Böbrek Taşı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Böbrek taşı vücutta her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Böbrekte genel olarak genetik nedenlerden dolayı veya az sıvı tüketiminden kaynaklı olarak taş oluşabilmektedir. Küçük boyuttaki böbrek taşları çok ciddi sorunlara yol açmaz. Ancak zaman içerisinde gerekli tedavi başlatılmazsa bu taşların büyümesi olasıdır. Büyüyen taşlar çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Böbreğin çalışmaz hale gelmesi söz konusu olur. Böbrekte taş olması durumunda bazı belirtiler ortaya çıkar bu belirtilerin görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekir. Peki, böbrek taşı için hangi doktora gidilir?

bobrek tasi hangi doktor
Böbrek taşı günlük hayatta sıkça karşımıza çıkabilen bir sorundur.

Böbrek Taşı için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Böbrek taşının belirtileri yaşanıyorsa kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır. Böbrek taşının boyutuna bakılmadan gerekli tedavinin uygulanması önemlidir. Böbrekte oluşan taşın belirtileri arasında idrar yaparken yanma, idrarda  kan, idrarda taş parçacıklarının görülmesi, böbrek bölgesinde kıvrandırıcı ağrı, bulantı ve kusma, idrar enfeksiyonlarında artış, karın ağrıları, iştahsızlık bulunmaktadır. Bu tip şikayetleri olan kişinin böbrek taşı için ne zaman doktora gidilir sorusuna karşı en kısa sürede doktora başvurması çok önemlidir.

Böbrek Taşı için Hangi Doktora Gidilir?

Böbrek taşı ile alakalı yukarıdaki belirtileri gören kişiler böbrek taşı için hangi doktora gidilir konusunu merak ederler. Bu konuda yapılması gereken ilk iş Üroloji bölümüne başvurulmasıdır. Üroloji bölümü bu konuda gerekli olan tetkikleri öncelikle yapacaktır. Böbrekte taş olduğunun tespit edilmesi için bazı tetkik yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemlerin başında ise görüntüleme sistemleri gelmektedir. Özellikle ultrason ile yapılan görüntüleme ile böbrekte taşın olup olmadığı tespit edilmektedir.

Böbrek Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Böbrek ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda Üroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir. Bölümde yapılacak olan tetkikler sonrasında böbrekte eğer taş varsa taşın yoğunluğuna göre tedavi yöntemleri de belirlenmektedir. Eğer çok küçük taşlar tespit edilmişse bu durumda ilaçlı tedaviye başvurulacağı gibi kişinin bol sıvı tüketmesi ve beslenme tavsiyeleri ile böbrekteki taşın tedavisi sağlanabilir.

Böbrek Taşına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek taşına hangi bölüm bakar konusunda Üroloji bölüm uzmanları bu konuda kişilere sağlık hizmeti vermektedir. Böbrek taşının büyük çıkması durumlarında ise bazı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Böbrek taşı kırma olarak adlandırılan bu tedavi yöntemleri ile öncelikle böbrekteki taş parçalanmakta ve daha sonra idrar yolu ile atılması sağlanmaktadır. Ayrıca farklı yöntemler uygulanarak da böbrek taşı temizliği sağlanabilmektedir.

Böbrek Taşı için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Böbrek taşı için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda Üroloji bölümünden randevu alınabilir. Gerçekleştirilen tedaviler sonrasında kişi ayrıca yaşam tarzına da dikkat etmesi çok önemlidir. Çünkü böbrek taşı tekrarlanabilir bir özelliğe sahiptir. Gerçekleştirilen tedaviler sonrasında tekrardan böbrekte taş olmasının önüne geçilmesi için doktorlar tarafından verilecek tavsiyelere özenle uyulması gerekir. Böylelikle böbrek taşının tekrar oluşmasının önüne geçilebilir.

Genel olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın