( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Memede Kalsifikasyon Tehlikeli midir?

Memede Kalsifikasyon Nedir?

Meme Kalsifikasyonları, meme bölgesindeki yumuşak dokunun içerisinde kalsiyum miktarının artıp birikmesiyle oluşmaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü meme kalsifikasyonlarını ikiye ayırmıştır:

  1. Makro Kalsifikasyonlar
  2. Mikro Kalsifikasyonlar
meme kalsifikasyonları
Meme kalsifikasyonlarıyla ilişkili görsel

Kalsifikasyonlar genelde erkeklerde bu bölgede görülmezler. 50 yaş üzeri kadınlarda sık görülmektedirler. Meme ağrısı bazı durumlarda eşlik edebilir.

Meme Kalsifikasyonları Neden Oluşur?

Bu bölgedeki kalsifikasyonların birçok sebebi olabilmektedir. Başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Meme yaralanmaları
  • Bazı hücre sekresyonları
  • Enfeksiyonlar
  • Kanser için radyoterapi uygulamaları

Göğüs bölgesinde gördüğümüz kalsifikasyonların bir çoğu kanser değildir. Ancak bazı kalsifikasyonlar meme kanserinin erken belirteci olabilmektedirler.

Meme Kalsifikasyonları Nasıl Teşhis Edilir?

Memedeki bu kalsifikasyonlar normal göğüs muayenesi sırasında doktor tarafından tespit edilemeyecek küçüklüktedir. Kalsifikasyon görüldü denilebilmesi için hastaya mamografi çekilmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca doktorunuz şüpheli bulunan kalsifikasyonlar için dokudan biyopsi alınıp incelenmesini veya takip edilmesini isteyebilir.

Memede Kalsifikasyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz bu kalsifikasyonları mamografi ile gördükten sonra tedavi edilebilmek için bazı minör cerrahi girişimler uygulayabilir. Zararsız gördüğü ya da şüphelendiği kalsifkasyonları ise takip altına alacaktır.

Kalsifikasyonlardan Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

Erken yaşlarda mamografi adını verdiğimiz görüntüleme yöntemiyle taranmalısınız. Doktorunuzun belirlediği aralıklarla mamografi çekilmeli ve erken tanı almalısınız. Çünkü meme kanserinde erken alınan tanılarda tedavi oranları çok yüksek ve başarılıdır.

Bu yazıdan sonra meme hastalıkları ile ilgili yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum. Yazıma https://doktordanhaberler.com/meme-hastaliklari-icin-hangi-doktora-gidilmelidir/ linkine tıklayarak gidebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın