Memede Kitle için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Memede kitle ortaya çıktığı zaman bu durum memedeki salgı bezlerinin tıkanması sonucu oluşan basit meme kisti olabileceği gibi meme kanseri ve benzer tehlikeli hastalıkları işaret edebilir. Memede kitle, memede sertlik, memede şişlik, memede kist gibi şikayetlerde hastalar olabildiğince bilinçli olmalıdır. Nasıl olsa geçer deyip ertelememelidir. İnternet ortamında gezinirken memede kitleye hangi bölüm bakar şeklinde çok fazla sorulan soru olduğunu gördüm. Bu konuya açıklık getirmek istedim. Haydi yazımıza başlayalım.

Memede Sertlik için Hangi Doktora Gidilir?

Memede sertlik ortaya çıkmasının çok farklı sebepleri olabilir. Çok benign nedenleri olabileceği gibi malign sebepleri de olabilir. Bu nedenle iyi huylu bir lezyon mu ya da kötü huylu bir lezyon mu mutlaka tespit edilmelidir. Bu tespite göre tedavi yaklaşımı belirlenir ve uygulamaya konulur. Eğer memenizde sertlik varsa mutlaka bunu ciddiye alınız ve bir hekime başvurunuz. Peki memede sertlik için hangi bölüme başvurayım?

memede kitle için hangi bölüme gidilir
Memede kitle, sertlik, şişlik ve kit için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabı.

Meme sertliği için başvurulması gereken bölüm genel cerrahi bölümüdür. Genel cerrahi bölümü doktoru ilk önce şikayetlerinizi dinleyecektir. Ardından her iki memenizin muayenesini gerçekleştirecektir. Meme muayenesi sonrasında meme sertliği hakkında fikir sahibi olacaktır. Daha sonra tetkik, tahlil veya meme biyopsisi isteyebilir. Diğer meme hastalıkları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Memede Şişlik Var Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Memede şişlik görülmesi çoğu zaman meme ağrısının eşlik ettiği bir durumdur. Meme ağrısı ve şişliği olan hastalar memede sertlik olan hastalar gibi oldukça dikkatli davranmalıdırlar. Mutlaka bir hekime başvurmalı ve muayene olmalıdırlar. Memedeki şişlik kanser gibi ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi basit nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Ayrıca memede şişlik dokununca acıma, kızarıklık yapabilir. Bu nedenle bunun ayırt edilmesi gerekmektedir. Peki memede şişlik için hangi doktora gidilir?

Memede şişlik ve dokununca acıma olması durumu için gidilmesi gereken bölüm genel cerrahi bölümüdür. Genel cerrahlar meme muayenesinin ardından yapacağı mamografi gibi tetkik ve tahliller neticesinde size buna neyin sebebiyet verdiğini söyleyecektir.

Memede Kist için Hangi Bölüme Gidilir?

Memede kist ortaya çıkması durumunda yine önceki başlıklarda belirttiğim gibi ciddi hastalıklara işaret edebilir. Bu nedenle meme kistinin mutlaka tetkik edilmesi gerekir. Tetkik edildiğinde meme kistinin neden olduğu ortaya çıkar. Altta yatan neden bulunduğunda malign lezyon mu benign lezyon mu olduğu anlaşılır. Peki memede kist için hangi doktora gidilmeli?

Memede kist şikayeti için gidilmesi gereken bölüm genel cerrahidir. Genel cerrahi bölümü hekimleri yine meme muayenesi yapacak ve ardından tetkik ve tahliller isteyecektir. Muayene sonrasında memede ortaya çıkan kistin neden olduğu tespit edilecek ve ona yönelik tedavi başlanacaktır.

Genel olarak memede sertlik, kitle, şişlik gibi şikayetler için ilk etapta genel cerrahi bölümüne başvurulur. Genel cerrahi hekimleri tehlikeli gördükleri veya tehlike potansiyeli olan bireyleri onkoloji bölümüne sevk edebilirler. Sizde durumunuzu alttaki yorum bölümüne detaylı yazarsanız doğru yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım.

Dilerseniz genel cerrahi bölümünün ilgilendiği hastalıklar hakkında hazırlamış olduğum yazımı https://doktordanhaberler.com/genel-cerrahi-hangi-hastaliklara-bakar/ linkini takip ederek okuyabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın