Paranox Fitil Hakkında Mutlaka Okumanız Gerekenler !

0
7413

Paranox Fitil Nedir?

Yeni doğmuş bebeklerden itibaren başlayarak 11 yaşındaki çocuklara kadar kullanılabilen Paranox Fitil, ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Doğru şekilde uygulandığında kısa sürede etkisini göstermektedir. Bebeklerde özellikle doktor kontrolünde verilmelidir. Diş çıkarma veya aşı öncesinde ve sonrasında doktorun tavsiyesi üzerine kullanılabilir. Reçete ile satılan ilaç istenilen etkiyi göstermediğinde doktora başvurulmalıdır.

paranox fitil ilac etken madde
Paranof fitil nedir nasıl kullanılır ile ilişkili görsel.

Paranox Fitil Etken Maddesi

İlaç oldukça etkili bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Özellikle ateş ve ağrının orta seviyelerde olduğu durumlarda hızlı bir etkiye sahiptir. Pranox fitil etken maddesi ise Parasetamol’dur. Parasetamol Paranox fitilin yanı sıra birçok ağrı kesici, ateş düşürücü ilacın etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Parasetamol etken maddesi olan ilaçlar baş ağrıları, adet sancıları, ateş, diş ağrıları, orta kulak iltihabı ve diğer çeşitli durumlar için kullanılabilir. Oldukça güçlü bir etken madde olduğu için doğru dozlarda kullanılmalı ve doz aşılmamalıdır.

Özellikle çocuklarda 150mg üzerinde alındığında vücutta toksin madde üretmeye sebebiyet verebilmektedir. Parasetamol’e yüksek derecede duyarlılığa sahip olan bireylerin Paranox fitil ve diğer etken maddesi olduğu ilaçların kullanılmaması gerekir. Karaciğer ve böbrek hastalarının da kullanmaması tavsiye edilir.

Paranox Fitil Ne için Kullanılır?

Yeni doğan bebekler ve çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı hasta olabilir veya bir ağrı ile karşılaşabilir. Bu tarz durumlarda çocukların yetişkinlerin kullandığı ilaçları kullanmaları mümkün değildir. Yetişkinlerden daha farklı bir vücut yapısına sahip olan çocuklara bu konuda özel olarak hazırlanmış fomüllere sahip olan ilaçlar verilmelidir. Paranox fitil ise bu ilaçlardan biridir. Birçok durumda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Çocukların bir aşı takvimi vardır. Bazı aşılarda ise çocuklarda ateş yükselmesi görülebildiği gibi ağrı da görülebildiği için çocuğun zorlanmasına neden olur. Paranox fitil doktor tarafından tavsiye edildiğinde çocukların aşı öncesi kullanması ile ateş kontrol altına alınabilir ve aynı zamanda çocukların ağrı çekmesi engellenebilir. Aşının dışında grip, soğuk algınlığı, ameliyat gibi durumlarda da tercih edilir. Doktor tarafından belirlenen dozlara uyularak kullanılmalıdır.

Paranox Fitil Ne Kadar Sürede Ateşi Düşürür?

Her ilaçta olduğu gibi Paranox fitil ilacının da etkisinin çocukta görülmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Paranox fitil uygulandıktan sonra ilaç vücut tarafından emilerek bağırsak ile mide arasında dolaşımı gerçekleşir. Bu süre ortalama olarak yarım saat sürmektedir. Yarım saat sonra ilaç etkisini göstererek çocukta ateş düşmesi görülür. Bir veya iki saat sonra ise ateş tamamen normale dönmesi beklenir.

Paranox vücutta etken olarak 4 saat civarında kalmaktadır. Devam edecek ateş veya ağrılar için 4 saatte bir kullanma tavsiye edilebilir. Ancak bu süreler içerisinde ateşte düşme veya ağrıda azalma görülmezse doktor ile iletişime geçilmesi gerekir. Fitil kullanıldıktan sonra 1 saat bir kere ateş ölçülmeli ve yarım saat sonra tekrar ateşe bakılmalıdır.

Paranox Fitil Nasıl Kullanılır?

