Öksürük için Hangi Doktora Gidilir?

0
5601

Öksürük için Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm Bakar?

Öksürük için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bilgilr verelim. Solunum yolları ile alakalı ortaya çıkan rahatsızlıkların en belirgin belirtilerinden biri olarak kabul gören öksürük, her ne kadar “soğuk algınlığı” rahatsızlığına işaret etse de, türlerine göre ayrılmakla birlikte bazı durumlarda ölümcül hastalıkları da işaret edebilmektedir. Fakat bu bulgular için birçok tahlil ve medikal tedavilerden geçilmesi gerekebilir.

oksuruk icin hangi bolume gidilir
Öksürük için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Mevsimsel olarak çeşitli türlerde ortaya çıkan virüslere bağlı olarak soğuk algınlığı gibi geçici rahatsızların en belirgin belirtisi olan öksürük, akciğer hastalıklarında da sıkça rastlanmaktadır. Bu iki uç noktadaki hastalıkların bulgularında dikkat edilmesi gereken belirtiler, öksürüğün kalitesi, sürekliliği, sıklığı, öksürük nöbetleri sırasında yaşam kalitesinin ne derece etkilendiği ve vücutta neden olduğu fonksiyon kaybıdır.

Enfeksiyonel rahatsızlıklarla ortaya çıkan öksürük türleri çoğu zaman göğüs ağrısı, halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtiler gösterse de, ölümcül hastalıklarda kişi söz konusu belirtiler dışında uykusuzluk, solunum yetmezliği ve öksürüğün şiddetine bağlı olarak solunum yollarında tahriş hatta kanama ve yırtımalar ile karşılaşabilir. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Öksürüğüm geçmiyor hangi doktora gitmeliyim?
 2. Öksürük için hangi bölüme gidilir?
 3. Öksürüğüm var hangi doktora gitmeliyim?
 4. Uzun süren öksürük için hangi bölümden randevu almalıyım?
 5. Geçmeyen öksürük için hangi branşa gidilir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde öksürük için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Öksürük için Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Birçok farklı hastalık ve enfeksiyonel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan öksürük rahatsızlığı için başvurmanız gereken bölümler hastalığın türüne göre değişmekle birlikte Dâhiliye ve Kulak Burun Boğaz bölümleridir. Bu noktada kulak burun boğaz hastalıkları bölümü hangi hastalıklarla ilgilenir? ve dahiliye hangi hastalıklara bakar? başlıklı yazıları okumanız oldukça faydalı olacaktır. Öksürük şikâyetlerinin ortaya çıkmasında en çok rol oynayan belirgin etkenleri sıralamak gerekirse:

 • Sigara kullanımı : (Pasif içicilik bazı hastalarda alerjik ve tahriş edici sebepler olarak kabul edilebilir.)
 • Viral enfeksiyonlar : Mevsimsel hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, vücutta birçok farklı belirtinin de ortaya çıkmasında önemli rol oynar.
 • Geniz akıntısı : Geniz bölgesindeki sıvı akışı gün içinde yoğun öksürüğe ve boğaz tahrişine neden olur.
 • Reflü : Mide asidinin yemek borusundan çıkmasıyla birlikte sinirleri tetikler ve bu durumda kuru öksürük meydana gelir.
 • Astım : Solunum yolu hastalarında oldukça sık rastlanan bir türdür. Solunum yollarında biriken mukus nedeniyle öksürük meydana gelir.
 • Yabancı madde solunumu : Mesleki şartlar dışında maruz kalınan yabancı ve zararlı madde solunumu, solunum yollarını direkt olarak etkilemektedir. Bu durumda vücut kimyasal ve zararlı maddeler solunum yoluyla vücuttan atamya çalışır.
 • Ölümcül hastalıklar : Dış etkenler, mevsimler hastalıklar ve zararlı maddeler dışında akciğer kanseri gibi rahatsızlıklarda sıkça rastlanır. Hatta birçok hastalıkta hastalığın önemli bir evresi olarak kabul edilebilir.

Öksürük için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here