Bilateral Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bilateral, temelde iki yanlı, iki taraflı anlamında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Sağlık eğitimi alan herkes hemen hemen bilateral ve unilateral terimlerini en az bir kere duymuştur. Hemen örneklemeler yaparak terimi kavramının sağlayalım.

Vücudun her iki yanında çıkan kızarıklıklar bilateral lezyon olarak adlandırılırken tek tarafında olan kızarıklıklar unilateral lezyon olarak isimlendirilir. Hemen unilateral hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayın.

http://doktordanhaberler.com/unilateral

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Bilateral Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Hocam bende devamlı baş dönmesi ve şiddetli baş ağrısı oluyor ne yaptım hangi ilacı kullandımsa geçmedi birçok test yaptılar ama birşey bulamadılar enson nöroloji doktoruna gittim bana bilateral imkde artış olduğunu söyledi ilaç olarak antidepresan verdi bende yüksek tansiyonda mevcut ve gün geçtikçe daha kötü ediyor beni baş ağrısı şuan bişey yiyemiyorum yesemde yarım saate kuruyorum midem devamlı kasılıyor ve gün geçtikçe kilo veriyorum bian beynim durmuş gibi donup kalıyorum olmadık anlarda gün sıkça baş dönmesi oluyor sanki beyninde birşeyler oluyor ve beni asabi ediyor saldırganlaştırıyor beni özelikle baş ağrısı olunca çok sinirleniyorum kime gittiysem birşey demiyorlar bana yardımcı olun hocam sanki gün geçtikçe ölüyor gibiyim 😢

    Cevapla

Yorum yapın