Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon

2
2606

Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon Nedir?

Karaciğerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon, karaciğerde görülen hiçbir hastalıkla ilişkisi bulunamamış normal karaciğer dokusundan daha az yoğun olarak gösterilmiş lezyonlara verilen isimdir.

Bu ifadeyi tam olarak kavrayabilmek için öncelikle kelimelerin anlamlarını kavramamız gerekiyor.

Karacigerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon görülüyor.
Karacigerde Nonspesifik Milimetrik Hipodens Lezyon görülüyor.

Non Spesifik Nedir?

Non spesifik özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Örneğin nonspesifik bir bulgu dediğimizde tüm hastalıklarda görülen,hiçbir hastalığa özgül olmayan bulgu anlamı çıkmaktadır.

Non spesifik kelimesini detaylıca açıklayan yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Hipodens Nedir?

 

Hipodens kelimesi ise hipo ve dansite kelimelerinin kaynaşmasından oluşmuştur. Hipo düşük, dansite ise yoğunluk demektir. Normale göre düşük yoğunluklu anlamı çıkmaktadır.

Karaciğerde bu şekilde normalden daha az yoğun alanlar görülmesi birçok hastalığın bulgusu olabileceği gibi sağlıksız bir beslenme ve yaşamında sonucu olabilir.

Bu tarz ifadenin yer aldığı bir rapor alırsanız derhal uzman hekime başvurmalısınız. Karaciğer kanseri gibi ağır tablolarda da bu tarz bulgular görülürken bazı sağlıksız beslenme alışkanlıkları neticesinde de görülebilmektedir. O yüzden bir an önce altta yatan patoloji belirlenmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Karaciğerde Hipodens Lezyon Hangi Hastalıklarda Görülür?

Karaciğerde hipodens lezyonlar şu hastalıklarda görülebilmektedir:

 • İyi huylu tümörler
 • Kötü huylu tümörler
 • İyi huylu kistler
 • Fokal yağ infiltrasyonları
 • Fokal nodüler hiperplaziler
 • Pyojenik abseler
 • Bazı diğer hastalıklar
 • Safra Kesesi Hastalıkları

Karaciğerde bu hipodens lezyonların en sık sebebi hepatik steatoz adını verdğimiz karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer genelde sağlıksız bir yaşam biçimini ve beslenmenin sonucudur.

Diğer organlarda görülen hipodens lezyon adlı yazımı okumak için buraya tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

 1. Merhaba,öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Öğrenmek istedigim, karaciğerde 3.6 mm boyutunda hipodens lezyon önemli bir durum yaratabilir mi? Araştırılmalı ve önlem alınmalı mıdır?

 2. Karaciğer segment 7 de nonspesifik yaklaşık 2.2cm çapında kontrastlı kesimlerde yoğun kontrast tutan lezyon izlenmiştir. Lezyon görünümü nonspesifiktir. Radyolojik takibi uygundur.Özet;diğer değerlendirmeler normal sınırlarındadır.
  Sayın Hocam Konrastlı MR inceleme raporu yukarıdadır. Yorumunuzu rica ederim.Saygılarımla.
  M Aytaç KARA
  Namık Kemal Ün.
  Araştırma Görevlisi /İİBF

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here