Bebekler için ağrı kesici ilaçlar çeşitlilik gösterir. Şurup formu ile verilen ağrı kesiciler vardır. Bu ağrı kesiciler genel olarak farklı aromalara sahiptir ve bebeklerin rahat içimi için özel olarak formül edilerek üretilir. Bazı ağrı kesicileri ise cilde sürülerek etkili olması beklenir. Bebeklerin özellikle ağız yolu ile ağrı kesici almayı ret ettiği durumlarda ise fitil formundaki ilaçlar tercih edilmektedir. Bu ilaçlardan biri olan Paranox ise fitil formundadır ve bebeklere makat yolu ile uygulanmaktadır. Fitili ilk defa kullanacak olan ebeveynler özellikle dikkatli olmalıdır. Bebeğin anüsüne zarar vermeyecek şekilde ve yavaş bir şekilde fitili uygulamalıdır. Diğer yandan doktorun tavsiye ettiği aralıklar ile fitilin kullanılması çok önemlidir. Aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

Paranox fitil makattan uygulanmaktadır. Uygulama esnasında ise oldukça dikkatli olunmalıdır. Bebeklerin anüs bölgeleri oldukça hassas olduğu için fitilin nasıl kullanılması gerektiği çok iyi bilinmelidir. İlacı makattan vermeden önce bebeğin anüs bölgesine krem sürülebilir. Bu sayede ilacın daha rahat bir şekilde uygulanmasına olanak sağlanacaktır. Fitili bebeğe uygulamadan önce bebek sırtüstü yatırılmalı ve iki bacağı ayağa kaldırılmalıdır. Daha sonra ilacın sivri kısmı makata gelecek şekilde işaret parmağı ile sanki kapı ziline basar gibi ilaç itilmelidir. Bu işlemi yaparken nazik davranılmasına özen gösterilmelidir.

Bebeğin bir süre sırt üstü kalması ve aynı zamanda da bacaklarını birleştirerek fitilin geri gelmesi engellenmelidir.

Calpol ile Paranox Fitil Aynı Anda Verilir mi?

Bebekler için tercih edilen ateş düşürücülerden biri de Calpol’dur. Calpol şurup formundadır ve etken maddesi Parasetamol’dur. Bazı durumlarda ebeveynler çocuklarında gördükleri ateş nedeni ile ilaçları aynı anda veya belirli aralıklarla farklı ilaçlar kullanabilmektedir. Bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü Paranox firil ile Calpol ilaçlarının etken maddesi aynıdır. İkisinin de etken maddesi Parasetamol’dur ve ikisinin bir arada kullanılması sakıncalıdır.

Diğer yandan belirli aralılarla farklı ilaçları kullanmakta herhangi bir fayda göstermediği için kullanılması gereksizdir. Yaşanılan bu tarz durumlarda doktorun tavsiye ettiği ilaç haricinde ilaç kullanılmamalıdır. Eğer bu ilaçlardan herhangi biri verilmişse ve çocukta ateş veya ağrı azalmıyorsa ilaç değiştirmek yerine doktor ile iletişime geçilmesi gerekir.

Paranox fitil ve Peditus Aynı Anda Verilir mi?

Bebeklerin ateşi yükseldiğinde aileler haklı olarak panik halinde olabilmektedir. Ateş düşürücü ilaçlar bebekler için doktor tarafından yazılması önemlidir. Piyasada bulunan birçok bebekler için ateş düşürücü ilaç şurup veya fitil formunda üretilmektedir. Fitilin kullanılma sebebi ise bazı bebeklerin ağız yolu ile ilaç almayı ret etmesidir.

Peditus ve paranox fitil aynı anda verilir mi sorusuna karşı bilinmesi gereklidir ki iki ilacında etken maddesi Parasetamol’dur. Parasetamol etken maddesinin yüksek miktarda kullanılması zehirlenmelere yol açmaktadır. İki ilaçta da aynı etken madde bulunduğu için aynı anda kullanılmaları sakıncalıdır. Eğer ilaçlardan biri kullanılıyor ve ateş düşmüyorsa bu durumda doktora başvurularak ilaç değiştirilebilir.

Paranox Fitil Uyku Yapar mı?

