Kuyruk Sokumu Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sakrum, koksiks veya pöçük kemiği olarak da adlandırılan kuyruk sokumu, omurganın en alt ve uç tarafında yer alan üçgen şeklindeki bir bölgedir. Uzun süreli hareketsiz oturma, aniden sert bir zemine düşme ya da doğum yaparken eklemlerin zarar görmesi gibi çok çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bu gibi durumlarda ağrı bazen o kadar şiddetli hale gelir ki hastalar dayanamaz ve doktora görünme gereksinimi duyarlar. Peki kuyruk sokumu ağrısına hangi bölüm bakar?

Dikkat!

Kuyruk sokumu ağrıları, otururken, cinsel ilişki yaşarken, büyük tuvalet yapılırken ve hatta yürürken bile büyük ağrılara neden olabilir. Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı, erkeklere oranla dört kat daha çok görülür.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Yanlış oturma pozisyonu, düşme, darbe alma, incinme, depresyon, çocuk doğurma, enfeksiyon ve tümör, obezite, yaşlanma, kemik kanseri, hamilelik, kıl dönmesi, romatizmal hastalıklar, bel fıtığı gibi durumlarda, kuyruk sokumu batması problemi görülebilir. Bu da kuyruk sokumunun bulunduğu çevrede ağrılara nede olarak, yaşam kalitesini büyük oranda düşürür.

kuyruk sokumu agrisina hangi bolum bakar
Kuyruk sokumu ağrısı kadınlarda daha sık görülür.

Sert zeminlerde uzun süre oturulması kuyruk sokumu kemiğinin bu zemin ile teması anlamı taşır. Bu da, kemiğin zarar görmesini sağlar. Aynı şekilde at sürme durumlarında da, kuyruk sokumu kemiğinin sert bir temin üzerinde sürekli baskı altında bulunması, kuyruk sokumu ağrısına neden olur.

Kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrıların sebepleri enfeksiyonlardan kanserlere kadar çok geniş yelpazededir. Ölümcül maligniteler bazen bu ağrının sebebi olabilir. Bu nedenle bir doktora görünmek mutlaka gereklidir. (Kaynak No:1)

Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Kuyruk sokumunda ortaya çıkan ağrılar için gidilmesi gereken bölüm ilk etapta aile hekimliği polikliniğidir. Aile hekiminiz gerekli muayenelerini yapacak ve sizin için en doru yönlendirmeyi yapacaktır.

Kuyruk sokumu hangi bölüme girer?

Aile hekiminize ulaşamıyorsanız kuyruk sokumu ağrıları için gidilebilecek bölüm Ortopedi bölümüdür. Ortopedi doktoru tarafından ağrının kaynağına bakılarak, gerekli muayene yapıldıktan sonra rahatsızlığın tedavisi sağlanır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Ortopedi doktorunun teşhisine göre, ağrının kaynağı bulunarak gerekli tedaviye başlanır. Ağrıların olduğu yere sıcak su torbası koymak veya buz kalıplarını bir temiz bir beze sararak ağrıyan bölgeye soğuk uygulama yapmak, ağrıların azalmasını sağlar. Bazı ağrılara soğuk, bazılarına da sıcak uygulama iyi gelir. Kabızlık, kuyruk sokumu ağrısını artırdığından bu hususta dikkatli olmak gerekir. Bunların yanı sıra, doktor tarafından verilen enflamasyon (ilhitap giderici) ilaçlarının düzenli bir şekilde kullanılması, ağrılı yerdeki iltihapları azaltarak şiddetli ağrıların oluşmasını engeller. Dilerseniz bu konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz koksiks ameliyatı yazısını okuyabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. Coccyx Pain – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov) Erişim Tarihi: 04.10.2021

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 16 Nisan 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Ekim 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kuyruk Sokumu Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Mrb hocam sert zemine oturup çocuğu ayaklarında sallıyorum kuyruk sokumu kemigim ayağa kalkınca çok ağrı yapıyor.Oturamiyorum sırt üstü yatamıyorum ne yapmam gerekiyor? Benim için nasıl bir tedavi uygulanır acaba Dr. Gitmeye de korkuyorum…..

    Cevapla

Yorum yapın