( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Kuyruk Sokumu Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Kuyruk Sokumu Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Sakrum, koksiks ve poçik kemiği olarak da adlandırılan kuyruk sokumu, omurganın en alt ve uç tarafından yer alan üçgen şeklindeki bir kemiktir. Uzun sureli hareketsiz oturma, aniden sert bir zemine düşme ya da doğum yaparken eklemlerin zarar görmesi gibi çok çeşitli nedenlerle oluşabilir.

kuyruk sokumu agrisina hangi bolum bakar
Kuyruk sokumu ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kuyruk sokumu ağrıları, otururken, cinsel ilişki yaşarken, büyük tuvalet yapılırken ve hatta yürürken bile büyük ağrılara neden olabilir. Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı, erkeklere oranla dört kat daha çok görülür.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Yanlış oturma pozisyonu, düşme, darbe alma, incinme, depresyon, çocuk doğurma, enfeksiyon ve tümör, obezite, yaşlanma, kemik kanseri, hamilelik, kıl dönmesi, romatizmal hastalıklar, bel fıtığı gibi durumlarda, kuyruk sokumu batması problemi görülebilir. Bu da kuyruk sokumunun bulunduğu çevrede ağrılara nede olarak, yaşam kalitesini büyük oranda düşürür.

Sert zeminlerde uzun süre oturulması sonucu, kuyruk sokumu kemiğinin bu zemin ile teması anlamı taşır. Bu da, kemiğin zarar görmesini sağlar. Aynı şekilde at sürme durumlarında da, kuyruk sokumu kemiğinin sert bir temin üzerinde sürekli baskı altında bulunması, kuyruk sokumu ağrısına neden olur.

Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Kuyruk sokumu ağrısı, kemiklerle ilgili bir problem olduğu için, bu ağrılara yönelik herhangi bir iç hastalıkları ya da cilt bölümüne gitmeye gerek yoktur. Kuyruk sokumu ağrıları için gidilebilecek bölüm Ortopedi bölümüdür. Ortopedi doktoru tarafından ağrının kaynağına bakılarak, gerekli muayene yapıldıktan sonra rahatsızlığın tedavisi sağlanır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Ortopedi doktorunun teşhisine göre, ağrının kaynağı bulunarak gerekli tedaviye başlanır. Ağrıların olduğu yere sıcak su torbası koymak veya buz kalıplarını bir temiz bir beze sararak ağrıyan bölgeye soğuk uygulama yapmak, ağrıların azalmasını sağlar. Bazı ağrılara soğuk, bazılarına da sıcak uygulama iyi gelir. Kabızlık, kuyruk sokumu ağrısını artırdığından bu hususta dikkatli olmak gerekir. Bunların yanı sıra, doktor tarafından verilen enflamasyon (ilhitap giderici) ilaçlarının düzenli bir şekilde kullanılması, ağrılı yerdeki iltihapları azaltarak şiddetli ağrıların oluşmasını engeller. Dilerseniz bu konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz koksiks ameliyatı yazısını okuyabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Kuyruk Sokumu Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Mrb hocam sert zemine oturup çocuğu ayaklarında sallıyorum kuyruk sokumu kemigim ayağa kalkınca çok ağrı yapıyor.Oturamiyorum sırt üstü yatamıyorum ne yapmam gerekiyor? Benim için nasıl bir tedavi uygulanır acaba Dr. Gitmeye de korkuyorum…..

    Cevapla

Yorum yapın