Otomikoz Nedir? Kulak Mantarı Nasıl Geçer ?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Otomikoz Nedir ?

Halk arasında Kulak Mantarı olarak bilinir.

Kulak Mantarı,alttaki şekilde de görüldüğü gibi dış kulak yoluna yerleşen,tek başına olabilen ya da akut veya kronik otitis eksterna üzerine gelişen mantar enfeksiyonudur.

Otomikoz nedir,Kulak Mantarı Nasıl Geçer?

En sık Diyabetes Mellitus‘un bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisinden ötürü ortaya çıktığı bilinmektedir.

Otomikoz’un Klinik Bulguları Nelerdir? Kulak Mantarı Semptomları Nelerdir ?

Otomikoz’un bulguları ve semptomları Otitis Externa‘ya benzerdir.İlk başlarda kulakta şiddetli kaşınma hissiyle başlar.Bunu takiben kulakta dolgunluk hissi görülür.

Bazı hastalarda şiddetli ağrı görülebilir.Fakat unutulmamalıdır ki şiddetli ağrı Otomikoz’un bulgusu değil,Otomikoz’un neden olduğu ikincil bakteriyel enfeksiyonun bir bulgusudur.

Otomikoz Etkenleri Nelerdir? Kulak Mantarı’na Ne Sebep Olur ?

Otomikoz’a en sık sebep olan patojen alttaki resimde de görülen Candida Albicans‘tır.İkinci sıklıkta ise Aspergillus Fumigatus neden olur.

Otomikoz Etkenleri,candida albicans

Otomikoz Tanısı Nasıl Konur ? Kulak Mantarı Nasıl Anlaşılır ?

Otomikoz’u tanımak için öncelikle otoskopik muayene yapılmalıdır.

Yapılan otoskopik muayenede mantar hifleri ve pigmentleri net bir şekilde görülür.Pigmentler Otomikoz’a sebep olan patojenin türüne göre değişir.

Candida Albicans‘ta beyaz renkte görülür.

Aspergillus fumigatus‘ta mavi yeşil renkte görülür.

Aspergillus Niger‘de ise beyaz üzerine siyah noktalar şeklinde izlenir.

İşte bu yüzden otoskopik muayene şarttır ve tanı koydurucudur.

Otomikoz’un Tedavisi Nedir? Kulak Mantarı Nasıl Geçer ?

Tedavimiz oldukça basittir.Öncelikle dış kulak yolu mantardan arındırılmalıdır.Bunun için topikal antifungaller uygulanır.Topikal antifungal uygulanmadan önce dış kulak yoluna güzelce bir temizlik yapılmalıdır.Burada dikkat etmemiz gereken önemli husus kulağı temizlerken kulağa su kaçırılmamasıdır.

Otomikoz nedir,kulak Mantarı Nasıl Geçer?

Topikal antifungal damlaları kullanmak zorunlu değildir.Bunun yerine alkol borik veya alkol asetat damlalar da kullanılabilir.

Aklınıza takılan birşeyler olursa sormaktan çekinmeyin. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Otomikoz Nedir? Kulak Mantarı Nasıl Geçer ?” üzerine 4 yorum

  1. merhaba yaklısık 3 haftadır kulagımda mantar var damla nibulen asıt karsımını ılk 10 gün kullandım . castellani 2 kez sürdük daha iyi geldi nasıl gecicek tamamen olur mu yardımcı olur musunuz

    Cevapla
  2. Merhaba, sağ kuşağımda mantar gözlemlendi, doktor kültür aldı ve mucor spp tespit edildi. Terbisil sprey kullanıyorum. Bu yeterli mi? Açıkçası bu mantar beni korkutuyor.

    Cevapla
  3. kulagıma mantar teşhisi konuldu .doktor onadron ,nerisona c krem ve eczacıya hazırlatılan bi karışım verdi 2 gündür kullanıyorum ama ara ara şiddetli agrılarım oluyor kulak zarım da delik yok ama kulagımın tahriş oldugunu belirtti doktorum.bu şiddetli agrıların dinmesini istiyorum üniversite sınavına hazırlanıyorum .ve bu agrılardan dolayı derslerim aksıyoo cvb yazarsanız sevinirim.

    Cevapla

Yorum yapın