Ağızdan Kan Gelmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ağızdan öksürme veya kusma ile gelen kan genel olarak yemek borusu, mide veya on iki parmak bağırsakta kaynaklanan sorunlar nedeni ile oluşur. Bu organlarda oluşan hastalıkların ağızdan kan gelmesine neden olabilecek birçok nedeni vardır. Ağızdan kan gelmesi oldukça ciddi bir durum olmasına karşı kanın nereden geldiğinin doğru tespit edilmesi de önemlidir. Oluşan bu sorunda kan kusma ve ağızdan kan gelmesi için hangi doktora gidilir merak edilir.

agizdan kan gelmesi icin hangi bolume gidilir
Ağızdan kan gelmesi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Akciğer, yemek borusu, mide ve solunum yolları ağız yolu ile dışarı ile etkileşim halindedir. Bu nedenle bu organlarda oluşan hastalıkların tepkimeleri ağız yolu ile oluşabilmektedir.

Ağızdan Kan Gelme Nedenleri Nelerdir?

Ağızdan gelen kanda öncelikle telaş yapılmamalıdır. Genel olarak bu gibi sorunlarda çok ciddi hastalıkların olduğu kanısına verilir. Bu doğru olsa da bazı durumlarda kişinin burun kanması, diş kanaması veya boğaz enfeksiyonlarından dolayı oluşan kanamalar ağız yolu ile çıkabilmektedir. Kusma esnasında kişi kendini çok zorlarda yemek borusu tahriş olabilir ve bu nedenle de kusma ile kan da görülebilir. Bu nedenle görülen kanamalar çok iyi bir şekilde gözlemlenerek hareket edilmelidir. Hemen ağız yarası hakkında detaylı bilgiler verdiğim yazıma linkten ulaşabilirsiniz.

Öksürük sonrasında ağızdan kan geliyorsa bu akciğer veya solunum yollarındaki sorunları gösterebilmektedir. Kusma ile ağızdan gelen kan ise kişinin mide veya yemek borucu ile ilgili sorunlar yaşadığını gösterebilir. Ağızdan çıkan kan köpüklü ise akciğerden kan gelmesi şüphesi duyulabilir. Çünkü akciğerdeki kan hava ile çok temas içerisinde olduğu için köpüklüdür. Az ve parlak kan solunum sistemlerinden şüphe uyandırırken, koyu renkteki kan ise mide ve diğer sindirim sistemindeki kanamalar ile ilgili şüphe uyandırır.

Üst Sindirim Sistemi Kanama Nedenleri

Mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, yemek borusunda veya midede oluşan varisler, kusarken zorlanmaya bağlı mide girişinde yırtıklar, çeşitli tümörler, çeşitli tıbbi müdahaleler ve çeşitli kimyasallara maruz kalmak kanamalara neden olabilir. En sık görülen kanama sebebi ise peptik ülseridir. Peptik ülseri ile oluşan kanamalar genel olarak kendiliğinden dururlar. Bu noktada ağız yarası nedenlerini anlattığım yazıma https://doktordanhaberler.com/agiz-yarasi-neden-olur/ linkine tıklayarak göz gezdirmenizde fayda var.

Üst sindirim sistemi nedeni ile oluşan kanamaların en önemli belirtisi ise kusma gibi eylemler sonrasında gelen kanın kırmızı değil kahverengi oluşudur. Bunun nedeni ise kan ile birlikte mide asidinin de çıkmasıdır.

Ağızdan Gelen Kan Tanı ve Tedavisi

Bu konuda yapılacak tespit çok önemlidir. Kanamanın ana nedenini bulmak için hastanın öyküsü dinlenir. Bu tarz durumlarda genellikle bağırsak seslerinde artış olur. Endoskopi, Sintigrafi, Anjiografi gibi çeşitli testlere başvurulduğu gibi çeşitli kan tahlilleri de yaparak kişinin ağzından gelen kanın nedeni bulunmaya çalışılır.

Tedavi ise üç kategoride değerlendirilir. Hastanın durumuna göre ilaçla tedavi edilebilir. Ayrıca termal yöntemler ile ilaç tedavisi aynı anda yürütülebilir. Liasyon, Angiografik tedavilerde doktorun uygun gördüğü sürece uygulanabilir. Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra gerektiği durumlarda cerrahi operasyonlarında yapılması gerekebilir.

Ağzımdan Kan Geldi Hangi Doktora Gitmeliyim?

Karşılaşılan kan kusma ve ağızdan kan gelmesi için hangi doktora gidilir durumlarına yapılması gereken öncelikle kanın rengine bakmaktır. Eğer kan köpüklü ve parlak renkte ise bu solumun sisteminde oluşan bir sorun nedeni ile oluşabileceği için Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Belirttiğimiz gibi kahverengine sahip bir kan ile karşılaştığınızda ise iki farklı bölüme başvurabilirsiniz. Bu bölümler iş hastalıklar yani dahiliye veya gastroenterolojiye bölümüne başvurulabilir. Her iki bölümde de gerekli testler yapılarak kanamanın asıl nedeni bulunarak gerekli tedavi yöntemlerine başvurulmakta ve gerektiğinde diğer bölümlere de başvurulabilmektedir. Uyurken ağızdan salya gelmesi ile ilgili yazıma https://doktordanhaberler.com/uyurken-agizdan-salya-akmasi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkinden ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Ağızdan Kan Gelmesi için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 3 yorum

  1. İyi akşamlar hocam eşimin ağzından kan geliyor avuç büyüklüğünde doktora götüremediğim için kanın nerden niye geldigini bilmiyorum babam daha önce verem hastaligi vardi şükürler olsun atlattı ve ben bundan korluyorum eşimde de aynısı olacak diye beni biraz bilgilemdirir misiniz teşekkur ederim şimdi den iyi gunler

    Cevapla
  2. Mrb bnde hemoroid var zorlandığımda bazen de yutkunduğumda tükürükte kan var bana bir yol gösterin e yapmam lazım şimdiden teşekkürler

    Cevapla
  3. Merhaba her sabah kalktığımda ağzımdan kan geliyor ve boğazımda değişik bir tat oluyor. Aynı zaman da çok kötü bir koku geliyor. Bunun için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın