Meme Kalsifikasyonları

0
867

Meme Kalsifikasyonları Nedir?

Meme Kalsifikasyonları, meme bölgesindeki yumuşak dokunun içerisinde kalsiyum miktarının artıp birikmesiyle oluşmaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü meme kalsifikasyonlarını ikiye ayırmıştır:

  1. Makro Kalsifikasyonlar
  2. Mikro Kalsifikasyonlar
Meme kalsifikasyonlarıyla ilişkili görsel

Kalsifikasyonlar genelde erkeklerde bu bölgede görülmezler. 50 yaş üzeri kadınlarda sık görülmektedirler.

Meme Kalsifikasyonları Neden Oluşur?

Bu bölgedeki kalsifikasyonların birçok sebebi olabilmektedir. Başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Meme yaralanmaları
  • Bazı hücre sekresyonları
  • Enfeksiyonlar
  • Kanser için radyoterapi uygulamaları

Göğüs bölgesinde gördüğümüz kalsifikasyonların bir çoğu kanser değildir. Ancak bazı kalsifikasyonlar meme kanserinin erken belirteci olabilmektedirler.

Meme Kalsifikasyonları Nasıl Teşhis Edilir?

Memedeki bu kalsifikasyonlar normal göğüs muayenesi sırasında doktor tarafından tespit edilemeyecek küçüklüktedir. Kalsifikasyon görüldü denilebilmesi için hastaya mamografi çekilmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca doktorunuz şüpheli bulunan kalsifikasyonlar için dokudan biyopsi alınıp incelenmesini veya takip edilmesini isteyebilir.

Meme Kalsifikasyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz bu kalsifikasyonları mamografi ile gördükten sonra tedavi edilebilmek için bazı minör cerrahi girişimler uygulayabilir. Zararsız gördüğü ya da şüphelendiği kalsifkasyonları ise takip altına alacaktır.

Kalsifikasyonlardan Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

Erken yaşlarda mamografi adını verdiğimiz görüntüleme yöntemiyle taranmalısınız. Doktorunuzun belirlediği aralıklarla mamografi çekilmeli ve erken tanı almalısınız. Çünkü meme kanserinde erken alınan tanılarda tedavi oranları çok yüksek ve başarılıdır.

Yararlanılan Kaynaklar:


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here