Karpuz Şekeri Yükseltir mi?

0
1879

Karpuz yaz aylarında en çok tercih edilen meyvelerden biridir. Tadının oldukça güzel olması ile herkesi tarafından tercih edilir. Karpuz keyifle yeni ancak bu durum şeker hastaları için aynı şekilde gerçekleşmez. Çünkü karpuzda bulunan şeker oranı şeker hastaları için tehlikeli olabilir. Bu nedenle de karpuz şekeri yükseltir mi konusunda sorular sorulur. Şeker hastaları karpuz tüketebilirler ancak bu konuda dikkatli olmalıdır.

seker hastalari karpuz ile beslenme
Şeker hastaları karpuz ile beslenebilir mi ile ilişkili görsel.

Karpuz ve Şeker Hastalığı İlişkisi

Şeker hastaları karpuz tüketirken dikkat etmelidirler. Karpuzda bulunan şeker, şeker hastaları için rahatsız edici olabilir ancak az miktarlarda tüketilen karpuz şeker hastalarını etkilemez. Bu nedenle şeker hastaları karpuz tüketirken miktar konusunda dikkatli olmaları gerekir ve yüksek miktarlarda tüketmeleri çok sakıncalıdır.

Karpuzun Glisemik indeksi yüksektir. Bu nedenle karpuzda bulunan şekerin kan şekerini yükseltme hızı daha fazladır. Hızlı bir şekilde kan şekerini yükselttiği içinde tüketildikten kısa süre sonra etkileri görülmektedir.

Şeker Hastaları Hangi Meyveleri Yerken Dikkat Etmelidir?

Şeker hastaları için sadece karpuz tehlikeli değildir. Kontrolsüz tüketildiğinde birçok meyve şeker hastaları için tehlikeli hale gelebilir. Karpuz şekeri yükseltir mi sorusunun yanı sıra karpuz ile birlikte kavun, üzüm, muz, dut ve bu meyvelerin kuru meyveleri kan şekerini yükseltmektedir. Bu meyveler kontrollü ve küçük miktarlarda tüketilmelidir.

Meyve tüketimi şeker hastalarında kısıtlı olduğu için bu meyvelerde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar nasıl alınacağı merak edilebilir. Meyvelerden alınamayan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sebzelerden de alınabilmektedir. Şeker hastaları düşük miktarda meyve tüketiminden gerekli vitaminleri alamayacağı için sebze tüketimine önem vererek açığı kapatmaları gerekir.

Diğer yandan günümüzde üretilen meyveler kültür bahçeciliği ile üretilmekte ve bu durumda meyvelerdeki şeker düzeylerinin artmasına neden olmaktadır. Glikoz ve frukoz oranlarının yüksek olması şeker hastaları için bu tarz meyvelerin tüketiminin çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesine neden olmaktadır.

Şeker Hastaları Ne Kadar Karpuz Yiyebilir?

Şeker hastaları ne kadar karpuz yiyebileceklerini merak ederler. Şeker hastası olan bir kişi en fazla 400 gram karpuz tüketmelidir. Buda ortalama olarak bir dilim karpuza tekabül etmektedir. Karpuz ile en çok tercih edilen meyveler arasında olan kavun ise daha çok şekere sahip olduğu için 400 gramdan daha az bir porsiyon ile tüketilebilir.

Yaz aylarında karpuzun yanı sıra özellikle peynir çokça tüketilmektedir. Lezzet bakımından insanların tercihi olsa da şeker hastaları için bu durum tehlikeli olmaktadır. Beyaz peynir tüketildiğinde vücuda kolesterol girişi olur. Karpuzun içeriğinde bulunan frukoz ile beyaz peynirden gelen kolesterol oksitlenmektedir. Bu iki maddenin aynı anda girişi de damlarda sertliğin oluşmasına neden olur. Şeker hastaları için oldukça sakıncalı olan karpuz gibi meyveler bu tarz tüketim yanlışları ile başka hastalıklara da neden olabileceği için tüketimlerinde dikkatli olunması oldukça önemli bir husustur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here