Otomikoz Nedir? Kulak Mantarı Nasıl Geçer ?

2
2160

Otomikoz Nedir ?

Halk arasında Kulak Mantarı olarak bilinir.

Kulak Mantarı,alttaki şekilde de görüldüğü gibi dış kulak yoluna yerleşen,tek başına olabilen ya da akut veya kronik otitis eksterna üzerine gelişen mantar enfeksiyonudur.

Otitis Eksterna ile ilgili makalemi okumak için BURAYA tıklayınız.

Otomikoz nedir,Kulak Mantarı Nasıl Geçer?

En sık Diyabetes Mellitus‘un bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisinden ötürü ortaya çıktığı bilinmektedir.

Otomikoz’un Klinik Bulguları Nelerdir? Kulak Mantarı Semptomları Nelerdir ?

Otomikoz’un bulguları ve semptomları Otitis Externa‘ya benzerdir.İlk başlarda kulakta şiddetli kaşınma hissiyle başlar.Bunu takiben kulakta dolgunluk hissi görülür.

Bazı hastalarda şiddetli ağrı görülebilir.Fakat unutulmamalıdır ki şiddetli ağrı Otomikoz’un bulgusu değil,Otomikoz’un neden olduğu ikincil bakteriyel enfeksiyonun bir bulgusudur.

Otomikoz Etkenleri Nelerdir? Kulak Mantarı’na Ne Sebep Olur ?

Otomikoz’a en sık sebep olan patojen alttaki resimde de görülen Candida Albicans‘tır.İkinci sıklıkta ise Aspergillus Fumigatus neden olur.

Otomikoz Etkenleri,candida albicans

Otomikoz Tanısı Nasıl Konur ? Kulak Mantarı Nasıl Anlaşılır ?

Otomikoz’u tanımak için öncelikle otoskopik muayene yapılmalıdır.

Yapılan otoskopik muayenede mantar hifleri ve pigmentleri net bir şekilde görülür.Pigmentler Otomikoz’a sebep olan patojenin türüne göre değişir.

Candida Albicans‘ta beyaz renkte görülür.

Aspergillus fumigatus‘ta mavi yeşil renkte görülür.

Aspergillus Niger‘de ise beyaz üzerine siyah noktalar şeklinde izlenir.

İşte bu yüzden otoskopik muayene şarttır ve tanı koydurucudur.

Otomikoz’un Tedavisi Nedir? Kulak Mantarı Nasıl Geçer ?

Tedavimiz oldukça basittir.Öncelikle dış kulak yolu mantardan arındırılmalıdır.Bunun için topikal antifungaller uygulanır.Topikal antifungal uygulanmadan önce dış kulak yoluna güzelce bir temizlik yapılmalıdır.Burada dikkat etmemiz gereken önemli husus kulağı temizlerken kulağa su kaçırılmamasıdır.

Otomikoz nedir,kulak Mantarı Nasıl Geçer?

Topikal antifungal damlaları kullanmak zorunlu değildir.Bunun yerine alkol borik veya alkol asetat damlalar da kullanılabilir.

 

Aklınıza takılan birşeyler olursa sormaktan çekinmeyin.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Merhaba, sağ kuşağımda mantar gözlemlendi, doktor kültür aldı ve mucor spp tespit edildi. Terbisil sprey kullanıyorum. Bu yeterli mi? Açıkçası bu mantar beni korkutuyor.

  2. kulagıma mantar teşhisi konuldu .doktor onadron ,nerisona c krem ve eczacıya hazırlatılan bi karışım verdi 2 gündür kullanıyorum ama ara ara şiddetli agrılarım oluyor kulak zarım da delik yok ama kulagımın tahriş oldugunu belirtti doktorum.bu şiddetli agrıların dinmesini istiyorum üniversite sınavına hazırlanıyorum .ve bu agrılardan dolayı derslerim aksıyoo cvb yazarsanız sevinirim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here