Bebeğinize aşı yapıldığında, tedbir alınan hastalığın mikropları pasif bir şekilde bebeğinizin vücuduna girecektir. Pasif olan mikroplara karşı direnç gösterdiğinden bebeklerde ateşte yükselme görülebilmektedir. Bebeğin ateşi  38,5 dereceyi bulduğunda ateş düşürücü kullanılmalıdır. Paranox fitilde bu ateş düşürücülerden biridir.

Paranox fitil uyku yapar mı sorusuna cevap olarak fitil kullanıldıktan sonra yarım saat sonra etkisini göstermekte ve bu durumda bebekte uyku hali görülebilmektedir. Uyku halindeyken ilaç etken maddesi ile ateşi kontrol altına almaya başlamaktadır. Çocuklarda aşır sonrasında kullanılan Paranox fitil, çocuklarda geçici bir süre uyku yapar ve bu normal bir durumdur. Bebekte normalden daha çok geçmeyen bir uyku hali görülüyorsa bu durumda doktora başvurulmalıdır.

Paranox Fitil Yan Etkileri Nelerdir?

Çocuklar için oldukça güvenilir bir ilaç olan Paranox fitil, nadirde olsa bazı yan etkiler gösterebilmektedir. İlacı kullanacak çocuğun özellikle karaciğer ve böbrek hastalıklarının olmamasına, varsa da bu konuda doktor görüşü alınmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise ilaç karaciğer tarafından emildiği için sağlıklı bir karaciğerin olmaması durumunda sorunlar ortaya çıkarak ilaç yan etki gösterebilir. Aynı şekilde böbreklerde oluşan sorunlar ilacın sorunlara yol açmasına neden olabilir.

Çok ciddi yan etkiler arasında fitil kullanıldıktan sonra çocuğun idrarında bulanıklık ve kan görüldüğünde ilaç kullanımı durdurulmalı ve bu konuda acil doktora başvurulmalıdır. Paranox fitil yan etkileri arasında deride kızarıklık ve kaşıntının yanı sıra döküntülerin görülmesi de ciddi bir durumdur. Çocuğun idrar yapma sıklığının azalması da görülen yan etiler arasındadır.

İlaç özellikle Parasatemol ve Phenobarbital maddelerine alerjisi olan çocuklarda yan etkilerin görülmesi daha olası olmaktadır. İlacı kullandıktan sonra eğer çocukta ateşin düşmediği veya ağrının geçmediği görülürse ilaca devam edilmemesi önerilir. Bu tarz durumlarda doktor ile iletişime geçerek aynı etkiyi gösteren farklı bir ilacın verilmesi istenmelidir. İlacın yan etkileri kullanmadan önce öğrenilmeli ve herhangi bir yan etkide doktora başvurulmalıdır. Nadirde olsa Paranox fitilin yan etkileri arasında mide bulantısı, nefes almakta zorlanma, halsizlik, dudaklarda şişme, ishal görülebilir. Herkesin bünyesinin farklı olması nedeni ile farklı yan etkilerde görülebilir.

Paranox S ile Paranox Arasindaki Fark Nedir?

İki ilacın arasında iki farklı bulunmaktadır. Birinci farkları etken maddeleridir. Paranox s ilacının etken maddesi Parasatemol’dur. Ateş düşürücü etkisinin yanı sıra sırt, bel, ayak ve baş ağrılarında etkili olarak kullanılmaktadır. Paranox ilacının etken maddesinde ise Phenobarbital bulunur. Etken maddelerindeki farklığın yanı sıra biri ilaç olarak ağız yolu ile alınmaktadır. Diğer ise fitil formundadır ve çocuklara fitil olarak uygulanmaktadır.

İki ilaç hemen hemen aynı etkiyi göstermektedir ve hangisinin kullanılması gerektiğini doktor belirlemelidir. Özellikle bebeklerde ağız yolu ile ilaç almadan zorlanılabilir. Bu tarz durumlarda fitil kullanılması gerekebilir. 3 günden fazla geçmeyen ateşte ve 4 günden fazla görülen ağrılarda kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durumu tetikleyen farklı hastalıklar olabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here