Beyaz Reçete Nedir? Kimlere Verilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Beyaz Reçete Nedir?

Beyaz Reçete, herhangi bir kontrole tabi olmaksızın eczaneden doğrudan alınabilen ilaçlar için kullanılan reçete türüne verilen isimdir. Herhangi bir uzman doktor tarafından reçete edilmesi gerekmez. Bağımlılık yapıcı ve uyuşturucu etkisi olan ilaçlar bu reçete türü ile verilmezler.

Reçete Çeşitleri Nelerdir?

Reçete çeşitleri aşağıda listelenmiştir:

  • Beyaz Reçete
  • Kırmızı Reçete
  • Mor Reçete
  • Turuncu Reçete
  • Yeşil Reçete

Bu noktada reçete türleri ile ilgili hazırlamış olduğum yazıyı okumanızı öneriyorum. Yazıma https://doktordanhaberler.com/recete-cesitleri/ linkini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Beyaz Reçete Kontrole Tabi İlaçlar Nelerdir?

beyaz reçete kontrole tabi ilaçların listesi aşağıdadır. Liste İstanbul Eczacılar Birliği web sayfasından alınmıştır.

Beyaz Reçete Örneği

Alt tarafta beyaz reçete örneğini görebilirsiniz:

beyaz recete
Beyaz reçeteli ilaç kontrole tabi değillerdir.

Hemen yeşil reçete hakkında hazırlamış olduğum yazıma geçmek için https://doktordanhaberler.com/yesil-recete/ linkini takip ediniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın