Otomikoz Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Halk arasında Kulak Mantarı olarak bilinir. Kulak Mantarı, dış kulak yoluna yerleşen, tek başına olabilen ya da akut veya kronik otitis eksterna üzerine gelişen mantar enfeksiyonudur. En sık Diyabetes Mellitus‘un bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisinden ötürü ortaya çıktığı bilinmektedir.

Otomikoz’un Klinik Bulguları

Otomikoz’un bulguları ve semptomları Otitis Externa‘ya benzerdir. İlk başlarda kulakta şiddetli kaşınma hissiyle başlar. Bunu takiben kulakta dolgunluk hissi görülür.

Bazı hastalarda şiddetli ağrı görülebilir. Fakat unutulmamalıdır ki şiddetli ağrı otomikoz’un bulgusu değil, otomikoz’un neden olduğu ikincil bakteriyel enfeksiyonun bir bulgusudur.

Otomikoz Neden Olur?

Otomikoz’a en sık sebep olan patojen alttaki resimde de görülen Candida Albicans‘tır.İkinci sıklıkta ise Aspergillus Fumigatus neden olur.

Otomikoz Etkenleri,candida albicans
Otomikoz kulak mantarı olarak bilinir.

Otomikoz Tanısı Nasıl Konulur?

Otomikoz’u tanımak için öncelikle otoskopik muayene yapılmalıdır. Yapılan otoskopik muayenede mantar hifleri ve pigmentleri net bir şekilde görülür. Pigmentler Otomikoz’a sebep olan patojenin türüne göre değişir.

Candida Albicans‘ta beyaz renkte görülür. Aspergillus fumigatus‘ta mavi yeşil renkte görülür. Aspergillus Niger‘de ise beyaz üzerine siyah noktalar şeklinde izlenir. İşte bu yüzden otoskopik muayene şarttır ve tanı koydurucudur.

Otomikoz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavimiz oldukça basittir. Öncelikle dış kulak yolu mantardan arındırılmalıdır. Bunun için topikal antifungaller uygulanır. Topikal antifungal uygulanmadan önce dış kulak yoluna güzelce bir temizlik yapılmalıdır. Burada dikkat etmemiz gereken önemli husus kulağı temizlerken kulağa su kaçırılmamasıdır.

Topikal antifungal damlaları kullanmak zorunlu değildir. Bunun yerine alkol borik veya alkol asetat damlalar da kullanılabilir. Aklınıza takılan bir şeyler olursa sormaktan çekinmeyin. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Otomikoz Nedir?” üzerine 4 yorum

  1. merhaba yaklısık 3 haftadır kulagımda mantar var damla nibulen asıt karsımını ılk 10 gün kullandım . castellani 2 kez sürdük daha iyi geldi nasıl gecicek tamamen olur mu yardımcı olur musunuz

    Cevapla
  2. Merhaba, sağ kuşağımda mantar gözlemlendi, doktor kültür aldı ve mucor spp tespit edildi. Terbisil sprey kullanıyorum. Bu yeterli mi? Açıkçası bu mantar beni korkutuyor.

    Cevapla
  3. kulagıma mantar teşhisi konuldu .doktor onadron ,nerisona c krem ve eczacıya hazırlatılan bi karışım verdi 2 gündür kullanıyorum ama ara ara şiddetli agrılarım oluyor kulak zarım da delik yok ama kulagımın tahriş oldugunu belirtti doktorum.bu şiddetli agrıların dinmesini istiyorum üniversite sınavına hazırlanıyorum .ve bu agrılardan dolayı derslerim aksıyoo cvb yazarsanız sevinirim.

    Cevapla

Yorum yapın