( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon

Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon Nedir?

Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon, karaciğerde görülen hiçbir hastalıkla ilişkisi bulunamamış normal karaciğer dokusundan daha az yoğun olarak gösterilmiş lezyonlara verilen isimdir.

Bu ifadeyi tam olarak kavrayabilmek için öncelikle kelimelerin anlamlarını kavramamız gerekiyor.

Karacigerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon görülüyor.
Karacigerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon görülüyor.

Non Spesifik Nedir?

Non spesifik özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Örneğin nonspesifik bir bulgu dediğimizde tüm hastalıklarda görülen,hiçbir hastalığa özgül olmayan bulgu anlamı çıkmaktadır.

Non spesifik kelimesini detaylıca açıklayan yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Hipodens Nedir?

Hipodens kelimesi ise hipo ve dansite kelimelerinin kaynaşmasından oluşmuştur. Hipo düşük, dansite ise yoğunluk demektir. Normale göre düşük yoğunluklu anlamı çıkmaktadır.

Karaciğerde bu şekilde normalden daha az yoğun alanlar görülmesi birçok hastalığın bulgusu olabileceği gibi sağlıksız bir beslenme ve yaşamında sonucu olabilir.

Bu tarz ifadenin yer aldığı bir rapor alırsanız derhal uzman hekime başvurmalısınız. Karaciğer kanseri gibi ağır tablolarda da bu tarz bulgular görülürken bazı sağlıksız beslenme alışkanlıkları neticesinde de görülebilmektedir. O yüzden bir an önce altta yatan patoloji belirlenmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Karaciğerde Hipodens Lezyon Hangi Hastalıklarda Görülür?

Karaciğerde hipodens lezyonlar şu hastalıklarda görülebilmektedir:

Karaciğerde bu hipodens lezyonların en sık sebebi hepatik steatoz adını verdiğimiz karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer genelde sağlıksız bir yaşam biçimini ve beslenmenin sonucudur.

Diğer organlarda görülen hipodens lezyon adlı yazımı okumak için buraya tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon” üzerine 5 yorum

 1. Merhabalar kizimda sag lob segmend 7’de 6 mm capli segmet 4de 2mm hipodenss nonspesifik kezyonlar tomografi sonucu raporlanmis sekilde bilgi aldik bu kizimin hayati yasamini ciddi etkileyebilecek bir durummu tehlikeai varmi doktorlar sadece zaman zaman kan tahlili vereceksiniz duruma gore diyoar acik bilgilenemiyoruz bu durum nedir hocam kafamizda soru isaretini yanitlarsaniz sevinirim iyi gunler

  Cevapla
  • Merhabalar Şenay Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Nonspesifik ile başlayan ifadeler genellikle hiçbir hastalığı işaret etmeyen durumlarda kullanılır ancak bu her zaman böyle değildir. Tomografi sonucunu görmediğim için net konuşamayacağım ama muhtemelen ciddi bir lezyon olarak değerlendirilmediği için düzenli olarak kontrol edilmesine karar verilmiş. Hastayı muayene etmeksizin ve tahlil, tetkik sonuçlarını görmeden söyleyeceğim her şey olasılık olarak kalacaktır. Lütfen bu sonucu hastamızı muayene eden hekiminize götürerek detaylı bilgi alınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Karaciğer sol lobu batın sol üst kadrana doğru uzanım göstermektedir. Karaciğerde segment 2 lokalizasyonunda yaklaşık 4 mm boyutunda ölçülen nonspesifik hipodens lezyon izlendi. Portal venöz sistem doğaldır.
  Burada ciddi bir durum olabilir mi? Hemen bakılması gereken bir durum mu? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. Karaciğer segment 7 de nonspesifik yaklaşık 2.2cm çapında kontrastlı kesimlerde yoğun kontrast tutan lezyon izlenmiştir. Lezyon görünümü nonspesifiktir. Radyolojik takibi uygundur.Özet;diğer değerlendirmeler normal sınırlarındadır.
  Sayın Hocam Konrastlı MR inceleme raporu yukarıdadır. Yorumunuzu rica ederim.Saygılarımla.
  M Aytaç KARA
  Namık Kemal Ün.
  Araştırma Görevlisi /İİBF

  Cevapla
 4. Merhaba,öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Öğrenmek istedigim, karaciğerde 3.6 mm boyutunda hipodens lezyon önemli bir durum yaratabilir mi? Araştırılmalı ve önlem alınmalı mıdır?

  Cevapla

Yorum yapın