( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Astım için Hangi Doktora Gidilir?

Astım için Hangi Doktora Gidilir?

Astım için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç kısa bilgi verelim. İnsan bedeni için temel yaşamsal faktör olan ve oksijenin tüm hücrelere ulaşmasını sağlayan akciğerlere hava taşınması görevini üstlenen bronşlar, birçok nedene dayalı olarak daralıp kasılma ve tıkanma gibi deformasyonlara uğrayabilmektedir. Temel olarak nefes alıp verme eylemi sayesinde hayat akışını sürdürmeyi başaran metabolizma, bronşlarda meydana gelen söz konusu olumsuz değişimler nedeni ile nefes alıp verme sırasında çeşitli zorluklar yaşamaktadır. İlgili durum ise astım rahatsızlığı olarak isimlendirilmektedir.

astim icin hangi doktora gidilir
Astım için hangi doktora gidilir ile ilişkilendirilmiş görsel.

Öncelikle astım hastalığının kronik bir rahatsızlık olduğunu belirtmek gerektiği gibi, bronşların daralıp kasılmasının yanı sıra, hava akımının cereyan ettiği güzergâhlar içinde de balgam ve sümük gibi yapışkan menşeli oluşumların aşırı derecede salgılanmasına dayalı olarak farklı tıkanma fiillerinin gelişimlerini gözlemlemenin mümkün olduğunu da zikretmek mümkündür.

Astım hastalığının doğuş sürecinde, söz konusu vaziyetin de etkili olabildiği göz önünde tutulmalıdır. Bir takım allerjen olarak da anılabilecek maddelere karşı da oldukça hassas olan astım hastaları, ilgili maddelerin kokularının alınmak sureti ile ya da onlarla temasa geçildiğinde; hırıltı ve kuvvetli öksürük atakları gibi semptomlar yaşamaktadır. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde arama yapmaktadırlar:

  1. Astım için hangi doktora / bölüme gidilir?
  2. Astıma hangi bölüm bakar?
  3. Astıma hangi branş bakar?
  4. Astım için hangi bölümden randevu alınır?
  5. Nefes darlığı için hangi doktora gidilir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap verecek şekilde astım için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Astım Hastalığı İle Hangi Bölüm / Doktor İlgilenir?

Alerjen bir hastalık türü olarak da bilindiği belirtilen astım için hastanelerin Göğüs Hastalıkları polikliniklerine başvurmak ve bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmak gerekmektedir. İlgili teşhisin ardından, tedaviye yönelik olarak düzenli kullanılması gereken sprey vb. ilaçların kullanımı uygun görülmektedir.

Bu konu ile ilişkili olarak Göğüs Hastalıkları branşı ile ilgili tüm hastalıkların bulunduğu bölüme buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Ayrıca Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımız yakında yayına alınacaktır.

Astım Hastalığına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Genel olarak doğuştan gelmekte olan astım hastalığı, çocuk yaş grubunun yaklaşık yüzde onunu, yetişkin yaş grubunun ise ortalama yüzde beşini etki altına alabilmektedir. Genetik faktörlü taşıma riski yüksek olan söz konusu hastalık, aile hikâyesi olanların sonraki kuşaklarında da sıklıkla görülebilmektedir. Kedi, köpek gibi evcil hayvanların tüyleri, ev içindeki toz öbekleri, çiçek ve bazı böcek türleri; uyarıcı etken olarak alerjen faktörler içinde kabul edilmektedir.

Buna ek olarak, rutubetli ortamlar, soğuk havalar ve mevsim geçişleri de hastalığı tetikleyen unsurlardan sayılmak ile birlikte; sigara, deodorant, parfüm vb. kozmetik ürünler, tebeşir tozu, kömür ve hava kirliliği de diğer tehlike arz eden ögeler olarak sıralanabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın