Kemik Erimesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Dünya nüfusu hızla artarken kemik erimesi gibi birçok hastalıkta bu duruma eşlik etmektedir. Vücudumuzda yeterli miktarlarda kalsiyum alınmadığında ya da çeşitli kemik hastalıklarının varlığında kemik dokusunun erimesi durumu gözlenebilmektedir. Kemik dokusunun yıkılması işlemini osteoklast adı verilen kemik yıkıcı hücreler yürütmektedir. Kemik erimesi yapan hastalıklar denince akla osteoporoz, osteoliz, paget hastalığı, hajdu cheney hastalığı gibi patolojiler gelmektedir. Bunların dışında birçok hastalık olduğu gibi kadınlarda menopoz sonrası da kendiliğinden bu durum oluşabilmektedir.

Kemik erimesi çok derin bir konu olduğundan dolayı çok fazla uzatıp sizi sıkmadan konumun yazılış amacına geçmek istiyorum. Kemik erimesi için hangi bölüme gitmeniz gerektiğini tam olarak bilemeyebilirsiniz. Kemik erimesi denince akla gelen tek bir bölüm yoktur. Önemli olan kemik erimesine hangi hastalığın neden olduğudur. Altta yatan neden bilinirse ancak hangi bölüme gidileceği tahmin edilebilir.

Kemik erimesi için dahiliye bölümüne gidilebilir.

Kemik erimesi için ortopedi bölümüne gidilebilir.

kemik erimesi için hangi bölüme gidilir
Kemik erimesi için hangi bölüme gidileceğini gösteren şema.

Kemik erimesine bakan bölüm dahiliye ve ortopedi olsa da tüm bunların dışında eğer bir kemik rahatsızlığınız varsa ilk etapta aile hekiminize gitmeniz en mantıklı seçenek olacaktır. Aile hekiminiz muayenenin seyrine göre bir takım tahlil ve tetkikler yaparak altta yatan nedeni tahmin edebilir. Bu nedenle sizi en doğru bölüme yönlendirecek kişi kendi aile hekiminizdir.

Bu noktada merak ettiklerinizi veya kafanıza takılanları konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 17 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın