Kulak Arkasında Şişlik için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kulak Arkasında Şişlik ve Beze için Hangi Bölüme Gidilir?

Kulak arkasında görülen şişkinlikler kimi zaman önemsenmese de aslında ciddi sorunların belirtisi olabilir. Kulak arkası şişkinliği tek başına kendisi bir hastalık değildir. Vücutta görülen bir hastalık şişkinliğe neden olmaktadır. Kulak arkası şişlik ve beze için hangi doktora gidilir konusunda önemli olan şişkinliği nedeninin doğru tespit edilmesidir.

el titremesi icin hangi bolume gidilir
Eltitremesi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kulak Arkası Şişkinliği Nedenleri Nelerdir?

Şişkinlik nedenleri çoktur. Bazı nedenler oldukça basit olmakta ve kısa sürede geçmektedir. Aslında bazı şişkinlik ve beze oluşumları ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Kulak arkasında görülen şişkinlik nedeni çeşitli kanserler nedeni ile olabilir. Bu konuda cilt kanseri, kan kanseri veya tükürük bezi kanseri kulak arkasında beze oluşmasında etkili olabilmektedir. Bu hastalıklar nedeni ile oluşan şişkinlikler her geçen gün büyür ve ağrılı olur. Kulak bölgesinde oluşan ağrılar hakkında bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/kulak-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkini takip ediniz.

Beze oluşmasının bir diğer nedeni ise seboreik dermatit yani aşırı yağlanma nedeni ile oluşan iltihaptır. Aşırı yağlanma nedeni ile vücudun çeşitli noktalarında bezeler oluşabilir. İleri seviyelerde iltihaplanmalar oluşur ve buda en çok kulak arkasında şişkinlik ile kendini belli eder. Şişkinliğin oluğu yerde kızarıklıkta görülebilir. Kulak kirinde artış olduğunda neler görüldüğünü anlatan yazıma https://doktordanhaberler.com/kulak-kiri-temizleme-ve-yikamasi-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kulak arkasında oluşan şişkinliklerin en sık görülen sebeplerinden biri ise sivilcedir. Sivilceler cilt yüzeylerinde görülen nodüllerdir. Hormonlarda görülen değişikliklerin nedeni ile çıkabileceği gibi cildin yeteri temizliği yapılmadığı zamanlarda da görülebilir. Kulak arkasında da sivilceler çıkarak şişkinliğe neden olabilir.

Bu sebeplerin yanı sıra bağışıklık sisteminin zayıflaması ile görülen Lupus ve Hashimoto hastalıkları da lenf bezlerinin doğru çalışmasına engel olur ve şişkinlikler oluşturabilir.

Kulak Arkasında Şişlik ve Beze için Hangi Doktora Gidilir?

Kulağınızın arkasında görülen şişkinliğin nedenini bulmak ve tedavi yollarını araştırmak için doktora başvurmak alacağınız en doğru karar olacaktır. Bu konuda başvurmanız gereken doktor ise bir Kulak Burun Boğaz uzmanı olmalıdır. İlk tedavini KKB uzmanı tarafından başlatılacaktır. Ancak yukarıda saydığımız bazı nedenlerden dolayı farklı doktoralara sevk edilme durumunuz olabilir.

Örnek olarak sivilce ile ilgili bir sorundan dolayı kulak arkasında şişkinlik görülüyorsa KKB uzmanının yanı sıra cildiye uzmanına da gitmenize gerekebilir. Aynı şekilde ileri safhalarda ciddi hastalıklardan dolayı şişkinlikler oluşmuşsa bu durumda da ilgili bölümlere sevkiniz yapılacaktır.

Kulak Arkası Şişkinlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu konuda tek bir tedavi yöntemi söylemek imkansızdır. Belirttiğimiz gibi şişkinlik bir hastalık değil, çeşitli hastalıkların oluşturduğu bir belirtidir. Bu nedenle öncelikle bezenin veya şişkinliğin neden meydana geldiğini bulmak ilk yapması gerekendir. Neden doğru tespit edildikten sonra tedavi daha net uygulanarak şişkinlik veya bezenin ortadan kalması sağlanabilir.

Tedavi ise çeşitli yöntemlerle uygulanabilmektedir. Çeşitli krem ve hap formundaki ilaçlarla tedavi edilebildiği gibi ileri seviyelerde ise cerrahi operasyonlara ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. En doğru tedavi yöntemini uzman doktorunuz belirleyerek tedavi sürecini yönetecektir. Bu yazımdan sonra kulak memesinde şişlik başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum. Bunun için https://doktordanhaberler.com/kulak-memesinde-kist-beze-ve-sertlik-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkini takip ediniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın