Tıpta Kalsifikasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kalsifikasyon, kalsiyumu vücut hücrelerinde birikmesi ve ilgili dokunun zamanla sertleşerek normal yapısını kaybetmesi ile sonuçlanan sürece verilen isimdir. Tıpta sıkça kullanılır ve Türkçe tam karşılığı kireçlenmedir. Normalde vücuda giren kalsiyumun yüzde 99 kadarı kemiklerde ve dişlerde depolanırken kalan yüzde 1 lik kısmı ise kanda çözünerek taşınır. Vücutta bazı patolojik durumlar ortaya çıktığında ise bu kanda çözünmüş olan kalsiyum farklı dokularda birikmeye başlar. Bu birikim en kolay x ışınları kullanılarak çekilen röntgen filmlerinde görülür.

kalsifikasyon nedir
Okla işaretlediğim bölgede normalden daha parlak kalsifiye alanları görüyorsunuz.

Kalsifikasyon konusu ile ilgili merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tıpta Kalsifikasyon Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Iyi gunler hocam size rica ediyorum esim rahatsizlandi acile gitti bizden iki kere tomografi cekimi istediler sonuc olarak birsey soylemediler tekrar nobet gecirmesin diye ilac verdiler hazirana mr eeg gunu aldik ama daha cok vakit var mr eeg gunu icib ben merak ediyorum lutfen beni bilgilendirirmisiniz. Kranial bt tarafimizca degerlendirildigi kadariyla sag frontal bolgede sınırlı duzenli hiperdens alan saplandi. Nobetci hekime danisildi kaldifikasyonla uyumlu oldugu belirtildi lutfen yorumlarmisiniz ne demek oluyo biz anlamiyoruz tekrar nobet gecirmesinden yada bise olmasindan cok korkuyorum simdiden tesekkurler.

    Cevapla

Yorum yapın