uzmanına yönlendirilir. Fizik Tedavi bölümünde ise kişinin sağlık durumuna uygun olan tedavi yöntemleri belirlenir ve uygulanmaya başlanır.

Kemik Erimesi için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Kemik erimesi için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda kişi Ortopedi veya Fizik Tedavi bölümlerinden randevu alabilir. Genel olarak öncelikle Ortopedi uzmanının kişiyi görmesi istenir ve daha sonrasında Fizik Tedavi ölümüne sevk edilir. Tedavide genel olarak ilk aşamada ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Diğer taraftan kemikleri etkileyebilecek D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği gibi durumların olması durumunda bu eksikliklere yönelik tedaviler de uygulanarak kişinin kemik erimesi ile ilgili sağlık sorununun çözüme ulaşması için çalışılır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here