Nonspesifik Nodül Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Nonspesifik Nodül, tıpta sıkça karşımıza çıkan rapor cümlelerinden bir tanesidir. Bir hastalığınız için hastaneye gittiniz ve hekiminiz sizi muayene ettikten sonra BT veya MR gibi görüntüleme tetkikleri istedi. Filmleri çektirdiniz ve sonuç almaya gittiniz. Sonuçları aldınız ancak bir sorun var. Aldığınız sonuç kağıdında nonspesifik nodül ile devam eden bir ifade yazıyor ve ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. İşte bu noktada yazımızın sizi aydınlatacağını düşünüyorum.

nonspesifik nodül ne demek tıp
Nonspesifik nodüller vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Nonspesifik nodüller genellikle akciğerle ilgili yapılan tetkiklerde ortaya çıktığı gibi vücudun herhangi bir yerinde de nonspesifik özellikle nödüller görülebilir. Nodül, vücutta yer alan dokuların normalden fazla çoğalarak oluşturduğu yapılara verilen isimdir. Nodül kelimesi geçince çoğu zaman insanların aklına kötü huylu hastalıklar gelmektedir. Oysa nodül hem iyi huyla hem kötü huylu hastalıklarla ilişkili olabilmektedir.

Nonspesifik nodül ise belirli bir duruma özgün olmayan doku büyümesi olarak çevrilebilir. Vücutta veya herhangi bir organda tek başına nonspesifik nodül görülmesi muayene bulgularıyla beraber değerlendirildiğinde bir anlam ifade edebilir. Eğer sizlerde raporunuzda yazan nonspesifik ifadesinin tam olarak ne anlama geldiğini merak ediyorsanız alt tarafta yer alan yorum kısmına raporunuzda yazan ifadenin tamamını hızlıca yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın