Peniste Akıntı ve Yanma için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Peniste Akıntı ve Yanma için Hangi Bölüme Gidilir?

Erkekler için oldukça sıkıntılı bir problem olan peniste görülen akıntı ve yanmalar çeşitli hastalıklar nedeni ile meydana gelmektedir. Peniste akıntı ve yanma için hangi bölüme gidilir konusunda sorular bu sorunları yaşayanlar tarafından sorulmaktadır. Bu konuda doğru teşhislerin yapılması ve teşhislerin erken yapılması tedavinin hızlı cevap vermesi için oldukça önemli bir detaydır.

peniste akinti ve koku icin hangi doktora gidilir
Peniste akıntı ve koku için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Peniste Görülen Akıntı ve Yanmanın Nedenleri Nelerdir?

Peniste akıntı görülüyorsa bu durumda kişide cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenmek mümkündür. En yaygın görülen ve ilk olarak akla gelen bel soğukluğu yani Gonore hastalığıdır. Bu hastalık nedeni ile peniste istenmeyen zamanlarda akıntılar meydana gelmektedir. Ancak bazı durumlarda yapılan müdahalelere rağmen akıntı giderilemeyebilir. Bu tarz durumlarda ise klamidya bakterisinden şüphelenebilir. Bel soğukluğu ile hemen hemen aynı belirtileri göstermesi iki hastalığı karıştırabilmektedir. Net sonuç alınması için akıntı incelenmeli ve daha sonra çıkan sonuca göre tedavi uygulanmalıdır. Her iki hastalıkta ivedi bir şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi her iki eşin tedavisi ile devam etmesi çok önemlidir.

Peniste yanma durumları ise farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle idrar yaparken görülen yanmalarda idrar yolu enfeksiyonu ilk akla gelen hastalıktır. Çeşitli nedenlerden dolayı idrar yollarında oluşan iltihap peniste yanma yapabilir. Karşılaşılan bu hastalık ise antibiyotik ile tedavi edilebilmektedir. Ayrıca peniste yaralar enfeksiyon kapmasına sebebiyet verebilir. Dikkatli olunmalıdır.

Penis Akıntısı ve Yanma için Hangi  Bölüme Gidilir?

Penis akıntısı ve yanma için hangi bölüme gidilir konusunda ilk yapmanız gereken bir üroloji uzmanına görünmek olacaktır. Üroloji bölümü gerekli olan bütün testleri ve tedavi yöntemlerini yönetebilmektedir. Yapılacak olan kontroller sonrasında hastalığın tespit edilmesi ile tedavi süreci başlayacaktır.

Penis Akıntısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Akıntı süreklilik gösteriyorsa hemen doktora başvurmanız çok önemlidir. Çünkü böyle bir durumu önemsememeniz sonucunda hastalık hızla çoğalacak ve sperm yollarında enfeksiyonlara ve damar tıkanıklıklarına neden olacaktır. Gerekli olan tedavinin uygulanmaması sonucu ise daha büyük sorunlar ve kısırlık gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Sperm testi yaptırmak içinde yine aynı bölüme gidebilirsiniz.

Penis Akıntısından ve Yanmasından Korunma Yolları

Böyle bir sorun yaşamamak için cinsel hayatta dikkat edilmesi gereken unsurlara çok önem verilmelidir. Tek eşli cinsel hayat bu konuda alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Cinsel ilişkide korunmakta bel soğukluğu veya klamidya bakterisinden korunmak için önemlidir. İlişki sonrasında penisin temizliğine dikkat edilmesi de olasılıkları aza indiren önlemler arasındadır.

Erken teşhiste her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önemli bir yere sahiptir. Ne kadar erken müdahale edilirse o kadar erken sonuç alınmaktadır. Bel soğukluğu 48 ila 72 saat içerisinde belirtileri göstermektedir. Klamidya ise 7 ila 21 gün arasında belirtilerini göstermektedir. Bu süre zarfları içerisinde deride değişim ve akıntıların görülmesi ile kısa sürede üroloji bölümüne başvurmanız tedavinin erken sonuç vermesi için oldukça önemli bir durumdur. Bu tip ve buna benzer sorunlar için cinsel sıkıntılar için hangi bölüme gidilir başlıklı yazıma göz gezdirmenizde fayda var.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Peniste Akıntı ve Yanma için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 2 yorum

  1. Selamın aleyküm benim penis kalktığı zaman sıvı akıntı geliyor elimi vurmadan bide erken boşalma oluyor bunların nasıl tedavisi var acaba yardım edermisiniz lütfen

    Cevapla
  2. Hocam benim iki gündür penisimden iltihap geliyor ve beraberinde idrar yolunda kaşıntı oluşuyor bunun nedeni ne olabilir

    Cevapla

Yorum yapın