( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Nonspesifik Nodül Nedir?

Nonspesifik Nodül, tıpta sıkça karşımıza çıkan rapor cümlelerinden bir tanesidir. Bir hastalığınız için hastaneye gittiniz ve hekiminiz sizi muayene ettikten sonra BT veya MR gibi görüntüleme tetkikleri istedi. Filmleri çektirdiniz ve sonuç almaya gittiniz. Sonuçları aldınız ancak bir sorun var. Aldığınız sonuç kağıdında nonspesifik nodül ile devam eden bir ifade yazıyor ve ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. İşte bu noktada yazımızın sizi aydınlatacağını düşünüyorum.

nonspesifik nodül ne demek tıp
Nonspesifik nodüller vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Nonspesifik nodüller genellikle akciğerle ilgili yapılan tetkiklerde ortaya çıktığı gibi vücudun herhangi bir yerinde de nonspesifik özellikle nödüller görülebilir. Nodül, vücutta yer alan dokuların normalden fazla çoğalarak oluşturduğu yapılara verilen isimdir. Nodül kelimesi geçince çoğu zaman insanların aklına kötü huylu hastalıklar gelmektedir. Oysa nodül hem iyi huyla hem kötü huylu hastalıklarla ilişkili olabilmektedir.

Nonspesifik nodül ise belirli bir duruma özgün olmayan doku büyümesi olarak çevrilebilir. Vücutta veya herhangi bir organda tek başına nonspesifik nodül görülmesi muayene bulgularıyla beraber değerlendirildiğinde bir anlam ifade edebilir. Eğer sizlerde raporunuzda yazan nonspesifik ifadesinin tam olarak ne anlama geldiğini merak ediyorsanız alt tarafta yer alan yorum kısmına raporunuzda yazan ifadenin tamamını hızlıca yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın