Meme Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Meme Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Meme ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkan meme ağrısı, farklı yaş gruplarından kadınların anatomik yapısını da etkileyen önemli bir rahatsızlık olmasının yanı sıra olası bir hastalığa işaret etmesi nedeniyle de gözlem altında tutulması gereken bir rahatsızlıktır.

meme agrisi icin hangi bolume gidilir
Meme ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Özellikle adet (regl) döneminde birçok kadında fiziksel belirtiler arasında yer alan meme ağrısı, tercih edilen iç çamaşır türünden memelerin anatomik yapısına, herhangi bir hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçlardan yanlış egzersiz alışkanlıklarına kadar geniş bir etken listesi oluşturmaktadır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken asıl esas, yaşanan meme ağrısı ile beraber bu ağrıya neden olan etkenler ve süreci nasıl etkilediğidir.

Cinsel birliktelik sonrası ortaya çıkan meme ağrısı çoğu zaman geçici ağrılar sınıfında yer alsa da, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan ve istikrarlı bir süreçte devam eden ağrılar rahatsız edici olmalarının yanı sıra riskli hastalıklara da işaret edebilmektedir.

Memede oluşan hastalıklardan olan paget hastalığına göz atmak için hemen tıklayınız.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminde ortaya çıkan ağrının yanı sıra gündelik yaşamda ortaya çıkan meme ağrısı, çoğu zaman anatomik nedenlerle ortaya çıkan kalp hastalığını işaret eden etkenlerden kaynaklı da olabilmektedir. Söz konusu sürecin doktor tavsiyesi ve tedavi metodu doğrultusunda sağlıklı bir şekilde gözlem altında tutulması ve öngörülen tedavinin sürekliliği iyileşme sürecinin esasları arasında yer almaktadır.

Peki, adet dönemi dışında ortaya çıkan ve birçok farklı yaş grubundan kadının şikâyetlerine neden olan meme ağrısının en yaygın nedenleri nelerdir?

 1. Anatomik yapıya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Kas iskelet sistemindeki form bozukluğu meme ağrısı şikâyetlerinin en bilinen nedenleri arasında yer alır.
 2. Yanlış iç çamaşırı tercihi. Sutyen kullanımlarında destekli, sarkmayı önleyecek ya da büyük gösterecek yapıya sahip tercihler beraberinde anatomik sorunlar ve meme ağrısı gibi şikâyetlere neden olmaktadır. Bunun en büyük nedeni memenin büyük görünmesi için tercih edilen büyük boy sutyenler ya da tam tersi büyük boyuttaki memeleri saklamak için tercih edilen küçük boyutlu sutyenlerdir. (Gün içinde esneklik payı olmayan sutyen, meme bölgesinde sıkışma meydana getirmekte ve zaman içinde çeşitli ağrılara zemin hazırlamaktadır.)
 3. Yanlış egzersizler. Kontrolsüzce yapılan egzersizler doğrudan kas iskelet sistemini etkilediği için meme ağrısı gibi rahatsızlıklarla sıkça karşılaşılmaktadır.
 4. Sağlıksız ve düzensiz beslenme. Sebze ve meyve tüketiminin azalmasıyla sistemde meydana gelen zayıflama, meme ağrısının ortaya çıkmasında önemli rol oynar.
 5. Çikolata yeme alışkanlığı ve kafein içeren sıvıların aşırı tüketimi meme ağrısına neden olan en belirgin nedenler arasında yer almaktadır.

Meme Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm Bakar?

Herhangi bir nedenle bağlı olsun ya da olmasın, meme ağrısı şikâyetinizin olması durumunda gitmeniz gereken bölüm Genel Cerrahi (Hariciye) bölümüdür. Genel olarak meme hastalıkları için yapılması gerekenleri ve gidilmesi gereken bölümleri anlattığım yazıma “meme hastalıkları için hangi bölüme gidilmelidir” linkine tıklayarak gidebilirsiniz.


Meme ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Meme Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 3 yorum

 1. İyi günler sağ mememin ucunda sızlama oluyor ve arada sağ meme de ağrı oluyor. Sizce ne yapmaliyim

  Cevapla
 2. Memelerim adet olduktan sonra bir anda acimaya başladı kesinlikle dokunamiyorum o kadar aciyoki sızlıyor adeta ne yapmam gerekiyor hangi doktora gitmem gerek

  Cevapla
 3. Adet döneminden ongün sonra her iki göğsümde aşırı sğrı oluyor hafif dokunsam bile ağrıyor bu dört aydır böle ne yapmam gerekiyor hangi bölüme gitmem lazım cevap için şimdiden teşekürler

  Cevapla

Yorum yapın