Kreval Şurup En Kapsamlı İlaç Rehberi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kreval Şurup genellikle üst solunum yollarının enfeksiyonlarında kullanılan antitüssif adı verilen öksürük baskılayıcı ilaçlar grubunda olan etkili ve güçlü bir ilaçtır. Şurup formundadır ve hekimler tarafından çok sık olarak reçete edilir. Şurubun tadı hastalar tarafından genellikle çok beğenilir. Öksürük şikayeti olan hastalar için her durumda olmasa bile çoğu durumda tedavi edicidir ancak bu ilacı hasta kendi isteği ve bilgisi doğrultusunda kullanmamalıdır. Mutlaka bir doktora muayene olduktan sonra reçete etmesi halinde kullanmalıdır.

Kreval Şurup Nedir?

Kreval Şurup, öksürük şikayeti olan hastalar tarafından iyi bilinen antitüssif bir ilaçtır. 100 ml ve 200 ml’lik formları vardır ve cam şişede satılır. Semptomatik tedavide kullanılması esas olan bu ilaç kuru öksürük ve diğer öksürük çeşitlerinde başarılı sonuçlar verir ancak bu durum hastadan hastaya göre değişkenlik gösterir.

Kreval şurup etken maddesi bütamirat sitrat olarak bilinmektedir.

Kreval Şurup
Kreval Şurup, öksürük tedavisinde kullanılır.

Öksürük normalde boğaz, trakea,bronşlar ve diğer solunum yollarındaki mevcut sekresyonlara ve mukoza zarlarında süregelen enfeksiyona karşı vücudumuzun bir tepkisidir. Aslında ciddi bir savunma mekanizmasıdır. Öksürüğün kesilmesini bazı durumlarda istemesek te bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. [1][Butamirate citrate in control of cough in respiratory tract inflammation] – PubMed (nih.gov)

Kreval Şurup Ne İşe Yarar?

Kreval temel olarak öksürük baskılayıcı ilaçlar grubundadır ve temel görevi öksürüğü azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Öksürüğü tedavi etmeyi amaçlayan ilaçlar etki mekanizması bakımından ciddi farklılıklar gösterirler. Bu ilaç bronkospazmı ve anti inflamatuar etkiyi ortadan kaldırarak hava yollarında ortaya çıkmış olan direnci azaltır. Dolayısıyla hastalar rahatlamış hissederler.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Bu husus hastalar tarafından sıkça karıştırılır ve yanış uygulamaların ortaya çıkmasına neden olur. Öksürük baskılayıcı ilaçlar bir kişinin hastalığını tedavi etmez. Sadece öksürük semptomunu giderir ve hasta öksürmediği için iyileştiğini veya tedavi olduğunu düşünür. Bu sık yapılan bir hatadır. Bu gibi durumlarda öncelikle öksürüğün neden ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Altta yatan patolojik durum bulunduktan sonra bu duruma yönelik ilaç tedavisi düzenlenirse hasta tedavi edilmiş olur. Aksi durumda hasta sadece öksürüğünü hissetmeyecek ancak altta yatan patolojik durum vücudu yormaya devam edecektir.

Kreval şurubun etkisi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişmekle beraber ağız yoluyla alındıktan 15 dakika sonra görülmeye başlanır.

İşte kreval şurubun kullanıldığı hastalıklar:

şeklinde listeyi uzatabiliriz. İçerisinde öksürük olan hemen hemen tüm hastalıklarda doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanımı sağlanabilir. Mutlaka doktor önerisi doğrultusunda verilmelidir. [2]Cough in Adults – Pulmonary Disorders – Merck Manuals Professional Edition

Kreval Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı doktorunuz reçete etmediği sürece yanlış uygulamalara sebebiyet verebileceğinizden ötürü kullanmayınız. Sadece hekiminiz reçete ettiğinde, hekiminizin önerdiği doz, sıklık ve süreye göre kullanım yapınız.

YaşDurumDoz
0-1 YaşKullanılamaz ×
1-6 YaşKullanılamaz ×
6-12 YaşKullanılabilir ✓Günde 3 defa 2 ölçek
12-18 YaşKullanılabilir. ✓Günde 3 defa 3 ölçek
18+ YaşKullanılabilir. ✓Günde 4 defa 3 ölçek

Bu tabloda verdiğim dozlar ilacın rutin kullanım şeklidir ancak hekiminiz duruma göre 6 yaş altı bir çocuğunda kullanmasını isteyebilir. Bu noktada esas olan hekimin hastasını muayene ettikten sonraki kararıdır.

Önemli !!! Lütfen hekiminizin size önerdiği doz dışında kullanmayınız.

Kreval şurup doktorun önerdiği şekilde ölçek yardımıyla ağızdan alınır. İlacın dozunu ayarlayabilmeniz için içerisinde dereceli ölçeği bulunmaktadır. Ölçeği her kullanımdan sonra iyice yıkayınız. Aksi durumda bakteri ve diğer mikroorganizmaların üremesine sebebiyet verebilirsiniz.

Bu şurup sadece aç karnına ya da sadece tok karnına alınmalı şeklinde önerilerde gerçeği yansıtmamaktadır. Kreval şurup aç ya da tok karna herhangi bir zamanda kullanılabilir ancak esas olan hekiminizin reçetesinde yer alan kullanım şeklidir.

Kreval şurup kullanım süresi doktorunuz tarafından belirlenir. Doktorunuz farklı bir süre önerisi yapmadığı sürece 7 günden fazla kullanmayınız.

Açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmesi gereken bu ilaç oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.

Öksürük Şikayetiniz için Hangi Bölüme Başvuracağınızı Bilmiyor musunuz?

Öksürük için Hangi Doktora Gidilir?

Kreval Öksürük Şurubu Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Kreval şurubundan bazı yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Genellikle ortaya çıkan yan etkiler ilacın kullanılmaya başlanmasıyla başlar ve ilaç bırakıldığında ortadan kaybolur. Hastaların yüzde 0.5 ile yüzde 1 kadarında görülür.

Oldukça nadir olarak ortaya çıkan bu etkiler çoğu zaman tedavi sırasında veya sonrasında kendiliğinden geçer. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra istenmeyen bir etki fark ederseniz derhal ilacı size reçete eden hekime başvurunuz. Eğer hayati fonksiyonlarını etkileyen etkiler ortaya çıkarsa en yakın acil servise başvurmanız faydalı olacaktır.

Kreval Şurup Muadili ve Fiyatı

Kreval şurup güncel fiyatı sonra olarak 30,58 TL olarak bilinmektedir ancak en doğru bilgi için eczacınıza ulaşmanız daha faydalı olacaktır.

Muadil AdıFiyatı*
Notuss Şurup30.38 TL
Bütirol Şurup30.23 TL
Tusamol Şurup30.58 TL
Codactiv Şurup27.75 TL
Tuscod Şurup30.58 TL
* Yazının yazıldığı gün baz alınmıştır.

Kreval şurup hakkında sormak istediklerinizi veya aklınıza takılan hususları alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazarak cevaplamamı bekleyebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın