( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Sekresyon Tıpta Nedir?

Sekresyon Nedir?

Sekresyon tıpta, salgı, salgılama, salgılanma, salgılanım anlamına gelmekle beraber sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.  Çoğu zaman vücutta bulunan yapıların normal bir şekilde çalışabilmesi için bazı dokuların salgı oluşturarak ortama vermesi gerekir. İşte bu dokuların ürettiği sıvılara sekresyon adı verilir.

sekresyon nedir

Halk arasında sümük olarak bilinen mukus burundan salgılanan bir sekresyondur aslında. Farklı bir örnek vermek gerekirse ciğerleriniz üşüttüğünde veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde öksürük ve balgam ortaya çıkar. Balgamda tıpkı mukus gibi bir sekresyondur.

Aşırı sekresyon hakkında bilgi almak için doktordanhaberler.com/asiri-sekresyon/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Sekresyon Neden Olur?

Sekresyon nedir konusuna vücutta salgılanan sıvılar olarak açıklık getirdik. Fakat bu sekresyonlar neden salgılanır hakkında henüz bilgi sahibi değiliz. Bu noktada şunu belirtmeliyim ki sekresyonların salgılanma amacı salgılandığı dokuya bağlı olarak farklılıklar gösterir. Örneğin ağızdaki sekresyonlar ile karaciğerin sekresyonları farklı amaçlarla oluşturulur.

Şimdi hep beraber sekresyon çeşitleri hakkında bilgilere göz atalım.

Pulmoner Sekresyon Nedir?

Pulmoner sekresyon, solunum sekresyonu ya da farklı bir deyişle akciğer sekresyonu, ciğerlerde işleyişin rahatlıkla sürdürülebilmesi için üretilen sıvılardır. Hastalık durumunda pulmoner sekresyon artış gösterir. Örneğin balgam bir pulmoner sekresyondur.

Vajinal Sekresyon Nedir?

Vajina içerisinde cinsel birleşme sırasında birleşimin en uygun biçimde sağlanabilmesi amacıyla yine bu bölgede bulunan salgı bezleri tarafından üretilen sıvılara vajinal sekresyon adı verilir.

Mide Sekresyonu Nedir?

Midede sekresyon ya da gastrik sekresyon günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin mideye geldiğinde rahatlıkla sindirilebilmesinin sağlanması amacıyla bu bölgede bulunan salgı bezleri tarafından üretilen sıvıya verilen isimdir.

Bu konuyu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey varsa alt tarafta yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın