Sinüzit için Hangi Doktora Gidilir?

0
9444

Sinüzit için Hangi Doktora Gidilir?

Sinüzit için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Sinüzit, aslında rahatsızlık adından ziyade; kafatası içinde yer alan göz arkaları, alın ve yanak gibi hava ile dolu boş alanlara verilen sinüs isminden türemek sureti ile hayat bulmaktadır.

sinuzit icin hangi doktora gidilir
Sinüzit için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Normal şartlar altında, herhangi bir problem olmadığı müddetçe, genellikle kişiler elbette ki sinüslerinden haberdar olmamaktadır. Ancak bir sorun doğduğu takdirde, yaşanan rahatsızlığa dayalı olarak hasta kimseler; sinüslerin yapısı hakkında bilgi edinmek ile birlikte, sinüzit hastalığı ile de yakından tanışmış olmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Sinüzite hangi doktor bakar?
  2. Sinüzite hangi bölüm bakar?
  3. Sinüzit için hangi bölüme gitmeliyim?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde sinüzit için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Sinüzit Hastalığı İle Hangi Bölüm / Doktor İlgilenir?

Özellikle zikredildiği üzere kronik bir etki de barındırmakta olan ve kişilerin yaşam kalitesinin düşmesi hususunda, son derece etkili bir rol oynayan sinüzit hastalığının teşhis ve tedavisi için hastanelerin Kulak Burun Boğaz polikliniklerine başvurmak ve ilgili uzman hekimler tarafından muayene olunmak gerekmektedir.

Sinüzit Hastalığının Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

Sinüzit hastaları, başları içinde yoğun bir ağırlık hissi taşımanın yanı sıra; ağrıya nefes alıp vermenin zorluğu da eşlik edebilmektedir. Genel olarak, bakteri, virüs ve hatta mantar gibi etkenlerden de kaynaklanabilmekte olan sinüzit; sinüslerin iltihap kapması sonucunda meydana gelmektedir. Eğer sinüs olarak isimlendirilen hava boşlukları, sürekli olarak iltihaplanmak sureti ile sıkıntılar doğuruyorsa ve asla iyileşme de görülmüyor ise; hastanın kronik sinüzit yaşamakta olduğu kabul edilmektedir.

Buna nazaran, oldukça kısa zaman dilimleri içinde iyileşme sürecinin görülmekte olduğu vakalar ise akur sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Akut sinüzit türü, genellikle grip ve nezle gibi soğuk algınlığı türevi enfeksiyonlar ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Nerede ise her insanın, yaşamının bir evresinde yakalanmasının mümkün olduğu, oldukça yaygın bir biçimde gözlenen sinüzit hastalığı; çoğu kişi için son derece kısa bir sürede atlatılabildiği gibi, uzun süreli kronik sinüzit atakları ise ilaç tedavileri ile dahi sona erdirilememektedir.

Sinüs boşluklarının içinde birikmeye başlayan be hacim kaplayan sıvılar, çeşitli baş ağrıları ile yüz çevresinde basınç hissi gibi olumsuz etkilere yol açmakta; yanaklar, göz ve burunda şişme eylemi ile nefes darlığı gibi şikâyetleri de doğurmaktadır. Tüm bunlara ek olarak; yüksek ateş, halsizlik ve ağız kokusu gibi nadir görülen rahatsızlık faktörleri ile karşılaşmak da yine sinüzitin neden olduğu etkenler içinde yer almaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here