Metastaz Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Metastaz temel olarak yayılmacı anlamına gelen tümörlerle ilişkili tıbbi bir terimdir. Temel olarak metastaz kanserin başlangıç gösterdiği bir bölümden başka bir bölüme geçmesi yayılması anlamına gelmektedir. Doktorunuz size tümörünüzün metastaz yaptığını söylüyorsa bu kötü bir durum olduğu taşımaktadır.

Metastazın oluşum mekanizmasını görüyorsunuz.

Genellikle başlangıç gösterdiği yerdeki tümörün dolaşım yoluyla vücudun başka bir bölümüne yayılmasıdır. Benign özellikteki tümörler yayılım göstermezler yani metastaz yapmazlar. Malign özellikteki tümörler ise metastaz yapma eğiliminde olabilirler. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın